Politika
Giriş Tarihi : 14-02-2019 19:26   Güncelleme : 14-02-2019 19:26

“KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ”

Urla Belediyesi, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi ve Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) İzmir Şubesi tarafından Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Kadın Muhtarlara ve Kadın Muhtar adaylarına yönelik eğitim düzenlendi.

“KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ”

 

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Türk Kadınlar Birliği Urla Şube Başkanı Ayşe Başkanoğlu, KADER İzmir Şube Başkanı Nuriye Çelik’in katıldığı toplantıda Kadın Muhtar Adaylarına eğitim verildi.

Düzenlenen eğitimde konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar; “Ne yazık ki söylemle eylemin tutmadığı, garip ve bir o kadar da eşitliğin olmadığı bir dönemdeyiz. Herkesin dilinde “Yaşamın her alanında kadın sayısını arttırmalıyız. Kadınsız demokrasi olmaz. Kadınlar siyasette güçlenmeli” naraları var. Tabi ki buraya şikâyet etmeye, dövünmeye, olumsuz söylemlerde bulunmaya gelmedik. Lakin bir durum tespiti yapmaya da ihtiyacımız vardı. Ve Bu durumu değiştirecek olan da biz kadınlarız. Kimse bu güne kadar bizlere hakkımız olanı gümüş bir tepside sunmadı, öyle değil mi? Ve biliyoruz ki sunmayacaklarda. Bizler tırnaklarımızla kazıya kazıya, gerekirse omuz ata ata, içimizdeki gücü eyleme dökecek ve yaşamın hangi alanında var olmak istiyorsak orada yerimizi kendimiz alacağız” dedi.

 

“BAŞARMAK ZORUNDAYIZ”

Bugün siyasette daha fazla kadın siyasetçi olsaydı, biliyoruz ki dünya bu kadar çatışma ve savaş ortamında olmazdı diyen Başkan Uyar; “Bu kadar haksızlık, eşitsizlik, adaletsizlik olmazdı. Başarmak zorundayız. Ve eminim ki, her birimizin yaşamış olduğu ve başarısını güçlü kılan çok önemli bir ortak nokta var. İşbirliği ve dayanışma. Kadın dayanışması. Ben bundan sonraki süreçte de salt Sibel Uyar olarak bu dayanışmanın bir halkası olacak, kadınlarla ördüğümüz eşitlik zincirimizi daha güçlü kılmak için var gücümle çalışacağım” ifadelerini kullandı.

 

KADIN ADAYLAR YİNE GÖRMEZDEN GELİNDİ

Eğitimde ele alınan konulardan bir tanesi de partilerin 31 Mart seçimlerinde gösterdiği kadın aday sayısı oldu. Kadın aday sayısının hayal kırıklığı olduğunun vurgulandığı eğitimde; “ Ak Partinin açıklanan 1297 adayından sadece 24’ü kadın. Tüzüğünde kadınlara yüzde 33 oranında temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet Halk Partisinin açıkladığı 842 adayın sadece 44 tanesi kadın adayı. MHP’nin 750 ayından 14’ü kadın, İYİ Parti’nin 122 aday arasında 5 kadın adayı buluyor” konuşuldu.

 

KADER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ise daha önce yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi;

“Kadınların siyasi parti üyelikleri ve siyasete ilgisi hergün artarken, partilerin karar verici organlarında ve karar alma mekanizmalarında görünürlükleri oldukça azdır. Kadınları görmezden gelen siyasiler artık “kadın meseleleri” konusunda inandırıcılıkları ve samimiyetlerini yitirmişlerdir. Siyasi partilere sesleniyoruz; Yüzyıllardır süregelen erkek ittifakınızdan vazgeçmez, eril anlayışınızla ve erkek egemen politikalarınızla hızla yüzleşmezseniz, size oy vermeyeceğiz. Hakettiğimiz temsilde buluşana dek, sesimizi yükselterek, mücadelemize devam edeceğiz.”