Gastronomi
Giriş Tarihi : 30-03-2017 17:38   Güncelleme : 30-03-2017 17:38

7. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali

Urla Belediyesi ve Urla Doğal Sofra işbirliği ile Büyükşehir Belediyesi’nce geleneksel olarak düzenlenen ve 7.’si gerçekleştirilen “Urla Mart Dokuzu Ot Festivali” 2 günlük etkinliklerin ardından tamamlandı.

7. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali

Bu sene yedincisi gerçekleşen festivalde, Urla’nın önemli tarihi eserlerinin gezildiği bir “Kültür Turu” ile başladı. Festival konukları, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın da katıldığı buluşmanın ardından, Tarihi Karantina Adası’ndaki Tahaffuzhane, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Tekne Yapım Atölyesi (Kiklad) ve Antik Klazomenai Zeytinyağı İşliği’ni gezdiler.

Gezinin ardından Eski Tamirhane Binası’nda festivalin açılışı gerçekleşti. Açılışa Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Meclis Üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Müdür Yener Kırmızı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Şefler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Değerli mirasa sahibiz…

Açılış konuşmasını yapan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla’nın geçmişiyle bir mücevher olduğunu, ama o mücevherin tozlandığını, amaçlarının da o tozu üflemek olduğunu söyledi.

Başkan Uyar şunları söyledi: “Mutfağımız çok zengin. Mübadelenin etkisi oldukça fazla. Birlik ve beraberlik içerisinde nasıl yaşandığı mutfak kültürümüzden de anlaşılıyor. Çok çeşit otlarımız var. Rüzgârımız güzel, güneşimiz güzel, topraklarımızda bereketli olunca bu çeşitliliği arttırıyor. Çok özel bir coğrafyada, yarımadada yaşıyoruz. Ben bunu bir miras olarak kabul ediyorum. Benim anneannemden öğrendiğimi torunuma anlatmam gerekir. Bu tür festivallerle mirasımızı unutmayacağız gelecek kuşaklara aktaracağız. Yaptığımız festivallerin ana amacı da budur zaten. Biz festivali bir eğlence olsun diye yapmıyoruz. Bizim amacımızda bu tozu üfleyerek Urla’ya hak ettiği değeri kazandırmaktır” ifadelerini kullandı.

Urla Doğal Sofra Gönüllüleri Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü ise, “Geleneksel olmazsa, tarih olmazsa, kültür olmaz. Bizi biz yapan geçmişimizdir. Urla hem doğasıyla hem insanıyla bir mücevher. Onun bu şekilde kalması, değerlerinin parlatıp sunulması bizim için önemli olandır. Zeytinyağımız, enginarımız, üzümümüz, balığımız, denizimiz çok kıymetli hazinelerimizdir. Bunları dünya standartlarında tanıtmamız ve üzerindeki o tozu atıp parlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Emine Kamalı Aktaş, Bahriye İplikçi ve Mehtap Süner Susuzlu, Urla’nın otlarıyla ilgili yazmış oldukları kitaplarını tanıttılar.

Panel ve Yemek Atölyelerinin de gerçekleştiği festivalde Şef Osman Sezener, Ümmühan Tibet ve Ahmet Güzelyağdöken “Ege Otları” ve “Mutfağımızda Zeytinyağının Önemi” hakkında bilgiler verdiler.

Doğaseverler Özbek Köyü’ne akın etti

7. Urla Ot Festivali’nin ikinci gününde nedeniyle binlerce İzmirli Özbek Köyü'ne akın etti. "Ot tanıma Yarışması" için ot toplayan vatandaşlar, tarlalarda keyifli anlar geçirdi. Festivalde deniz ürünleriyle yapılan ot yemekleri tanıtıldı. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, " Urla’da yalnızca deniz, tarih, kültür turizmi yaşanmıyor. Urla artık gastronomi turizmiyle de katma değer kazanıyor'  dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Doğal Sofra Urla Gönüllüleri'nin işbirliği ile düzenlenen Geleneksel Urla "Mart Dokuzu Ot Festivali"nin 7'incisi iki günlük yoğun etkinlikle ot yemeklerinin memleketi Urla'da gerçekleşti.

Geleneksel beslenmeyi ve yöresel değerleri yaşatmak amacıyla Urla’nın Özbek Köyü’nde gerçekleştirilen festivale Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin, CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz, Urla Ziraat Odası başkanı Nurettin Kılınç, Türk Kızılayı Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, Meclis Üyeleri, Urla Gönüllüleri Temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü, Özbek Muhtarı Işıl Erdoğan ve Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce kişi katıldı.

Bu yıl 7. kez düzenlenen festivalde, Özbek köyü kadınları ve bölgesel otlar üzerinde uzman kişilerin rehberlik ettiği “Otları Tanıma” sloganı ile katılımcılara otlar tanıtılarak doğaseverler ile birlikte Ege Otları toplanıldı.

Hedef Gastronomi Turizmi

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 2 gün süren ot festivalini 28-30 Nisan arasında yapılacak ve 1 milyon kişinin yöreye gelmesinin hedeflendiği 3. Uluslararası Urla Enginar Festivali'nin izleyeceğini anımsattı. Başkan Uyar, Yarımada bölgesinin giderek gelişen tarımsal kapasitesini de hatırlatarak şöyle devam etti:

 “Ne mutlu ki bizlere ninelerimizden kalan zengin bir mutfak kültürümüz var. Tabi bunda mübadelelerin etkisi de oldukça büyüktür. Giritlisi, Arnavut’u, Boşnak’ı, Pomak’ı her biri ayrı lezzet katmış bu kültüre. Yaptığımız tüm bu festivaller işte bu noktada daha büyük bir anlam kazanıyor. Ninelerimizden kalan bu mirası koruyup gelecek nesle aktarırken, Urla’nın bir gastronomi kenti olarak da varlığını gözler önüne seriyor. Urla’da yalnızca deniz, tarih, kültür turizmi yaşanmıyor. Urla artık gastronomi turizmiyle de katma değer kazanıyor. Çiftçimiz, üreticimiz, kadınlarımız, esnafımız kazanıyor, Urla’mızın yüzü gülüyor.”

İzmir Marşı'nı söylediler

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, konuşmasını tamamlarken, katılımcılara 2 soru yöneltti. Uyar,  ilk sorusunda, "Bu dağlarda çiçekler solar mı?" dedi ve izleyicilerden hep birlikte "Hayır" karşılığını aldı. Başkan Uyar, ikinci sorusunda ise "Peki biz bu çiçeklerin solmasına izin verir miyiz? deyince "Hayır" diyen yurttaşlar, ardından gelen İzmir Marşı'na Türk bayrakları ile eşlik etti. Coşkuyla marş söyleyen katılımcılar, Belediye Başkanı Uyar'ı daha sonra tebrik ettiler.

Urla'ya büyük katkı

Törende konuşan Özbek Köyü Muhtarı Işıl Erdoğan, festivalde emeği geçen ve her zaman yanlarında olan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’a teşekkür ederek, festivallerin Urla, çiftçiler ve Urlalılar için çok iyi olduğunu belirtti.

Doğal Sofra Urla Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü ise, çok güzel iki gün geçirdiklerini, Urla’nın otlarının sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya tanıtmak istendiklerini söyledi.

Ot tanıma Yarışması’nda Suzan Deniz ile Sevim Yaman birinci olarak birer çeyrek altın kazandı. Birincilere ödüllerini Kaymakam Demiryürek taktim etti. İkinci Ummuhan Kantarcıoğlu ödülünü Belediye Başkanı Uyar’dan alırken yarışmanın üçüncüsü Meryem Dere’ye ödülünü Emniyet Müdürü Şahin verdi.

İzmir Pop Orkestrası, Urla Belediyesi Konservatuvarı ve Urla Kent Konseyi Engelli Meclisi korosu’nun konserleri festivale gelen konukları coşturdu.

 

Özbek Köyü’ne gelen konuklar Özbek halkından alışveriş yaparak ekonomiye katkıda bulundular.