Güncel
Giriş Tarihi : 04-08-2019 10:25   Güncelleme : 04-08-2019 10:25

Mahsur kalan kaplumbağaları duyarlı vatandaşlar besliyor

İzmir’in Urla ilçesindeki kurumuş Akpınar deresi yatağında mahsur kalan yüzlerce kaplumbağa duyarlı vatandaşların ilgisiyle hayata tutunuyor.

Mahsur kalan kaplumbağaları duyarlı vatandaşlar besliyor

 

Urla ilçesinin merkezinden geçen Akpınar Deresi’nin Jandarma Kavşağı bölümü yakınlarındaki bir villaya çelik kapı takan Mehmet Emin Polat’ın dikkati sayesinde fark edilen yüzlerce kaplumbağa, duyarlı vatandaşın ilgisi sayesinde hayata tutunmaya devam ediyor.

Çelik kapı taktıktan sonra evine dönerken aracından kaplumbağaları fark ettiğini anlatan Polat, durumu ilk önce patronuna bildirdiğini, sonra patronu ile birlikte sıcak hava nedeniyle susuz kalan dere yatağına tankerle tonlarca su döktüklerini belirtti. Mehmet Emin Polat İlk geldiklerinde yaklaşık 20 kaplumbağanın ölüsü ile karşılaştıklarını ve bunları bölgeden taşıdıklarını söyledi. İş çıkışlarında yaklaşık 30 kilometre uzaktaki Balçova ilçesinden Urla’ya kaplumbağaları beslemek için kuru ekmek, balık yemleri taşıdığını, bu arada ilçe belediyesine konu hakkında bilgi verdiğini vurgulayan Polat, kendi imkânları ile verdiği mücadelenin sınırlı kalacağından konuyu basın yoluyla duyurma ihtiyacını hissettiğini dile getirdi. AA muhabirinin çevre halkına bildirmesinden sonra ilçenin eski muhtarlarından Umur Bölükbaşı da dereye taşıdığı kuru ekmeklerle kaplumbağaları besledi.

Sıcak havanın etkisiyle dere yatağına tankerle taşınan suyun buharlaşacağından ve kaplumbağaların öleceğinden endişe ettiklerini belirten vatandaşlar, bölgede yaşayan hayvan severlerin konuya ilgi göstermesini, kaplumbağaların daha uygun bir tatlı su kaynağına taşınması ve doğal yaşantılarına geri dönebilmeleri için gerekli işlemlerin yapılmasını istediler.