Eğitim
Giriş Tarihi : 08-06-2018 11:07   Güncelleme : 08-06-2018 11:07

MASALLAR DİLE GELDİ

Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü alışılan törenlerden farklı olarak ilçemizdeki tüm resmi- özel okul öncesi ve ilkokullarda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “MASALLAR DİLE GELİYOR” projesi kapsamında bir araya geldi.

MASALLAR DİLE GELDİ

 

Hep birlikte televizyon, tablet ve telefonlarımızdan uzaklaşıp, masallar diyarında keyifli bir yolculuğa çıktılar.

Programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet GÜNDÜZ’ün açılış konuşmasıyla devam etti. Sayın GÜNDÜZ konuşmasında ‘İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Masallar Dile Geliyor projesi ile köklü kültür ve geleneklerimizde yer alan masal anlatıcılığını yeniden sınıflarımızda ve öğrencilerimizin evlerinde yaygınlaştırmayı hedefledik.  Lise ve ortaokul öğrencilerimizden de destek alarak, Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik uyguladığımız projemizle; öğrencilerimiz masallar anlatsın ve masallar dinlesin, aileleriyle keyifli zamanlar geçirsin istedik.’  dedi

 

Okulların bir sene boyunca proje çalışmalarını anlatan sunumdan sonra öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin anlatımları ile masallar diyarına yolculuk yapıldı.

Günümüzde yaygınlaşan pek çok eğitim yaklaşımının ortak noktası duyuşsal oyunlar, hikâyeler, masallar.

Kadim bir geçmişe ve köklü bir sözlü anlatı geleneğine sahip çıkan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuklar sadece eğlensin diye değil becerileri de gelişsin diye “Masallar Dile Geliyor” projesini uygulamaya geçirdi.

Masal dinleyerek büyüyenle, dinlemeden büyüyen çocuklar aynı olmaz dediler ve okullarda proje çalışmalarına başladılar.

Yıl boyunca öğrencilerimiz, masallar anlattılar, anne babalarını, dedelerini, ninelerini okula davet edip onlardan masallar dinlediler ve kendi masallarını yazdılar.

Bu çalışmalarını da yılsonu şenliği yaparak Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde paylaşmaktan keyif aldılar.

3 senelik bir Proje olan Masallar Dile Geliyor Projesi kapsamında masal bilen, anlatmayı seven, dinlemeyi seven herkes resmi/özel okulöncesi ve ilkokullarda çocuklarımıza destek için buluşabilirler.