Çevre
Giriş Tarihi : 02-05-2019 14:47   Güncelleme : 02-05-2019 14:47

Orkinos Çiftliği ÇED Toplantısı, Yine Tepkiler Nedeniyle İptal Edildi

Yılda 900 ton üretim yapılması planlanan orkinos yetiştiriciliği çiftliği için yapılmaya çalışılan ÇED toplantısı protestolar nedeniyle yeniden iptal edildi.

Orkinos Çiftliği ÇED Toplantısı, Yine Tepkiler Nedeniyle İptal Edildi

 

İzmir’in Urla ilçesi Demircili Mahallesi’nde kurulmak istenen orkinos çiftliği için verilen ÇED olumlu kararının ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile şirket yetkililerince 25 Nisan 2019 Perşembe günü yapılmak istenen ‘halkın katılımı toplantısı’ tepkiler üzerine yine gerçekleştirilemedi. Mahallede bulunan kahvehanede toplantı yapmak isteyenler, vatandaşlar tarafından slogan ve alkışlarla protesto edildi. Zaman zaman gergin anlar yaşandı. Çevreciler, firmanın mahallede yaşamayan farklı kişileri getirerek, onlarla toplantı yapmak istediğini ileri sürerek tepki gösterdi.

Seferihisar ile Urla sınırları arasında kalan Sığacık Koyu’nda, su ürünleri yetiştiricilik alanı olarak belirlenen 10 numaralı alanda orkinos üretimi yapan şirket, hâlâ faaliyette olan çiftliğini, 9 numaralı alana taşımak için ÇED dosyası hazırladı. Daha önce de farklı şirketler tarafından balık çiftliği kurulmak için istenen, fakat açılan davaların ardından iptal edilen projelere rağmen başvuru yapan şirkete, ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. ÇED kararının ardından, 27 Aralık 2018 tarihinde Urla’nın Demircili Mahallesi’nde halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyurulmuştu. Ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve şirket yetkilileri, toplantı için gittikleri mahallede, vatandaşların tepkisi ile karşılaşmıştı.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, ADD Urla İlçe Başkanı Veli Çıtak, Urla Belediye Meclisi Üyeleri Ali Yanar, Ertan Certel, Selçuk Balkan, Fatih Sarı, Yiğit Öz, TEMA, Ege ve Güney Marmara Kent Konseyleri, Urla Kent Konseyi, Konak Kent Konseyi,  YADEM ve AKKOY Dernekleri, İzmir Yaşam Alanları Girişimi ve Urlalı çevrecilerin 25 Nisan 2019 günü yapılması planlanan ‘halkın katılımı toplantısı’ sırasında yine tepki göstermesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğü temsilcileri toplantıyı iptal ederek alanı terk etti.

Urla Kent Konseyi Çevre Sağlık Komisyonu adına açıklama yapan Urla Belediye Meclisi Üyesi Ali Yanar, “Urla’mızın Sığacık Körfezi Mevkii Demircili Koyu 9 numaralı su ürünleri potansiyel sahası 39.200 metrekare deniz yüzeyinde Başaranlar Su Ürünleri Yetiştiriciliği San. Ltd. Şti. yılda 900 ton orkinos üretmek istiyor. 2009 yılında başlayan balık çiftlikleri lehine verilen ÇED gerekli değildir kararları, açılan davalar ile iptal edildi. En son 2018 yılı Mart ayında Başaranlar şirketinin ÇED olumlu kararları, 9 ve 10 numaralı alanlar için açılan davalarla Danıştay tarafından iptal edilmiştir. Bu mahkeme kararları ve bilirkişi heyet raporları dikkate alınarak Orkinos Çiftliği’nin Sığacık Körfezi’nden çıkması gerekirken yeni bir ÇED süreci başlatılması hukuka aykırıdır. Orkinos yetiştiriciliği çiftliği Sığacık Koyu ekosistemine geri dönüşü olmayan çevresel riskler oluşturmaktadır. Turizm merkezi olan bölgenin yakınında ekosisteme, doğal ve kültürel varlıklarımıza zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Günlük 33,5 ton civarında yemin denize atılması sonucunda 5 ton civarında dışkı ve 20 tonun üzerinde idrar aynı ortama salınacaktır. Sığacık Körfezinin çevresel, deniz tabanının ve akıntı sistemi ile kapasitesi hakkında yeterli veri bilinmemektedir. Bu da en temiz deniz ve kıyı şeridine sahip olan Sığacık Körfezimiz 30 yıllık sürede balık çiftliklerinin antibiyotik ve parazit ilaçlar, yem alıkları, ölü balıklar, mazot, sintine atıklar, balık işleme gemilerinden sızan atıklar, kıyı destek birimlerinin yarattığı çevresel ve görsel kirliliğe bürünecek. Ülkemizin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altına alman Akdeniz Foku’nun yaşam alanı olan bölgenin korunması gereklidir. Yavru, ergen balıkların büyüme alanı olan deniz çayırları, balık çiftliklerinin neden olduğu aşırı kirlilik ve oksijensiz kalan ortam nedeniyle yok olacaktır. Bu nedenlerle ÇED sürecinin sonlandırılmasını ve Başaranlar Orkinos şirketine ait çiftliğin Sığacık koyundan çıkarılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

'AİRAİ ANTİK KENTE ÇOK YAKIN'

Avukat Şehrazat Mercan, yaptığı açıklamada, Yarımada'da su ürünleri yetiştiriciliği için potansiyel 11 alan belirlendiğini, buna karşı dava açarak kazandıklarını, ancak tebliğler ile mahkeme kararlarının uygulanmadığını söyledi. Mercan, "Burası 9 nolu su ürünleri yetiştiricilik alanının sahili. Baktığınızda zaten çok kapalı koy ve özel bir sahil. Ayrıca Airai Antik Kenti var. Bu 9 ve 10 nolu anlarla ilgili planların iptali için açtığımız davaları kazandık. Buradaki balık çiftliğinin kaldırılması gerekiyordu. Devlet 'Planı iptal ettiniz ama ben tebliğ ile yürüteceğim' dedi. Biz de 10 yıldır bu balık çiftliğinin kaldırılması için uğraşıyoruz. Şu anda kurulu olan orkinos çiftliği 10 nolu alanda. Oradan kalkıp 9 nolu alana gelecekler. Burası için ÇED yaptılar. Hâlbuki biz bu orkinos çiftliğinin kaldırılması için ÇED gerekli değildir kararını iptal ettirmiştik. Şimdi ne değişti? Bilirkişiler, bu bölgenin turizm alanı olduğunu, denize girildiğini raporları ile ortaya koydu. Raporda 'Bölge zarar görür, bu iş burada yapılmaz' ifadeleri yer aldı" dedi.

 

'HASAT BİTİNCE KALDIRILACAKTI'

Bölgenin ayrıca birinci derecede arkeolojik sit alanı olduğunu söyleyen Mercan, "Bu nedenle çiftliğin kurulması, ilke kararına aykırı. Şimdiye kadar 15 dava açtık ve kazandık. Bunlar yokmuş gibi yeni bir ÇED süreci başlattılar. Sığacık Koyu'ndan bu alana kafesleri taşımak üzere ÇED olumlu kararı almak için uğraşıyorlar. Orkinos üretiminin daha açık denizlere, yaşam alanlarından uzak bölgelere yapılması gerekiyor. Arkeolojik ve doğal sitin özel olduğu yere yapılmaması gerekiyor. Hukuk ve biliminin netleştiği yer burası. Çiftlik, hasadın ardından kaldırılacaktı. Bunların hasat zamanı geçen ağustos ayıydı. Ağustos ayının üzerinden kaç ay geçti. Hala çiftlik duruyor. Görevliler, görevi kötüye kullanıyor. Burada tekrar halkın katılım toplantısı yapmaktan abes bir şey olamaz. Biz buraları kaybetmek istemiyoruz. Mahkeme kararları uygulansın" dedi.

 

'YIRTICI BALIKLAR GÖRÜLÜYOR'

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de, şunları söyledi: "Hukuk kararı uygulanmıyor. Sığacık Koyu bu işe uygun değil. Neden hukuksuzluk yapıyorlar, neden hukukun gereği yerine getirilmiyor? Bugün hak, hukuk, adalet herkese lazım olan bir şey. Denizimizi kirlettiği gibi, ekolojik sistemi de etkiliyor. Balıkçılarla konuşuyorum, balıkçılar daha önce hiç görülmeyen yırtıcı balıkların sularımıza akın ettiğini söylüyor. Ayrıca Sığacık Körfezi balık yumurtlama körfezidir aynı zamanda. Bu orkinos çiftliklerine büyük gemilerle balık yemi taşınıyor. Atalarımız bize tertemiz bir miras bıraktı, biz de evlatlarımıza aynı şekilde tertemiz bir miras bırakmak istiyoruz. Hukuken ne gerekiyorsa, üstümüze düşeni yapacağız. Dün neredeysek, bugün de aynı noktadayız, savaşmaya devam edeceğiz."

 

'JAPONLAR BALIK YİYECEK DİYE DENİZLERİMİZİ KİRLETEMEZSİNİZ'

Vatandaşlardan Tolunay Tavil ise, "Kazanılmış mahkeme kararlarına rağmen kaçak dövüşerek, tekrar tekrar aynı alanlarda balık çiftliği kurmak istiyorlar. Tek amaçları para kazanmak" diye konuştu. Handan Kurtoğlu da "Mahkeme kararına uymak zorundalar. Çiftlikler koylarımızı kirletecek. İstemiyoruz, yapmasınlar" dedi.

Toplantılar sırasında kalabalık tarafından konuşturulmadığını iddia ederek kamuoyunu bilgilendirmek için yazılı açıklamada bulunan Başaranlar Şirketi yetkilisi Mustafa Topuz da iddialara cevap olarak “Orkinos balıklarının avcılığı, besiciliği ve her türlü ticareti kısaca ICCAT isimli, dünya ülkelerinin anlaşmalarla kabul ettiği bir kuruluş tarafından belirlenen ve bu kuruluşun kontrolünde olan mevzuat dahilinde yapılmaktadır. Her ülkeye tanımlanmış kota miktarı kadar avlanabilmektedir. Her avlanan partinin kendine ait bir kimlik belgesi bulunmaktadır. Kotanın dışında avcılığı yasak olup, kayıt dışı olarak yakalanmış olsa bile ticareti ve dolaşımı yapılamamakla beraber kesinlikle yasaktır.

Ülkemizde de orkinos avcılığı, besiciliği ve her türlü ticareti de yine ICCAT isimli kuruluşun belirlediği mevzuat dâhilinde ve Tarım Orman Bakanlığı kontrolünde kısıtlı sayıda gemi ile yapılmaktadır.

Orkinos balıkları 15 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında Akdeniz’den gırgır gemileri vasıtası ile çevirme yöntemiyle, ICCAT isimli kuruluşun görevli personelinin kontrolünde avlanıp yakalanmaktadır. Yakalanan balıklar 50 metre çapında 25 metre derinlikte düğümsüz,10cm X 10cm göz açıklığı olan ağ kafeslere konarak canlı olarak çiftliğe getirilmektedir. Çiftliğe getirilen balıklar çiftlikte dalgıç personeli gözetiminde sardalya, kolyos, uskumru ve ringa balıkları ile beslenmektedir. Verilen bu balıklar herhangi bir fabrikasyon işleme tabi tutulmadan, denizde yakalandıklarında şoklanarak muhafaza edilip, sonrasında da firmamız tarafından ithal edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere orkinos balıkları biyolojik olarak beslenmektedir.

Dolayısı ile deniz ortamından yakaladığımız orkinos balıklarının beslenmesinde yine denizden yakalanmış ve tamamen doğal olan yukarıda bahsi geçen yemlik balıklar ile beslenmektedir.

Orkinoslar beslenirken dalgıç personeli suyun içinde balıkların ne kadar yemlik balık tükettiklerini doyana kadar izlemektedirler. Doyuma ulaşan orkinos balıklarına besleme işlemi kesilir. Bundan dolayı doyuma ulaşan orkinos balıklarına zoraki olarak fazladan besleme ve balık yedirme imkânı yoktur. Orkinos balığı yemek istediği kadar balık yemektedir. Bu sayede kafeslerin dışına yemlik balık artıklarının yoğunlaşması da önlenmektedir.

Beslenme esnasında ve döneminde hiçbir şekilde ilaç, vitamin, suni yem veya aşı yapılmamaktadır. Bunun da sebebi balığının boy kilo miktarları yüksek olduğundan, birebir temas, müdahale ve kontrolü mümkün değildir.

Çiftliğimizi taşımak istediğimiz yer en yakın kıyı olan Kokar isimli koya 1,12 deniz mili, Demircili Köyü sahiline 4,75 deniz mili, Sığacık sahiline 6,51 deniz mili mesafede olup, 160 metre derinliktedir.

Orkinos balıklarının dışkıları sıvı halde olup, örneğin 300kg.lık bir balığın sıvı haldeki dışkısı tükenmez kalem boyutlarındadır. Deniz ortamında kısa sürede dağılan bu dışkı denizdeki diğer küçük canlılar tarafından tüketilmektedir.

Hasat zamanı çiftliğin yakınına gelen Japon gemilerine balık bütün olarak teslim edilip, balıklar Japon gemisinde işlenerek şoklama işlemi yapılmaktadır. Şoklanan balıklar donmuş olarak Japonya’ya gönderilmektedir. Gemide işleme esnasında oluşan atıklar yetkili ve lisanslı balık unu fabrikalarına muhafazalı olarak sevk edilip bertaraf olmaktadır. Hiçbir şekilde deniz ortamına balık atığı bırakılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplantı, vatandaşların tepkisi nedeniyle sonlandırıldı. Çevreciler, toplantıya katılmadıklarına dair tutanak tuttuktan sonra dağıldı.