Çevre
Giriş Tarihi : 07-09-2019 20:44   Güncelleme : 07-09-2019 20:44

Beko “Orkinos çiftliklerini işgal edeceğiz”

İzmir’in Urla ilçesi Demircili sahilinde 'Orkinos Çiftliklerine Hayır' eylemi gerçekleşti. Etkinlikte konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko “Orkinos çiftliklerini işgal edeceğiz” dedi.

Beko “Orkinos çiftliklerini işgal edeceğiz”

 İzmir’in Sığacık Körfezi’nde Urla Demircili sahili açıklarında kurulan orkinos çiftliklerinin çevre kirliliği yarattığı ve ekolojik dengeyi bozduğu iddiasıyla bölgeden ayrılması için Demircili sahilinde eylem düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi öncülüğünde düzenlenen eyleme,  CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz,  Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, önceki dönem milletvekillerinden Musa Çam, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, belediye meclis üyeleri, çevreci avukat Şehrazat Mercan, Türk hekim, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal, eski milli basketbolcu Efe Aydan, AKKOY Derneği, YADEM derneği AKUT temsilcileri, kent konseyi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Seferihisarlıların deniz yolu ile teknelerle gelip destek verdikleri eylemde konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Tunç başkanımızın 2011’de başlattığı bu mücadelede 8 yılı geride bıraktık. Defalarca mahkemelerin bizi haklı bulmasına rağmen bu da yetmedi. Bu mahkeme kararının ardından bizimle beraber halkla dalga geçer gibi mahkemenin kurulamaz dediği yerin yanı başına yeniden izin aldılar. Maalesef Çevre Bakanlığı’ndan çevremizi korumak için mücadele veriyoruz. Çocuklarımıza bize emanet olan bu toprakların, denizin yağmalanmasına izin vermeden, tertemiz gelecek kuşaklara muhakkak ki bırakacağız. Sizle varken aşla yılgınlığa düşmeyeceğiz ve sonunda iyiler kazanacak” dedi. Yetişkin konuşmasının devamında “yıllardır bu mahkemeleri açıyoruz. Yıllardır bu mahkemeleri kazanıyoruz. Ama bir türlü bunların buradan çekip gitmeye niyetleri yok. Şimdi şöyle de düşünün. Biz bu çiftliğin bir tanesiyle uğraşmazsak bunlarla ilgili çaba sarf etmezsek, çoğalmazsak, bir araya gelmezsek yarın bunlar bir tane olmayacak. On tane olacak, yüz tane olacak. Hepsi buraya gözünü dikmiş durumda” ifadelerini sözlerine ekledi.

Doğamızın, denizlerimizin, koylarımızın geleceği için birlikteyiz, buradaki doğal yaşam için birlikteyiz, Urla için birlikteyiz diyerek konuşmasına başlayan Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, “bununla ilgili mücadele yıllar önce Tunç başkanımızla birlikte başladı. Sizler bu konuda çok daha deneyimlisiniz, burada çok deneyimliler var. Bugün itibarıyla bizlerde Urla olarak bu mücadelenin içindeyiz ve sizlerle birlikte olacağız. Bununla ilgili yasal süreçler önceki dönemlerde olduğu gibi bugün de devam ediyor. Biz de Urla Belediyesi olarak buna taraf olup davamızı açtık. Her türlü hukuksal mücadelemizi maddi manevi sonuna kadar vermeye kararlıyız. Ama asıl önemli olan burada bu örgütlü mücadeledir. Bizler bu örgütlü gücümüzü sonuna kadar kullanarak vekillerimizle, başkanlarımızla, Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla, hukukçularımızla, STK’larımızla ve doğa gönüllülerimizle birlikte sonuna kadar bu koylarımızı korumaya, doğal yaşamı korumaya devam edeceğiz.     

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko konuşmasında “Doğanın yol olmasını istemiyorsak orkinos çiftlikleri için açılmış olan davalar var. Danıştay’ın biran önce bu davayı uygulaması ve orkinos çiftliklerinin buradan gitmesini sağlaması gerekir. Onlar yapamazlarsa sizlerle beraber orkinos çiftliklerini hep beraber işgal edeceğiz ve onları buradan kovalayacağız” diyerek dava kararlarının uygulanmasını talep etti.

Çevrecilere destek veren Ercan Kesal konuşmasında “ben Avanos’tan çıkıp İstanbul’da uzun yıllar yaşadıktan sonra buraya geldim. Ben Urlalı oldum. Çamlıtepeliyim ben. Buraya gelirken ben Çamlıtepe’de çok iyi komşularım olacağını biliyordum. Hiç te yanılmadım. Ben çok iyi komşularla birlikteyim. Çok mutluyum burada Urlalılarla Çamlıtepelilerle olmaktan. Fakat benim asıl komşularımın deniz olduğunu, benim asıl komşularımın şu yakın zamanda içimiz ağlayarak izlediğimiz ormanlar olduğunu, oradaki hayvanlar olduğunu, taş, toprak olduğunu söylemeliyim. Ben anamın oğluyum. Ben o komşularım için buradayım. Karlılığınız, endüstriyel kaygılarınız, derdiniz, paranız yerin dibine batsın. Hiçbirisi umrumda değil. Burada bu kavganın, bu direnişin ya da bu itirazın sonuna kadar yanında olacağımı bilmenizi istiyorum. Komşularım için buradayım. Yolunuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

Çevreciler konuşmaların sonunda anı fotoğrafına poz vererek bölgeden olaysız ayrıldılar.