Çevre
Giriş Tarihi : 04-08-2018 11:02   Güncelleme : 04-08-2018 11:02

Yaralı martıyı AKUT ekibi hayata döndürdü

İzmir’in Urla ilçesinde olta yutan yaralı martıyı kafe çalışanları fark edip yakaladı, AKUT ekibi müdahale edip hayata döndürdü.

Yaralı martıyı AKUT ekibi hayata döndürdü

 

İskele Mahallesi sahilindeki Yakamoz Cafe çalışanı Ali Seydi Korkmaz, bir haftadır denize atılan ekmek ve yiyecekleri yiyemeyen yaralı bir martıyı takip etmeye başladı. Uğraşlara rağmen yakalanamayan martının sahile yaklaşması üzerine kepçe ile yakalayan Korkmaz martının Kıbrıs tabir edilen çok iğneli oltayı yutması nedeniyle yaralandığını fark etti. Gaga çevresindeki olta iğnelerini çıkaran Korkmaz durumu AKUT ekiplerine haber verdi.

Olayı anlatan Ali Seydi Korkmaz, “bir hafta 10 gündür uçabilen ancak bir şey yemeyen martıyı fark ettim. Martılara buradan bir şeyler attığımızda etrafımızda uçup yiyecekleri yiyip beslenirler. Hayvanı yakalama çalışmalarım sonuçsuz kalınca bitkin düşüp geleceğini umdum. Öyle de oldu. Bugün yine yem verirken rastgele kıyıya çıktı. Çok bitkindi. Ben de file ile yakaladım. Ağzındaki oltaları kestim yem vermeye çalıştım. AKUT ekibini aradım. Dünyada ve ülkemizde arama ve kurtarmada çok ciddi çalışmalar yapan bir ekip olduğunu biliyordum. Onları aradığımda bizleri geri çevirmediler. Sağ olsunlar geldiler ve müdahale ettiler. Bir canı kurtarmış olduk. Çok teşekkür ederim” dedi.

Olay yerine AKUT üyesi Veteriner Hekim Emre Akdağ ile birlikte gelen Şevket Tombul ve Özer Başar yaralı martıya müdahale edip martının ağız ve boğaz kısmından 8 tane balık oltası çıkarttı. Olay hakkında açıklama yapan Akdağ, “buradaki arkadaşlar yaralı martıyı yakalayıp bize haber verdiler. Martı Kıbrıs olta diye tabir edilen üzerinde 8-10 tane iğnesi olan oltayı yuttuğunu gördük. Bir kısmını arkadaşlar çıkartmışlar. Bir kısmı boğazına batmıştı. Bu tip oltalar giriş yönünün tersine müdahale edilmeden çıkmadığımdan hayati tehlike yaratabilirdi. Boğazındaki oltaları, iğneleri temizledik. Şimdi arkadaşlar martıya bir hafta kadar müşahede altında bakıp besleyecekler. Sonrasında doğaya tekrar geri salınacak” dedi.