Asayiş
Giriş Tarihi : 28-08-2019 17:11   Güncelleme : 28-08-2019 17:11

Yangınlarda PKK iddiası

PKK'ya bağlı bir örgüt, İzmir'de çıkan ve 5 bin hektarlık bir ormanı küle çeviren yangının kendileri tarafından çıkarıldığını iddia etti.

Yangınlarda PKK iddiası

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çıkan yangının 5 bin hektar büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Tüm Türkiye'nin bir an önce eski haline getirilmesi için kampanya başlattığı yangınla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Terör örgütü PKK'ya bağlı "Ateşin Çocukları İnisiyatifi" isimli örgüt, orman yangınlarını kendilerinin çıkardığını iddia etti. Yapılan açıklamada 17 Ağustos'ta Selçuk'ta, 18 Ağustos'ta Gümüldür, Urla, Bornova ve Karabağlar'da çıkan yangınların, söz konusu örgütün kendisi tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü.

 

DİĞER YANGINLARI DA ÜSTLENDİLER

Örgüt, İzmir'deki yangınların yanı sıra 19 ve 22 Ağustos'ta Muğla'da, 22 Ağustos'ta Balıkesir'de, 24 Ağustos'ta Uşak, Edirne, Mersin ve Kütahya'da çıkan yangınları da üstlendi. Terör örgütü PKK'ya bağlı örgüt, yaptığı açıklamada bu tür eylemlerin devam edeceğini duyurdu.

 

OLAYIN ÇIKIŞ SEBEBİ ARAŞTIRILIYOR

İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, dün yaptığı açıklamada yangının çıkış sebebinin tespit edilmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirmişti. Erol, yanan bölgelere vatandaşların gelir elde edebileceği türden ağaç dikimi yapılacağını kaydetmişti. Toplam 2,5 gün süren yangın, büyük bir bölgeyi küle çevirmişti.