Güncel
Giriş Tarihi : 31-05-2018 23:15   Güncelleme : 31-05-2018 23:15

KARANTİNA ADASI’NIN AKIBETİ BELLİ OLDU

ADA 2 PROJE İLE YENİDEN HAYAT BULACAK

KARANTİNA ADASI’NIN AKIBETİ BELLİ OLDU

 

2 asır önce İzmir Urla'da yabancı gemilerin demir atıp bulaşıcı hastalığı varsa bekletildiği Karantina Adası'nda, cerrahların maket hastalar üzerinde ameliyat yapacağı Türkiye'nin en kapsamlı 'simülasyon hastanesi' hayata geçecek.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SİMÜLASYON HASTANESİ YAPILACAK!

Doktorların eğitimi açısından büyük etkisi olan simülasyon hastanesi tarihi adaya yapılacak. Bu sayede cerrahi eğitim alacak olan doktorlar maket hastalar üzerinde ameliyatlar yaparak kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Türk doktorlarının mesleki gelişimi desteklenecek.

 

2014 YILINDA BOŞALTILAN URLA DEVLET HASTANESİ KULLANILACAK

Tamamlandığı anda Türkiye’de bu alandaki en kapsamlı simülasyon hastanesi haline gelecek olan yeni hastane Karantina Adası’nda yer alan eski Urla Devlet Hastanesi eski binasına yapılacak. Hatırlanacağı üzere söz konusu hastane 2014 senesinde boşaltılmış ve 2017 senesinde de arkeolojik SİT alanı olarak belirlenmişti.

 

TAHAFFUZHANE MÜZE OLACAK

Adada ikinci proje olarak ise tarihi tahaffuzhane alanının müzeye çevrilmesi gerçekleştirilecek. Bu tahaffuzhane sayesinde karantina adası dünyadaki 3 önemli yerden biri olarak kabul ediliyor. Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınması için kurulan tahaffuzhane sadece Türkiye, Macaristan ve Amerika’da bulunuyor. Bu alan sağlık müzesi haline getirilecek ve tarihi adayı ziyaret eden kişiler isterlerse kültür hazinesi olan bu müzeyi gezerek tarihe tanıklık etme fırsatı yakalayacaklar.