Güncel
Giriş Tarihi : 12-07-2019 12:23   Güncelleme : 12-07-2019 12:23

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’na Urla’da yoğun ilgi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Urla İskele Limanı’nda törenle kutlandı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’na Urla’da yoğun ilgi

 

İlçenin İskele Mahallesi Limanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Urla Kaymakamı vekili Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Urla Cumhuriyet Başsavcısı vekili Savcı Fatih Yaşin, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Karabalık, Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, Urla Emniyet Müdürü Güray Aksüt, Urla Jandarma Komutanı V. Astsubay Bçvş. Feryat Çetinkaya, MHP Urla İlçe Başkanı İsmail Taşoku, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Siyasi Parti temsilcileri, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütleri ve Urla halkı katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve deniz şehitleri anısına saygı duruşu, İstiklal Marşı okunmasının ardından öğretmen Elif Gamze Özcan günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

1 Temmuz 1926 tarihinde, Cumhuriyet Türkiye’sinde çok önemli olan Denizcilik ve Kabotaj Kanunu yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özcan, “Bu kanuna göre, "Türkiye Limanları ve Sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle, Türk vatandaşları ile Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı" belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıllık süre boyunca yabancılara verilen imtiyazlar (Kapitülasyonlar) sona erdirilmiştir. Bu Kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.

Ülkemiz, Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören, Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve bu denizleri birleştiren iki önemli su yoluna ve bir iç denize sahip, tarih boyunca bu zengin coğrafyada yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran, stratejik konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir.

Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Bunun farkında olan Büyük önder Atatürk’ün direktifleri ile çıkarılan Denizcilik ve Kabotaj Kanunu’nun önemi günümüzde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle çok daha iyi anlaşılmaktadır. Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran bu yasa ile birlikte Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi birçok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir ki bunlar Cumhuriyet Türkiye’si için çok önemli kazanımlardır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün öngörüleri sonucudur ki, şu an, ülkemiz vatandaşlarına ait gemiler karasularımızda ve özellikle tüm dünya denizlerinde bayrak dalgalandırmak ve diğer denizci devletlerle rekabet edebilmektedir.

Ülkemiz üniversitelerinden, yüksekokullarından ve çeşitli eğitim kurumlarından mezun olan denizciler dünyanın tüm denizlerinde, yerli yabancı bütün gemilerde görev yapabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman denizcileri ve şanlı deniz harp filomuz dünyanın dikkatini üzerine çekmekte ve başarılı görevler icra etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ile anıyor ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerinde bulundu. 

 

DENİZ ŞEHİTLERİ ANISINA DENİZE ÇELENK BIRAKILDI

Kutlama etkinliği, Urla Kaymakamı vekili Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Karabalık, Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’un deniz şehitleri anısına hazırlanan çelenkleri denize bırakılması ile sona erdi.