Güncel
Giriş Tarihi : 18-07-2019 22:06   Güncelleme : 18-07-2019 22:06

“KIRMIZI KOLTUK” KRİZİ

Urla Belediyesi ve Urla Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile 19 Mart 2019’dan beri her hafta Salı günleri Urla Cumhuriyet Meydanı’nda halkın hizmetine açılan Çiftçi Üretici Pazarı’nın yerinin değiştirilmesi krize neden oldu.

“KIRMIZI KOLTUK” KRİZİ

 

19 Mart 2019’da Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’un da katıldığı tören ile dönemin Belediye Başkanı Sibel Uyar tarafından açılan,  Urlalı çiftçilerin tarladan halka aracısız satış yaptığı “Çiftçi Üretici Pazarı’nın kaldırılacağının Urla Zabıtaları tarafından şifaen Urla Ziraat Odası sekreterliğine bildirildi. Bunun üzerine, Urla Ziraat Odası Başkanı Uslucan, konuyu görüşmek üzere Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’dan randevu talep etti.

Önceden randevu taleplerinin Belediye Başkanı Oğuz tarafından kabul edilmeyip, başkan yardımcılarına yönlendirdiğini hatırlayan Ziraat Odası Başkanı Uslucan, konuyu CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur ve belediye meclisi üyeleri ile paylaştı.

17 Temmuz günü CHP İlçe Başkanı Özbadur ve belediye meclisi üyeleri ile birlikte Belediye Başkanı Oğuz’un makamına çıkan Uslucan, “Çiftçi Üretici Pazarı’nın kaldırılacağı bildirimini Başkan Oğuz’a sorduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Zabıtalarca oda sekreterliğine Salı günleri Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Çiftçi Üretici Pazarı’nın Eski Tamirhane Binası’na alınması kararının tiyatro festivali nedeniyle geçici olarak mı, yoksa sürekli olarak mı alındığı, konudan bilgisinin olup olmadığını başkana sordum. Başkan Oğuz pazarın artık Cumhuriyet Meydanı’nda kurulmayacağını, oranın kırmızı koltuk olduğunu, kırmızı koltuğu herkesin istediğini söyledi. Ben de çiftçileri herkesle kıyaslamayın, kırmızı koltuğun üretici çiftçilerin olması gerektiğini söyledim. Başkan “olmaz” dedi. Bunun üzerine başkana her fırsatta çiftçilikten geldiğini ifade ettiğini hatırlatarak çiftçiden yana tavır alması gerektiğini söyleyip bu hareketle çiftçinin para kazanmasının engellendiğini anlattım. Başkan bunun üzerine “şikâyetler var” dedi. Ben de 19 Mart 2019 gününden beni bir şikâyetin odaya gelmediğini, olumlu övgüler aldığımı söyledim. Ancak orada zabıtanın olmaması nedeniyle üretici haricinde tezgâh açanlara Oda Başkanı sıfatı ile yaptırımım olmadığı ve zabıtadan destek alamadığımı, dolayısı ile önüne geçilemediğini, zabıtaların da bilinçli olarak görevlendirilmediğini, oranın iyice düzensizleşip bahane yaratılması için fırsat arandığını düşündüğümü belirttim.

Bu ifadelerim üzerine Başkan çok sinirlendi, masayı yumrukladı ve makamı terk ederek dışarı çıktı. Bir süre sonra geri geldiğinde sesini oldukça yükselterek “benimle böyle konuşamazsın. Ben belediye başkanıyım” dedi. Ben de “sesinizi yükseltmeye gerek yok. Ben de Ziraat Odası Başkanı’yım. Bu şekilde sinirlenmenize hiç gerek yok” dedim. Başkan “ben hiçbir zaman keyfi hareket etmedim. Keyfi hareket etsem çok farklı olurdu” dedi.  Bu arada CHP İlçe Başkanı Özbadur başka bir yer önerdi. Ben de “yeri verecek olan belediye başkanı, siz yeri belirleyin, biz değerlendiririz” dedim. Bunun üzerine başkan “komisyon var. Araştırsın bulsun” dedi.  Ben de artık orada durmanın bir anlamının kalmadığını belirterek makamı terk ettim.

4 aydır her Salı günü Urlalı çiftçilerin kendi mahsullerini aracısız olarak Urlalılara satmasına olanak sağlayan ve tanzim satış örneği olan pazarın, tiyatro festivali sonrasında da Urla Cumhuriyet Meydanı’nda zabıta denetiminde kurulması için mücadelemiz devam edecek. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin efendisi dediği çiftçinin yeri, elbette kırmızı koltuk olmalıdır.”