Güncel
Giriş Tarihi : 12-07-2019 12:25   Güncelleme : 12-07-2019 12:25

VATANDAŞIN İSKELE İSYANI

İlçemizin Çeşmealtı sahilinde, Kıyı Kanunu’na uygun olmayacak şekilde yapılan iskeleler vatandaşların ortak kullanım alanı olan sahil ve denizi kullanmasına engel oluyor.

VATANDAŞIN İSKELE İSYANI

 

Çeşmealtı sakinlerinin gazetemizin 0543 375 22 36 numaralı WhatsApp İhbar Hattı’na ilettikleri şikâyete göre; herkesin ortak kullanım alanı olan sahil şeridine hiçbir izin almadan gelişigüzel yapılan iskeleler, vatandaşların denize girme hakkını ellerinden alıyor. Bu durumdan son derece rahatsız olan halk, seslerini duyurabilmek adına gerekli fotoğraf ve video kayıtlarını çekerek şikâyetlerini dile getirdi.

Şikâyettin oluştuğu yerde yaptığımız incelemede Çeşmealtı Balıkçı Barınağı’nın dış tarafında ve sahil boyunca gerek ahşap, gerek tuğla, gerek demir, gerekse de yığma toprakla teknelerin kıyıya bağlanması amacıyla gelişigüzel yapılan iskele imalatlarının yapıldığını tespit ettik. O bölgede denize girme haklarının olduğunu savunan sakinler, iskelelerin yarattığı tehlike, çevre ve görüntü kirliliğinden yakındı. “Biz halkız ve Kıyı Kanunu’na göre sahiller bize ait. Biz önceki yıllarda buralarda denize giriyorduk. Mevcut durum yüzünden deniz dibindeki evlerimizin önünden denize giremez hale geldik” diyen şikâyetçiler ilgili makamlara yaptıkları şikâyetlerden netice alamadıklarını vurgulayıp, yetkililerden iskelelerin bir an önce kaldırılması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ettiler.