Eğitim
Giriş Tarihi : 26-01-2019 10:55   Güncelleme : 26-01-2019 10:55

MİLLİ MUTFAK HAREKETİ URLA’DA

Urla’da Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TASPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) işbirliği ile “Milli Mutfak Hareketi” bünyesinde “Türk Mutfağı Eğitimi” eğitimleri gerçekleştirirdi.

MİLLİ MUTFAK HAREKETİ URLA’DA

 

16-17 Ocak 2019 tarihleri arasında 2 gün boyunca devam eden etkinlikler çerçevesinde; öğrencilerle söyleşi ve atölye çalışmaları gerçekleştirirdi.

Urla Kaymakamı Önder Can, İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Eraslan, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, EGEPAFED Başkanı Fatih Demir, İZAPEDER (İzmir Aşçılar ve Pastacılar Derneği) Başkanı İbrahim Kılıç ve Yılay Hakan Çeken MTAL Müdürü Halim Türk’ün katıldığı 2 gün süren etkinliğin ilk gününde TASPAKON Eğitim Gönüllüsü, Mart Ayında Ankara’da yapmış olduğu 515 kilogramlık baklava ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren büyük usta Mahmut Dolmacı’ydı. Etkinliğe öğrenciler ile yapılan söyleşi ile başlayan Sayın Dolmacı, söyleşi sonunda öğrenciler ile atölye çalışmalarına başladı. İki bölümden oluşan atölye çalışmasının ilk bölümünde, baklava, katmer, künefe, cevizli kadayıf gibi Türk Mutfağının vazgeçilmez tatlıları öğrenciler ile birlikte yapılarak konuklara ve öğrencilere ikram edildi. Atölye çalışmasının ikinci bölümünde, Urfa kebabı, Adana Kebabı, domates kebabı, soğan kebabı, tepsi kebabı ile Gaziantep yöresinde bayramlarda ve düğünlerde yapılan tencere yemeklerinden örnekler yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde TASPAKON’a bağı EGEPAFED (Ege Pastacılar ve Aşçılar Federasyonu) başkanı Fatih Demir, USAPEDER (Uşak Aşçılar ve Pastacılar Derneği) Kadın Kolları başkanı Sevil Ercan ve USAPEDER üyesi Orhan Kara’nın katılımı ile Ege Yemekleri atölye çalışması ve şeker hamuru atölye çalışmaları yapıldı.

Şef Fatih Demir ve Orhan Kara eşliğinde öğrenciler Ege Mutfağına ait seçkin yemekler yaptı. Etkinliğin diğer aşamasında Sevil Ercan eşliğinde “Şeker Hamuru Kaplama” ve “Figür Hazırlama” etkinliklerini içeren atölye çalışmaları yapıldı.

Kaymakam Önder CAN yaptığı konuşmada yiyecek bölümünün önemini vurgulayarak etkinliğe katılanlara teşekkür etti. EGEPAFED Başkanı Fatih Demir İşbirliği kapsamında Urla’da bu yıl içerisinde ana teması israf ve engelliler olan bir yemek yarışması düzenlemek istediklerini söyledi.

Etkinlikler sonrasında, Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TASPAKON arasında işbirliği protokolü imzalandı.