Güncel
Giriş Tarihi : 28-08-2019 17:01   Güncelleme : 28-08-2019 17:01

İzmir Ovacık Festivali’nde buluştu

Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali başladı. Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelen misafirlerin halk dansları gösterisi ile başlayan festivalin ilk gününde Çeşme’nin “En İyi Kavunu” seçildi.

İzmir Ovacık Festivali’nde buluştu

 

Festival kapsamında Halk ozanı Tolga Çandar’ın Ege Türküleri’ni seslendirdiği konserde Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, vatandaşlarla birlikte çökertme oynayarak, İzmir Marşı’nı söyledi.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali Ovacık’ta gerçekleştirildi. Karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını arttırmanın yanı sıra endemik türler olan kavun, sakız ağacı, beyaz soğan, karakılçık buğdayı, kekik, lavantayı korumak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen Festivalin açılış törenine Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Yunanistan Sakız Adası’ndan gelen konukların yanı sıra meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Halk oyunları gösterisi ile başlayan festivalde Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelen misafirlerin halk dansları büyük ilgi gördü. Ovacık köy halkının oynadığı zeybeğe Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’da eşlik etti.

Çeşme’nin “En İyi Kavunu” seçildi

Festivalin ilk gününde dayanıklılığı ve tadıyla öne çıkan Çeşme’nin “En İyi Kavunu” yarışması düzenlendi. Jüri üyelerinin seçim yapmakta zorlandığı yarışmada, İsmail Sarı birinci, Emin Tufan ikinci, Ömer Dönmez üçüncü seçildi. Yarışmanın ardından festivale katılan konuklara Ovacık Kavunu, köy ekmeği ve Ovacık Kelle Peyniri ikram edildi.

Festival açılış töreninde konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Sevgili Ovacıklı hemşehrilerim, Çeşme ailem, bereketli Ovacık topraklarıyla, emektar çiftçileriyle, güler yüzlü insanlarıyla sizleri selamlayan 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali'mize hoşgeldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Tunç Başkan’ın ağaçlandırma kampanyasına destek sözü

Son dönemlerde İzmir’de ve Türkiye’nin diğer illerinde verimli tarım alanlarında meydana gelen yangınlara değinen Başkan Oran,  “Değerli dostlarım, havası, suyu ve cömert topraklarıyla Yunus Emre'lerin, Mevlana'ların, Pir Sultan Abdal'ların, Hacı Bektaşi Veli'nin mirasını taşımaktan gurur duyan, hoşgörülü güzel insanlarıyla cennet gibi bir vatana sahibiz. Ancak son dönemlerde kaz dağlarında madencilik bahanesiyle, Muğla'da, Antalya'da, Çanakkale'de ve canımız İzmir'imizde çıkan yangınlar nedeniyle bu cennet vatanın binlerce hektarlık ormanlık alanını kaybettik. Çeşme'mizde de meydana gelen dört yangına kısa sürede müdahale ederek hızla söndürülmesini sağlayan itfaiye, belediye ekiplerime buradan teşekkür ediyorum. İzmir'de 3 gün süren ve binlerce hektar alanı etkileyen yangının ardından oluşan sosyal duyarlılığa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in bir metrekaresinin dâhil imara açılmayacağını duyurmasına, İzmir halkının yeniden ağaçlandırma konusunda gösterdiği büyük hassasiyete yürekten katıldığımı ve Çeşme Belediyesi ve kendi adıma, düzenlenecek kampanyalara en güçlü desteği vereceğimize Çeşme halkı adına söz veriyorum. Değerli dostlarım, yıkmak, yakmak kolay, yapmak zordur. Biz her zaman yapan tarafta olacağız. Bizim görevimiz zenginliklerimi korumak, çoğaltmak ve çocuklarımıza onur duyacakları, mutlu ve huzurlu yaşayacakları bir miras bırakmaktır” diye konuştu.

“Yerel değerlerimizi gelecek nesillere aktaracağız”

Yerli ve organik ürünlerin, üretim kapasitesinin arttırılarak üreticinin desteklenmesi konusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Başkan Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İşte bereketli toprakların ev sahibi Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivalimizin de tam da hedefi budur. Çeşme, denizi, eşsiz plajları, doğal güzellikleri ve tarihi birikimi ile dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Ve Çeşme tüm bu güzelliklerin yanı sıra, Germiyanımız'la, Ildırımız'la, Çiftlikimiz ve Ovacıkımız'la toprağı işleyen emektar çiftçilerimizle özel ve ve önemli bir yeri vardır. Benim çok önem verdiğim yerel değerlerin gelecek nesillere aktarılması, yerli ve organik ürünlerin, üretim kapasitesinin arttırılarak üreticinin desteklenmesi konusunda titiz bir çalışma yürütüyoruz.”

Çiftçilere Karakılçık Buğdayı müjdesi

Karakılçık Buğdayı’nın çifçilere ücretsiz olarak dağıtılacağının müjdesini veren Başkan Oran,“Temmuz ayında Karakılçık buğdayının çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtılması kararını meclisimizden çıkarttık ve uygulamaya koyduk. Önümüzdeki yıllarda, genetiği ile oynanmamış buğdaydan, sağlıklı ürünleri hemşehrilerimizle zevkle paylaşacağız. Karakılçıkla başladığımız desteğe kavunumuz, yerli domatesimiz, beyaz soğanımız, sakız enginarımız, çekirdekli mis kokulu mandalinimiz, limonumuz ve sakız ağaçlarımızla devam edeceğiz. Padişah adaklığı olarak da bilinen Sakız Koyunu ve Kaçeli Koyun Çiftliklerini hızla hayata geçirecek ve çiftçilerimize beslemeleri için ücretsiz dağıtacağız. İşimizi, aşımızı hepbirlikte büyüteceğiz. Verimli toprakları, tarım yapılan güzel ovaları, üzüm bağları, kavun tarlaları ile mavi ve yeşili birleştiren Çeşme'mizin gözbebeği kıymetlimiz Ovacık'ımızı dünyaya tanıtacağız” dedi.

Tolga Çandar konserinde çökertme oynayıp, İzmir Marşı söyledi

5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali kapsamında ilk gün geleneksel halk müziğimizi, türkülerimizin dokusunu bozmadan günümüze taşıyan Tolga Çandar, Ege Türküleri’ni seslendirdiği konserde Çeşmeliler’e keyifli dakikalar yaşattı. Vatandaşlarla birlikte çökertme oynayan Başkan Oran, Tolga Çandar ile birlikte İzmir Marşı’nı büyük bir coşkuyla söyledi.

En İyi Sakız Koyunları yarıştı!

 Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali 24-25 Ağustos tarihlerinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalin ikinci gününde karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak amacıyla “En İyi Sakız Koyunu” yarışması düzenlendi. Çeşme Belediyesi tarihindeki ilk sakız hasadı yapılarak, sembolik olarak açık arttırmaya sunuldu. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “ Çeşme Belediyesi olarak vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılıkla çıkacağız. Çiftçimizi destekleyecek, yerli üretimlerimizin kaybolmasına karşı duracak, hayvancılık yapan çiftçilerimizin, enflasyonun ve yanlış uygulanan politikalar altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali 24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Ovacık’ta gerçekleştirildi. Festivalin ikinci günü kortej düzenlendi.

Kortejin ardından belediye binası önünde Ovacık Zeybeği dans gösterileri yapıldı. Sakız Koyunlarının da bulunduğu kortejde birbirinden renkli görüntüler yaşandı.

Kortej yürüyüşünün ardından Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelen misafirlerin gösterileri ile devam eden festivalin ikinci gününde karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak amacıyla “En İyi Sakız Koyunu” yarışması düzenlendi. ‘En İyi Sakız Koçu’, ‘En İyi Sakız Koyunu’, ‘En İyi Erkek Toklu’, ‘En İyi Dişi Toklu’ olmak üzere 4 kategori altında düzenlenen yarışmada birincilere 5 Bin TL, ikincilere 3 Bin TL, üçüncü olanlara ise 2 Bin TL para ödülü ve madalya verildi. Dereceye giremeyen üreticilere 100 kg yem hediye edildi.

Halk Oyunları gösterisi ve Ovacık köy halkının oynadığı Ovacık Zeybeği büyük alkış aldı.

Festivale katılan vatandaşlara Ovacık’ın el yapımı tarhana çorbası, köy ekmeği ve Ovacık Kelle Peyniri ikram edildi. 

“Vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılık ile çıkacağız”

Festivalin ikinci gününde konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, çiftçileri destekleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini dile getirerek, “Suyun öteki yakası Sakız’dan, festivalimizi şereflendiren çok değerli kardeşlerimiz, komşularımız, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Türkiye’nin dört bir köşesinden Sakız Koyunumuzun hayranları, Sakız Koyunu yetiştiren çiftçilerimiz, hemşehrilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Çeşme’nin gözbebeği Ovacık’tan selamlamaktan gurur duyuyoruz. Değerli dostlarım bizler Çeşme Belediyesi olarak vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılıkla çıkacağız. Çiftçimizi destekleyecek, yerli üretimlerimizin kaybolmasına karşı duracak, hayvancılık yapan çiftçilerimizin, enflasyonun ve yanlış politikalar altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 “Bir tek ağaca zarar verene, bütün Tanrı’lar ceza verir”

Son günlerde gündemden düşmeyen orman yangınları ve Kaz Dağları’nda kesilen ağaçlara değinen Başkan Oran, “Herkes bilsin ki ormanlarımıza öyle veya böyle kastedenlere, vicdansızlara ne Kaz Dağları’mızı ne de ülkemizin hiçbir ormanını teslim etmeyeceğiz. Oraları yağmalamalarına bizler izin vermeyeceğiz. Bundan binlerce yıl evvel Anadolu’da İyon uygarlıklarından kalan bir yazıtta şöyle diyor; ‘Bir tek ağaca zarar verene, bütün Tanrı’lar ceza verir.’ Bizler de ormanlarımıza zarar verenlere en büyük cezaların verilmesini hükümetimizden talep ediyoruz.

 Sakız Koyunu Üretim Çiftliği müjdesi

Bu sene festivalimizin 5.’sini yapıyoruz. 6.’sında Çeşme Belediyesi Sakız Koyunu Üretim Çiftliği’ni hep beraber ziyaret etmiş olacağız. Orijinal Sakız Koyunları’nı üretecek, kuzularını da yerli üreticilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız seneye Ata’mızın dediği gibi milletin efendilerine gereken değeri Çeşme Belediyesi olarak vereceğiz” diye konuştu.

 İlk sakız hasadı mezatı yapıldı

Çeşme’de damla sakızının üretiminin desteklenmesi ve çoğaltılması amacıyla “Çeşme’den Sakız Damlıyor” projesi altında Ilıca, Çiftlik, Alaçatı Mahallesi’nde tespit edilen ve çizilen Sakız ağaçlarından elde edilen yarım kilo sakız sembolik olarak açık arttırmaya sunuldu.

Alaçatı İmren Pastanesi sahibi Hasan Kaşif Ölmezer, Rumeli Pastanesi sahibi Ali Mersin ve

Eyüp Necipoğlu’nun katıldığı açık arttırmada 4’er Bin TL karşılığında 3’ne birden satıldı.

 Geliri endemik ürünlerinin geliştirilmesinde kullanılacak

Mezatı gerçekleştiren Başkan Oran, şunları söyledi: “Değerli dostlar bu sembolik bir açık arttırma. Sakızın nasıl kıymetli bir şey olduğunu ve ileride sakızdan köylülerimizin, üreticilerimizin neler kazanabileceğini göstermek için Çeşme Belediyesi tarihindeki ilk sakız hasadının açık arttırmasını yaptık. Burada yaklaşık yarım kilo sakız var. Buradan elde ettiğimiz 12 Bin TL geliri belediyemize resmi hibe olarak kayıtlara alacağız ve buradan elde edilen geliri endemik ürünlerimizi geliştirilmesinde bir can suyu olarak kullanacağız.

 Sakız Koyunu Yarışmasında Dereceye Giren İsimler

 En İyi Sakız Koçu

  1. Hulusi Baysal
  2. Osman Esmer
  3. Mehmet Adıgüzel

 En İyi Sakız Koyunu

  1. İbrahim Özcan
  2. Mustafa Kemal Özay
  3. Hulusi Baysal
  4. En İyi Erkek Toklu
  5.  

      1.Osman Esmer

      2.Behçet Karaburun

      3.Amaç Menengiç

 

En İyi Dişi Toklu

     1.Turan Tütüncüoğlu

     2.Hulusi Baysal

     3.Mehmet Adı güzel