Güncel
Giriş Tarihi : 07-09-2019 20:22   Güncelleme : 07-09-2019 20:22

Urla’da Bağbozumu Şenlikleri

İzmir’in Urla ilçesinin 2600 yıllık geleneği “Uluslararası Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri”nin resmi açılış töreni gerçekleşti.

Urla’da Bağbozumu Şenlikleri

 

2600 yıl öncesine tanıklık eden, her yıl geleneksel olarak kutlanan,  halk arasında zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün olarak kabul edilen 14 Ağustos  “Uluslararası Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” Urla’da coşkuyla kutlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi ve Urla Ziraat Odası işbirliği ile düzenlenen şenlik renkli görüntülere sahne oldu.

CHP İzmir Milletvekillileri Kani Beko ve Atilla Sertel, Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan’ın yanı sıra Urla halkı ile ilçe dışından gelen çok sayıda ziyaretçinin katıldığı şenlikler, Jandarma Kavşağından Cumhuriyet Meydanı’na kortej yürüyüşüyle başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, halkoyunları gösterisinin ardından konuklara hitap eden Ziraat Odası Başkanı Uslucan “Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını açmak için her vesileyle taleplerimizi merkezi hükümet ve yerel yönetimlerle görüşüp değerli destek ve katkılarını beklemekteyiz” dedi. Urla ve ülke genelinde çıkan orman yangınlarına değinen Uslucan “yanan sadece ağaç ve hayvanlar değil, bizim geleceğimiz, ciğerlerimiz, insanlığımız da yanmıştır.  Meydana gelen tahribatın onarılması için her türlü çalışmada görev ve sorumluluk alıp süreci takip edeceğiz” dedi.

Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılar Derneği Başkanı Can Ortabaş da, bağcılığının yeni yatırımlarla ve marka değerini artırarak dünyada hak ettiği yere ulaştırılacağını ve ihracata da olumlu yansıyacağını açıkladı.

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da, özellikle Urlalılar için bağbozumunun ayrı bir özelliği olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti: “Tarımla uğraşanlar bir yıllık emeğin karşılığını almak için dört gözle beklerler. Bir yılın mükâfatını işte bugün alacağız. Bugün üzüme, incire balın, zeytine yağın, evlere mutluluğun düştüğü gün. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi olmak üzere üreticilere bugüne kadar verdiğimiz desteği bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Her zaman üretenin, üreticinin yanında olacağız”

 Urla Kaymakamı Önder Can ise bu seneki hasadın bereketli olmasını dileyerek, “Urla’da bağcılığın bu seviyeye gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Urla bağcılığının yeni yatırımlarla ve marka değerini artırarak dünyada hak ettiği yere ulaştırılacağına inanıyorum” dedi.

Açılış töreninde konuşan Mustafa Özuslu, böylesine kaliteli ürünleri yetiştirdikleri için Urlalı üreticilere teşekkür etti. Özuslu, “Allah bu topraklara her şeyi vermiş. Ama bu eşsiz ürünler fiziki şartları insan emeğiyle taçlandırarak ortaya çıkıyor. Herkese ekmek, su, hava kadar lazım olan bir şey var, o da bir arada yaşama iradesi. Huzur varsa kalkınma olabilir, barış varsa kalkınma olabilir. Bize ekmek, su kadar bir arada üretip, bir arada adilce paylaşma arzusu gerekiyor. Başkanımız Tunç Soyer’in dediği gibi başka bir tarım, başka bir hayat mümkün" şeklinde konuştu.

Şenlikler kapsamında 9 ayrı kategoride düzenlenen ürün yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri takdim edildi.

Kategorilere göre birinci olan üreticilerin isimleri ise şöyle: Şaraplık Üzüm Kategorisi Birincisi: Yıldıray Kurcal, Sofralık Üzüm Kategorisi Birincisi: Kemal İnceoğlu, Bamya Kategorisi Birincisi: İbrahim Bıçak, Kavun Kategorisi Birincisi: Aynur Erdiç, Karpuz Kategorisi Birincisi: Haspi Alkan, İncir Kategorisi Birincisi: Hatice Özer, Domates Kategorisi Birincisi: Enver Haytaoğlu, Börülce Kategorisi Birincisi:  İbrahim Kiraz, Biber Kategorisi Birincisi: Zafer Kaşkır.

Şenlik açılış töreni üzüm sıkımı ile devam etti.