Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 18-04-2019 20:06   Güncelleme : 18-04-2019 20:06

KORUNCUKKÖY URLA’DA “MUHTEŞEM” AÇILIŞ

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı, eğitim hakkı risk altındaki kız çocuklarına hizmet vermek amacıyla hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen ikinci çocuk köyü olan Koruncukköy Urla’yı 17 Nisan Çarşamba günü törenle hizmete açtı.

KORUNCUKKÖY URLA’DA “MUHTEŞEM” AÇILIŞ

 

İzmir’in Urla ilçesi Barbaros Mahallesi’nde 15 dönümlük arazi üzerine inşa edilen Koruncukköy Urla’nın açılışına Urla Kaymakamı Önder Can, Urla önceki dönem belediye başkanlarından Selçuk Karaosmanoğlu ve Sibel Uyar, Koruncukköy Urla projesine başından bu yana destek veren; Muhteşem Yüzyıl dizisi oyuncularından Halit Ergenç, Selma Ergeç, Selim Bayraktar, Berrak Tüzünataç, Pelin Karahan, TİMS Prodüksiyon sahibi Timur Savcı, Çağla Kubat, Koruncuk Vakfı İstanbul ve İzmir yönetim kurulu üyeleri, hayırseverler ve İzmirliler yoğun ilgi gösterdi.

Konukların Koruncukköy gezisi ve kokteyl ile başlayan tören Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek’in konuşması ile sürdü. Özbek “bugün vakfımız için çok mutlu bir gün. Yıllarca hayalini kurduğumuz ikinci çocuk köyümüzü sizlerin katılımınız ile hizmete açıyoruz. Arnavutköy Bolluca diğer çocuk köyümüz. Orada 28 yıldır devlet kurumlarımızla işbirliği içinde çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Bu açılış aynı zamanda vakfımızın kuruluşunun 40. Yıldönümüne denk geliyor. Bu iki gün bizim mutluluğun doruğuna eriştiğimiz ve gururunu yaşadığımız bir gün. Köyümüzü yeniden inşa ettik ve eğitime erişimi kısıtlı çocuklarımızı çağdaş bireyler olarak hayata hazırlanmasını sağlayacak Koruncukköy Urla’yı bugün açıyoruz. Bu konuda bize destek veren Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a sonsuz şükranlarımızı huzurlarınızda tekrar sunmak istiyorum” dedi.

İnşaatın tamamlandığını ve KoruncukKöy Urla’nın ilk misafirlerini kabul etmeye hazır olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Koruncuk Vakfı İzmir Şube Başkanı Işıl Nişli, köyün fiziki yapısı hakkında yaptığı açıklamada “yaklaşık 10 – 12 çocuğun belletmenleri ile birlikte aile ortamında yaşayacağı 10 aile evi, 2 gençlik evi, bir sosyal tesis, idari bölüm, sığınaklar, depolar, açık yaşam alanları ile birlikte 15 dönümlük arazi üzerine tesis edildi. Bizler vakıf olarak 18 yaşının bağımsız yaşama geçilmesi için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Ve çocuklarımızın her biri kendi ayakları üzerinde tamamen durana kadar maddi ve manevi desteğimizi esirgemeyeceğiz. Koruncukköy Urla’nın izlenebilir ve sürdürülebilir bir proje olması açısından da çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Çocuklarımızın eğitim hayatlarına devam ederken mutlaka eğilimlerine göre yaşamları boyunca onlara destek olabilecek hobilerinin olmasını, spor yapmalarını, sanatsal – kültürel faaliyetlere katılmalarını destekleyeceğiz. Kültürel yoksunluklarını da tamamlamak hedefimiz doğrultusunda çok çalışacağımızdan emin olmalısınız. Sorumluluğumuz büyük ama bir o kadar da gönlümüz, azmimiz de büyük ve inancımız tam” ifadelerini kullandı.   

KoruncukKöy Urla’nın temel atma törenine de katılmış olan Muhteşem Yüzyıl dizisi oyuncularından Halit Ergenç, köyün kurulmasında emeği olan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında “bir insanın yetişmesi için yemek, su, yatacak yer tabii ki hayatta kalması için yeterlidir ama bir insanın yetişebilmesi için en çok ihtiyacı olan şey yine insandır. Dolayısıyla korunmaya muhtaç bir çocuğun insan olmayı, hayata tutunmayı ve kendi geleceğini kendinden sonra yetiştireceği nesilleri yetiştirmeyi öğrenmesi ancak ona sevgi ile bakan bir çift göz ve onu sevgiyle kucaklayacak insanlarla mümkündür. Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı da bunu yapıyor. Bence Türkiye’de ihtiyacı olan mutlaka çok çocuk var.  Umuyorum bunlar örnek olacak. Bugün burada gerçekleşmiş olan köy ve sistem burada yetişecek çocuklardan geleceğe dair güzel şeyler bekleyebiliriz. Ve onlarla beraber Dünya’nın sevgi ile devam edeceğinden emin de olabiliriz. O yüzden Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na çok teşekkür ediyorum. Biz sadece başlangıçta gerçekten eğer olabildiysek ki bugün olduğunu görüyoruz güzel bir itici destek sağladık. Bu konuda elbette ki TV dizilerinin önemi çok büyük. Çünkü pek çok insanın bizim sayemizde duymasını haberdar olmasını sağlayabildik belki de. Örnek alınması gereken bir kurum. Umuyorum çoğalır. Daha da çok olur. Bu karşılıklı etkileşim ile olacak. Burada bizi duyan, gören herkes tanıdığına, güvendiğine mutlaka buradan bahsetmeli ve mümkün olan her korunmaya muhtaç çocuğa bu şekilde bir iletişim ortamı sağlanabilmeli. Benim temennim budur. Tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Açılış töreni Cihan Okan ve orkestrası konseriyle sona erdi.