Gastronomi
Giriş Tarihi : 02-05-2019 14:52   Güncelleme : 02-05-2019 14:52

1. URLA GASTRONOMİ FESTİVALİ

19-21 Nisan 2019 tarihleri arasında Urla Kaymakamlığı himayesinde, Urla Belediye Başkanlığı ve Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Desteğiyle, Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) işbirliği ile “1. Urla Gastronomi Festivali” gerçekleştirildi.

1.	URLA GASTRONOMİ FESTİVALİ

 

Festival açılışı 19 Nisan 2019 tarihinde Urla Kaymakamı Sayın Önder Can, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim’den Sorumlu Şube Müdürü Alaattin Bayar, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Arzu Günaydın, Taşpakon Başkanı Gökhan Tufan, İzapader Başkanı İbrahim Kılıç, Okul Müdürü Halim Türk, Türk ve Osmanlı Mutfağı Uzmanı Şef Aydın Demir ve Çeşitli Sivil Toplum Örgütlerinin katılımı gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşan Urla Kaymakamı Önder Can, organizasyonu düzenleyen Yılay Hakan Çeken Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile TAŞKAPON’a teşekkür etti. Bu tür organizasyonlar kentimiz için çok önemli. Hem kentimizin gelişimi hem de kültürümüzün ön plana çıkması için oldukça büyük değere sahip olduğunu belirtti.

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz konuşmasında; Ülkemizin rengarenk bir mozaik olduğunu söyledi. Oğuz “Gökkuşağının tüm renkleri mevcut bu diyarda. Haliyle mutfak kültürümüz de oldukça zengin. Kendimize özgü nice yemeklerimiz kaynar ocaklarımızda. Tarımsal faaliyetlerimizin de aktif olması ve ürün yelpazemizi genişleten nice çalışmalarımızla Urla’mız, zamanla gastronomi turizminin keyifle yaşandığı bir kent haline geldi. Bugün görüyorum ki öğrencilerimiz de bu toprakların kültürüne sahip çıkıyor, atalarından gelen geleneksel yemekleri yaşatmak için çaba sarf ediyorlar. Urla gastronomi festivalini düzenleyen Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuna, Kaymakamlığımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile festivale destek veren tüm işletmecilerimize, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi

TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan konuşmasında; TAŞPAKON olarak Türkiye’nin 7 bölgesinde 60 ilinde örgütlenen Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu belirtti. 4 yıldır Milli Eğitim bakanlığı ile yürüttükleri çalışmalar neticesinde yapılan TAŞPAKON Türkiye Kupası’nın ülkemize katkılarından bahseden Tufan, İlçe Kaymakamı Önder Can ve Belediye Başkanı Burak Oğuz’a teşekkür etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yazar ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu E. Aykut Yenice’nin de ziyaret ettiği festival renkli görüntülere sahne oldu. Ayrıca Festival alanında kurulan yöresel ürün pazarları bölge halkının festivale olan ilgisini arttırdı.

Açılışın ardından;  2012’de, merkezi Lyon’da  bulunan “Toques Blanches du Monde” tarafından  “Yılın En İyi Yabancı Şefi” unvanını alan Şef Aydın Demir eşliğinde Kızılay Urla Şubesi “Hayata Bağlan” projesi kapsamında engelsiz çocuklarımız mutfaktaki marifetlerini sergilediler.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen lise ve üniversitelerin yarıştığı yarışmaların yanı sıra birbirinden değerli şeflerin workshop çalışmaları ve yapılan söyleşiler etkinliğe ilgiyi arttırdı.

Urla Enginar Festivali’nin mimarı 2014-2019 yılları arası Urla Belediye Başkanı olan Sibel Uyar “Fasulyeli Pasta”  workshop çalışması ile etkinliğe renk kattı.

Yapmış olduğu çalışmalar ve mesleki bilgisi ile etkinliğe katılan öğrencilere aktaran 2002 yılında Dünya’nın en iyi 50 Restoran’ı arasında 39. Olan Changa’nın şefliğini 4 yıl üstlenen Şef Aydın Demir ve Urla’nın kendi özgü yapısı ile Urla Gastronomisine yeni bir soluk kazandıran Hiç Tadım Atölyesi İşletmecisi ve Hiç Naturel Zeytinyağı üreticisi Uzman Panelist Duygu Özerson Elekdar ile gerçekleştirdikleri “Tarım ve Gastronomi Turizmi ile Gelişen Yerel Marka Değerimiz: Urla” söyleşisi konuklar ve öğrenciler tarafından beğeni ile izlendi. Söyleşi sonrası şef Aydın Demir ve Hiç Tadım Atölyesi tarafından yapılan workshop çalışmaları da büyük ilgi gördü.

Festivale katılan öğrencilerimizin mesleki anlamda kendini gerçekleştirmiş şeflerle bir araya getirme çalışmaları bünyesinde Od Urla İşletmecisi ve Şefi Osman Sezener öğrencilere workshop çalışması gerçekleştirerek öğrenciler ile bir araya geldi.

Festival bünyesinde öğrencileri sadece yarıştırmak değil aynı zamanda gelişimlerine katkı sağlamayı da amaçlayan festival komisyonu, Dünya’nın En Büyük Zeytinyağı Müzesi olma özelliği taşıyan Doç. Dr. Levent Köstem tarafından kurulan “Köstem Zeytinyağı Müzesi” ziyareti gerçekleştirildi.

3 gün süren festival, gala yemeği ile son buldu. İlçe Kaymakamı Önder Can, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, TAŞPAKON Genel başkanı Gökhan Tufan, TAŞPAKON Bölge Başkanları ve sivil toplum kuruluşlarında katıldığı gala yemeğinde konuşan Urla Kaymakamı Önder Can, katılım sağlayan tüm öğrencilere teşekkür ederek bu etkinliğin Urla için çok önemli olduğunu belirtti.

Galada konuşan TAŞPAKON Başkanı Gökhan Tufan ise; Yapılan etkinlik ve yarışmalardan memnun kaldığını, dünyadaki en önemli sorunlardan birinin israf olduğunu belirterek TAŞPAKON olarak israfa dikkat çekmek için yarışmalarda “İsraf Kupası” verdiklerini belirtti.

İzmir Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı ve TAŞPAKON İzmir Temsilcisi İbrahim Kılıç, "Bugün burada 1. Urla Gastronomi Festivali'ni düzenliyoruz. Ciddi bir katılımla birlikte burada TAŞPAKON finallerinin bir ayağını gerçekleştiriyoruz. Burada temel amaç gastronomi anlamında en iyi nelerin yapılabildiğini göstermek. Urla, daha önce düzenlenen etkinliklerle, bu bölgede yer alan festivallerle, restoranlarıyla bir gastronomi şehri haline geldi. Bizim amacımız, bunun daha üst noktaya getirilmesi için ne yapılması gerekiyorsa buna katkı sağlamaktır. Burada birçok workshop, söyleşi düzenleniyor. İkramlar dağıtılıyor. Bununla birlikte bazı workshoplarımızda tanınmış ünlü şeflerimiz yer alıyor. Aynı zamanda bölgede her hafta sonu kadın üretici pazarı kuruluyor, festivale gelen ziyaretçiler bu pazarı da gezme fırsatı buluyorlar. Urla'nın, İzmir'in festivallere ilgisi olduğunu biliyoruz, bunun daha iyi yerlere götürülmesi için herkes üzerine düşen görevi yapmalı" dedi.

Kapanış konuşmasını yapan Urla Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Halim Türk, "Bakanlığımızın meslek lisesi öğrencilerini öncelemesiyle başlayan kapsamlı etkinliklerden bir tanesi bugün Urla'da gerçekleştiriliyor. Bu tarz etkinlikler, toplumumuzda meslek lisesi öğrencilerinin mesleğinde kendilerini ispat etmesini, özgüvenlerini arttırmalarını sağlıyor. Üretmeyen meslek lisesi olmamalıdır. Biz, üretime katkı sağladıkça, çocuklarımızı üretimin bir parçası haline getirdikçe ülkemizi daha iyi yerlere getirebileceğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımız bugün ünlü aşçılarla bir araya gelerek geleceğe ilişkin yönlendiriliyor" diye konuştu., 

Ödül töreni öncesi yarışmaya katılan tüm öğrencilere Şef Murat Aslan tarafından imzalı “Bir Aşçının Dünlüğü” isimli kitap hediye edildi.

Festival bünyesinde TAŞPAKON konfederasyonuna bağlı şeflerin jüri üyeliklerinin yaptığı yarışmalar da dereceye giren okullar şunlardır.

Lise Ekip Birincisi: Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Lise Ekip İkincisi: Aydın Efeler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Lise Ekip Üçüncüsü: Çeşme Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İsraf Kupası : Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Üniversite Ekip Birincisi: Bilgi Üniversitesi

Üniversite Ekip İkincisi: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Üniversite Ekip Üçüncüsü: Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksek Okulu