Güncel
Giriş Tarihi : 28-08-2019 16:49   Güncelleme : 28-08-2019 16:49

Satrançla öğrenim imecesi

İzmir’in Urla ilçesinde üniversiteyi kazanan gençler yararına satranç turnuvası düzenlendi.

Satrançla öğrenim imecesi

 

Bademler Mahallesi Muhtarlığı ve Uni Bademler Topluluğu işbirliğinde düzenlenen Azmak Şenlikleri kapsamında, bu sene üniversite kazanan mahalleli gençlere katkı sağlamak amacıyla satranç turnuvası düzenlendi.

Türkiye’nin ilk köy tiyatrosunun kurulduğu ve halen yaşadığı Bademler Köyü’nün ilklerin köyü olduğunu hatırlatan Bademler Mahallesi Muhtarı Kudret Kublay, “ilk köy tiyatrosuyla, kütüphanesiyle, kültürüyle, her şeyiyle bir bütün olarak köyümüz ilklerin köyü. Gençlerimiz de öncü bir girişim sağladılar ve Azmak Şenlikleri adı altında bir şenlik düzenlediler. Bundaki amaç gençlerimize bir burs, bir dayanışma olarak yardım etmek. Bizler de köyün gençlerine yardım etmek için öncüyüz” dedi.

Uni Bademler Topluluğu sözcüsü Cem Türkay etkinlikler hakkında yaptığı açıklamada “topluluk olarak geleneklerimize sahip çıkıp, devam ettirmek için Azmak Şenliklerini yeniden hayata geçirmek istedik. Bu etkinlikten elde edilen paralarla belki öğrencilere destek olabiliriz. Bu kapsamda pek çok etkinlik düzenlenecek. Konserler, spor etkinlikleri de olacak. Hem hep beraber eğlenmeyi, hem dayanışmayı hem de imece kültürünü yaşatmayı amaçladık. Bunu yaparken de gençlere destek olabilmeyi istiyoruz” dedi.

7’den 70’e mahalle sakinlerinin ilgi gösterdiği turnuva ve etkinlikler sayesinde mahallede renkli görüntüler oluştu.