Güncel
Giriş Tarihi : 14-09-2019 17:09   Güncelleme : 14-09-2019 17:09

URLA'DA KURTULUŞ COŞKUSU

12 Eylül 1922'de düşman işgalinden kurtarılan Urla, kurtuluşunun 97. Yıldönümünü tören ve etkinliklerle kutladı.

URLA'DA KURTULUŞ COŞKUSU

 

12 Eylül Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlamaları törenlerle başladı.

Törene Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Cem Bayram, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kurumlarının temsilcileri ve Urlalılar katıldı.

Tarihi Mermerli Çeşme önünden başlayan kortej, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun seslendirdiği marşlar eşliğinde Urla Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Süvariler ve araç konvoyu belediye önünden geçerek halkı selamladı.

Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Cem Bayram, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ve sivil toplum örgütü temsilcileri anıta çelenk sundu.

12 Eylül'ün önemine dair bir konuşma yapan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, "Bundan 1 asır önce, 15 Mayıs 1919'da düşman gemileri İzmir'e yanaştı. Hemen ertesi gün, yani 16 Mayıs 1919'ta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru'yla Samsun'a hareket ederken Urla’mızda ise Alay Komutanı Yarbay Kazım Bey, beraberindeki 18 asker ve Urlalılarla düşmana ilk karşı koyuşu sergiledi. Böylece Batı Anadolu’da ilk Kuvayı Milliye ruhu da doğdu" dedi.

Konuşmasına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına teşekkür ederek devam eden Başkan Oğuz, "Milli mücadelede Urla’yı düşmana teslim etmeyen Yarbay Kazım Bey’e, Yüzbaşı Kemal'e, Onbaşı Baki’ye, Çolak İbrahim’e, Sabri Yılmaz’a ve daha ismini bilmediğimiz kahramanlarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Urla’mızın Kurtuluşunun 97. Yıl dönümünü hepimize kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Şehitlikteki Tören

Urla'nın Kurtuluşu Yıldıztepe Şehitliği'ndeki törenle devam etti. Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Cem Bayram, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz,  Şehitlik'e çelenk koydu. Askerlerin Saygı atışı ve Şehitliğin gezilmesiyle tören sona erdi.

Etkinlikler kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’inde İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın sunumuyla “Kahraman Türk Kadınları ve Kurtuluş” defilesi düzenlendi. Akşam ise Cumhuriyet Meydanı’nda Grup Punta konseri ve Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun dans gösterileri Urlalıları coşturdu.