Politika
Giriş Tarihi : 28-03-2019 07:17   Güncelleme : 28-03-2019 07:17

Gülbahçe’ye HOLLYWOOD PROJESİ

Demirel, “İstanbul’a kurulması planlanan Film Platosu’nun Urla Gülbahçe Mahallesi’ne kurulması için gerekli izinler alındı. Gülbahçe’ye yapılması planlanan çevreci film platosu, Bilişim Serbest Bölgesi, marina, 5 Yıldızlı oteller ve su sporlar merkezleri ile Urla’nın çehresi değişecek. Urla California olacak” dedi.

Gülbahçe’ye HOLLYWOOD PROJESİ

 

Cumhur İttifakı AK Parti Urla Belediye Başkan Adayı Adıgüzel Demirel, İstanbul’a kurulması planlanan Film Platosu’nun Urla Gülbahçe Mahallesi’ne kurulması için gerekli onayların alındığını müjdeledi.

Demirel, 2008 yılında tescillenmiş olan ve İstanbul’a kurulması planlanan YEŞİLÇAM STÜDYOLARI AHDE VEFA PLATOSU projesinin İzmir’in Urla ilçesi Gülbahçe Mahallesi’nde bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsünde hayata geçirilmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı. Demirel, “Sumruhan Koçoğlu tarafından yazım ve tasarımı yapılan, SU EREN PRODÜKSİYON ve TASARIM DANIŞMANLIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tarafından yürütülen YEŞİLÇAM STÜDOLARI AHDE VEFA PALTOSU PROJESİ İzmir’in Urla ilçesinde hayat bulacak” dedi.

Doğaya zarar vermeden, çelik konstrüksiyon ve prefabrik materyaller ile kurulacak film platosu projesi hakkında bilgi veren Demirel, “kendi enerjisini rüzgar ve güneş sistemlerinden sağlayacak olan proje, ihtiyaç fazlası enerjiyi çevre yerleşimlere verecek ve sürdürülebilir enerji kaynağı oluşturacak. Doğaya dost ve ekolojik sistemlerle yaşam ve iş alanlarını, çevresindeki doğal ortamı bozmadan hatta katlıda bulunarak oluşturacak.  Film platosu yerli ve yabancı filmlere ev sahipliği yapacak. Başlangıcı sanat ve sanat üretimi olan bu proje zaman içinde dinamik bir biçimde gelişerek sinema sektöründeki eğitim, imalat ve proje deneyimlerini, sosyal, bilimsel, teknik ve kültürel diğer sektörlere de aktararak yeni alanlara imza atacak. Tüm sanatsal üretimi tek noktada toplamak için dekor, kostüm, makyaj, ışık, montaj kurgu gibi çok sayıda atölyeler kurulacak. Proje kapsamında oluşturulacak “Film Çiftliği” ile anlaşması yapılmış uluslararası ortaklıklarla bir arada sanat üretimi yapılacak.  Yeşilçam, Hollywood ve Bollywood gibi, Dünya’da sadece 3 tane olan markalaşmış ulusal sinemaların bir örneği Urla’da olacak. Urla California olacak” dedi.

Gülbahçe Projeleri hakkında açıklamalara devam eden Demirel, “Dünyada Amerika’da örneği olan silikon vadisi projesinin bir tekâmül etmiş şekli olan “Bilişim Serbest Bölgesi”, dünyanın tüm bilişim ve yazılım firmaları tesislerini kurup buradan tüm dünyaya ihracının sağlanacağı özel bir serbest bölge olacak. Bunun için hükümetimiz özel statüye sahip olacak bu projenin yasal prosedürünü hazırlıyor. Bu projenin yerleşim merkezi de Urla’nın Gülbahçe Mahallesi’nde ve İYTE’nin komşusu olacak. Türkiye’nin tüm oyun ve ticari yazılım firmaları hem yazılımlarını ihraç edecek hem de ortaklaşa yazılımlar üretecekler. Bölgeye 30000 kişilik istihdam sağlayacak, Türkiye’nin en önemli stratejik projesi olacak. Bu sahada aynı zaman da Türkiye‘nin savunma sanayine yazılım üretecek ve teknoloji transferlerini yapacak.

Endüstriyel tarım konusunda Sakız ağacı ve badem ağaçlarının yetiştirilmesi ve tıbbi organik tarımın yapılması teşvik edilecek Dünyaya en kaliteli ihraç edilebilecek tarımsal ürünlerine tarım yönlendirilecek” ifadelerini kullandı.