Çevre
Giriş Tarihi : 02-05-2019 15:18   Güncelleme : 02-05-2019 15:18

Urla kıyı ve deniz dibi temizliği etkinliği

Denizleri korumak ve çevre bilincini artırmak amacıyla her yıl bahar aylarında gerçekleştirilen deniz ve kıyı temizliği etkinliğine bu yıl İzmir’in Urla ilçesinde başlandı.

Urla kıyı ve deniz dibi temizliği etkinliği

 

Urla Belediyesi ev sahipliğinde DenizTemiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi ile İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi koordinesinde yapılan temizlik seferberliği, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve gönüllülerin katılımıyla şenlik havasında geçti.

Tema Vakfı Urla İlçe Sorumluluğu adına açıklama yapan Tümay Tuncer “Birimiz hepimiz; hepimiz Temiz Deniz için dedik” kolları sıvadık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ertesi günü TURMEPA, Urla Kent Konseyi, EGİAD, Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu, Yaşar Üniversitesi Deniz Elçileri, Deniztemiz Derneği İzmir Şubesi, johnson Controls çalışanları ile beraberdik. Tema Vakfı Urla İlçe Sorumluluğu olarak bütünün parçası olmak harikaydı. Kendilerine emanet edilen toprağı, denizi korumak ve farkındalık yaratmak için minik eller tek tek plastikleri, izmaritleri, naylon torbaları, camları topladı. Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu dalgıçları deniz dibinde çalıştı.

Son yıllarda senede iki kez TURMEPA İzmir Şubesi ile birlikte, okulların ve STK’ların aktif katılımı ile “Temiz Deniz, Temiz İnsan” sloganıyla, çevre temizliğine, kıyı temizliğine en önemlisi denizlerimizin temizliğine dikkat çekmek istiyoruz. Amacımız farkındalık yaratmak, plastik kullanımını azaltmak ve Urla’da geri dönüşüm projesi konusunda duyarlılıktır, yaratmaktır.  Karadan ve denizden eş zamanlı gerçekleşen etkinlik sonunda yaklaşık 500 kilogram katı atık toplandı, cinslerine göre ayrılan atıkların doğada kaybolma süresi ve deniz ekosistemine verdiği zararlarla ilgili bilgilendirme yapıldı” dedi.