Güncel
Giriş Tarihi : 08-07-2019 14:30   Güncelleme : 08-07-2019 14:30

URLA HALKINA ZORUNLU AÇIKLAMA

DEMOKRAT BELEDİYENİN SANSÜRCÜ BAŞKANI

URLA HALKINA ZORUNLU AÇIKLAMA

 

Beledilerdeki BASIN birimleri halka doğru, eksiksiz, yerel hizmet haberlerini duyurmak amacıyla kurulur. Belediyeler haber niteliği taşıyan konuları tarafsızca, eksiksiz bölgesindeki tüm basın kuruluşlarına göndermekle yükümlüdür ya da eşitliği hiçbirine haber servis etmemekle sağlayabilir.

Ancak; kendisini eleştiren gazeteci ve gazeteleri mail listesinden silmek aklınca gazeteyi ya da gazeteciyi cezalandırma girişimi, halkın haber alma özgürlüğüne vurulmuş çirkin bir SANSÜR darbesidir ki özellikle “HAK, HUKUK, ADALET” savunusu yaptığını ilan eden bir partinin belediye başkanlığının uzak durması gereken bir eylemdir.

Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz ne yazık ki eleştirilerden ders çıkarma olgunluğunu gösterememiş, mail listesinden Pencere Haber Gazetesi ile birlikte kendisini eleştiren gazete ve gazetecileri çıkartmıştır. Bunu kendi şirketinde yapsa elbette ki kimseyi ilgilendirmez. Ama belediyeler hiç kimsenin malı, şirketi, her istediğini yapabileceği derebeylik makamı değildir.

Umarız belediye başkanı bu gerçeği çok kötü tecrübeler yaşamadan anlar, işinin sivil toplum örgütlerine, derneklere, belediye meclisi üyelerine, gazetecilere ve gazetelere ayar çekmek olmadığının farkına varır.

Biz Burak Oğuz’un haberlerini yapma meraklısı değiliz. Ancak halkın tüm haberleri alma hakkı kutsaldır. Belediye haberleri yapmadığımız konusunda gelecek sitemleri kabul etmeyeceğimizi, sorumlusunun bizzat belediye başkanı olduğunu duyurur, keyfi durumu kamuoyu ile paylaşır, değerli halkımıza saygılarımızı sunarız.