Güncel
Giriş Tarihi : 28-07-2019 13:20   Güncelleme : 28-07-2019 13:20

Arkeolog Prof. Dr. Erkanal hayatını kaybetti

Dünya ve Türkiye Kültür ve Bilim tarihine ömrünü adayarak geçiren Urla Limantepe Su Altı Kazı Başkanı Türk Arkeolog Prof. Dr. Hayat ERKANAL tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Arkeolog Prof. Dr. Erkanal hayatını kaybetti

 

Dünyanın en önemli 10 su altı kazısı arasında gösterilen İzmir’in Urla ilçesi İskele Mahallesi’nde bulunan Limantepe Su Altı Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, 12 Haziran 2019 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 45 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Prof. Dr. Hayat Erkanal İzmir’in Karaburun İlçesi’nde 12 Haziran günü dalış yaparken hHdenizde kalp krizi geçirmişti. Teknede bulunan arkadaşları tarafından denizden çıkarılan Erkanal, önce Karaburun Devlet Hastanesi’ne, ardından da Urla Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Prof. Dr. Hayat Erkanal, Urla 12 Eylül Stadı’na inen hava ambulansı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülerek yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Haziran'dan bu yana hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören Erkanal'ı saat 11.45'de kaybettiklerini söyledi.

Hastanın 12 Haziran'da Karaburun'dan kalp krizine bağlı olarak hastanelerine getirildiğini dile getiren Göksel, "Hastanın tedavisi solunum cihazıyla yapılıyordu. Bugün solunum yetmezliğinin ilerlemesinden dolayı hastamızı kaybettik" dedi.

Erkanal, 12 Haziran'da dalış yaparken kalp krizi geçirmiş ve EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Türkiye'deki bir çok kazı çalışmasına katılan ve "duayen" olarak bilinen Erkanal, Mardin Nusaybin'deki kazı çalışmaları sırasında terör saldırısına uğramıştı.

Urla Limantepe'de Türkiye'nin ilk su altı kazısını başlatan Erkanal, farklı tarihi projelere destek vermişti. Urla'daki kazı dünyasının en önemli 10 su altı kazısı arasına girmişti.

1940 yılında İzmir'de doğan Erkanal, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Kürsüsü'nden 1964'de mezun oldu. 1963-1964'de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde çeşitli görevlerde çalışan Erkanal, 1979'da profesör oldu. Ankara Üniversitesi Protohistorya ve ön Asya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı da yapan Erkanal, kariyeri boyunca pek çok araştırma kazısına katıldı.