Asayiş
Giriş Tarihi : 14-02-2019 19:25   Güncelleme : 14-02-2019 19:25

EGE DENİZİ’NDEN YASA DIŞI GEÇİŞLER

Organizatör oldukları iddiasıyla 4 kişi tutuklandı. Haklarında yakalama emri olan 2 yabancı uyruklu tutuklandı

EGE DENİZİ’NDEN YASA DIŞI GEÇİŞLER

 

İzmir’in Çeşme ilçesinde yasa dışı yollarla Yunan adalarına kaçmak üzere lastik bota binen 16 kaçak göçmen yakalandı. Olayda hakkında yakalama emri olan 2 yabancı uyruklu ile birlikte organizatör oldukları iddiasıyla 4 kişi tutuklandı.

Çeşme ilçesi Dalyan Mahallesi’nde yasa dışı yollarla Yunan adalarına kaçmak üzere hazırlanan bot içerisinde 16 adet göçmen şahıs, Çeşme Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerince bota bindikleri esnada yakalanarak gözaltına alındı.

Bu şahıslardan Nijerya uyruklu A. E. O. (37) ve Tayland uyruklu M. N. W. (32) nin yakalandıkları esnada, kimlikleri hakkında yalan beyanda bulundukları, parmak izlerinin alınması esnasında tespit edildi ve her iki şahsında “Uyuşturucu Madde Ticareti” suçundan 12 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezalarının olduğu anlaşıldı.

Göçmenlerin emniyetteki beyanları üzerine yasa dışı yollardan yurt dışına kaçma işlemine aracılık ettiği değerlendirilen A.A. (26), E.G. (25), C.E. (45), G.A. (20) isimli şahıslar, Çeşme KOM Grup Amirliği görevlilerince Dalyan yolu üzerinde bir araç içerisinde yakalandı ve yapılan delillendirme çalışmaları neticesinde göçmen şahıslarla bağlantılı olduğu anlaşıldı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasını ardından haklarında yakalama emri olan Nijerya uyruklu A. E. O. (37) ve Tayland uyruklu M. N. W. (32) göçmenlerle birlikte Çeşme Adliyesi’ne sevk edilen A.A. (26), E.G. (25), C.E. (45), G.A. (20) isimli şahıslar tutuklanarak cezaevine konuldu.

14 Kaçak göçmen ise işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmir İl Göç İdaresini teslim edildi.