Gastronomi
Giriş Tarihi : 05-12-2016 08:25   Güncelleme : 05-12-2016 08:25

Dünya Zeytin Günü

Urla'da ilkokul öğrencileri, dünyada bu yıl ilk kez kutlanan Zeytin Günü kapsamında, Klazomenai Antik Kenti'ndeki zeytin ağaçlarından topladıkları zeytinleri, Zeytinyağı Müzesi'ndeki Osmanlı işliğinde yağa dönüştürdü

Dünya Zeytin Günü

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından bu yıl ilk kez kutlanmasına karar verilen 26 Kasım Dünya Zeytin Günü kapsamında İzmir'de düzenlenen etkinlikte, Klazomenai Antik Kenti'ndeki ağaçlardan zeytin toplayan çocuklar, Zeytinyağı Müzesi'ndeki Osmanlı işliğinde yağ üretti.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyinin (UZZK) düzenlediği 26 Kasım Dünya Zeytin Günü etkinliği kapsamında, Urla ilçesindeki ilkokullardan öğrenciler, Klazomenai Antik Kenti'ndeki zeytinyağı işliğinde toplandı.

Antik kent içindeki ağaçlardan zeytin toplayan öğrenciler, ilçedeki 2 bin 200 yıllık zeytin ağacını inceledi. Buradan, dünyanın en büyük zeytinyağı müzelerinden Köstem Zeytinyağı Müzesi'ne geçen çocuklar, Padişah 3. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in sünnet törenini anlatan 1582 tarihli Surname-i Hümayun eserindeki resimlere bakılarak yapılan Osmanlı işliğine geldi.

Topladıkları zeytinleri, el gücüyle döndürdükleri değirmenle hamura dönüştüren, ardından da taşların ve makara sisteminin kullanıldığı mengenede sıkan öğrenciler yaklaşık 500 yıllık yöntemle zeytinyağı elde etti.

UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Zeytin Günü'nün amacının bu toprakların kadim ağacı olan zeytini ülke ve dünya gündemine getirmek olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, önemli üreticilerden olmasına rağmen zeytinyağı tüketiminde gerilerde yer aldığını, zeytin ağacı bulunmayan bazı ülkelerin tüketimde Türkiye'yi geride bıraktığını dile getiren Tibet, şöyle konuştu: "Dünya Zeytin Günü'nde zeytin ağacının geçmişten bugüne insan hayatı içindeki önemine dikkat çekmek istedik. Dünyanın bilinen en eski zeytin işliği olan Klazomenai, bizim için inanılmaz bir sembol. Yine Urla'da dünyanın en büyük zeytin müzesi kuruluyor. Bu müze de bizimle birlikte kapılarını açıyor. Zeytinin kutsallığını, ölümsüzlüğünü gündeme getirerek, zeytin ve zeytinyağı tüketmenin önemini halkımıza yansıtmak istedik. Tabi ki tüm alışkanlıklar çocuklukta başlıyor. Bu yıl etkinliğimizi çocuk, zeytin ve ölümsüzlük temaları üzerine kurguladık. Gelecek yıllarda artık gün değil hafta olarak kutlamayı arzu ediyoruz."

26 Kasım Dünya Zeytin Günü Paneli

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından bu yıl ilk kez kutlanmasına karar verilen 26 Kasım Dünya Zeytin Günü kapsamında İzmir'de düzenlenen etkinlikler Urla ilçesi Uzunkuyu Mahallesi’nde bulunan kapsamında Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde panel düzenlendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Agro Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, Galatasaray Üniversitesi’nden Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yön. Krl. Başkanı H. Cahit Çetin, Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Müdürü Christopher Dologh, Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy’un konuşmacı olarak katıldığı panele, izleyici olarak Gıda tarım Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, Aydın Ticaret Borsası Yön. Krl. Başkanı Adnan Bosnalı, Tariş Genel Müdürü Güngör Şarman, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ünal Kaya, Köstem Zeytinyağı Müzesi kurucusu Dr. Levent Köstem, zeytin üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Aziz Kocaoğlu panel öncesi yaptığı kısa konuşmada “Zeytin sağlıktır. Zeytin güzellik verir. Zeytin barış demektir” dedi.

Türkiye'nin, önemli üreticilerden olmasına rağmen zeytinyağı tüketiminde gerilerde yer aldığını, zeytin ağacı bulunmayan bazı ülkelerin tüketimde Türkiye'yi geride bıraktığını dile getiren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet ise şöyle konuştu:

"Dünya Zeytin Günü'nde zeytin ağacının geçmişten bugüne insan hayatı içindeki önemine dikkat çekmek istedik. Dünyanın bilinen en eski zeytin işliği olan Klazomenai, bizim için inanılmaz bir sembol. Yine Urla'da dünyanın en büyük zeytin müzesi kuruluyor. Bu müze de bizimle birlikte kapılarını açıyor. Zeytinin kutsallığını, ölümsüzlüğünü gündeme getirerek, zeytin ve zeytinyağı tüketmenin önemini halkımıza yansıtmak istedik. Tabi ki tüm alışkanlıklar çocuklukta başlıyor. Bu yıl etkinliğimizi çocuk, zeytin ve ölümsüzlük temaları üzerine kurguladık. Gelecek yıllarda artık gün değil hafta olarak kutlamayı arzu ediyoruz."

-Zeytin toplumu aydınlattı

Zeytinin tarihi konusunda bilgiler veren panelin ilk konuşmacısı Agro Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, yapılan arkeolojik araştırmalara göre 6 bin yıl öncesine ait buluntularda zeytin çekirdeklerinin bulunduğunu ifade etti. Eski çağlarda elde edilen zeytinyağının kandillerde yakılarak karanlık gecelerin aydınlatıldığını anlatan Uhri, “zeytinyağı ilk zamanlarda bir yiyecek olarak değil, birçok uygarlığı aydınlatan bir maddeydi. Yakındoğu’da özellikle Neolitik Dönem’den itibaren evcilleştirilmeye başlaman zeytinin aydınlatmada kullanılmak istenen yağ için evcilleştirildiği ileri sürülebilir.

Zeytinin tarihsel yolculuğuna değinen Uhri, “Mezopotamya’da yazılı çağlarla birlikte adına rastlanan ilk ürünlerden olan zeytin ve zeytinyağının bundan sonraki yolculuğu Doğu Akdeniz ticaret yolları aracılığıyla olmuştur. Akadcada ‘zeirtum/zertum, Hitiçede ‘zertum ya da sırdu /serdu’, İbranicede ‘zeta ya da zai’, Arapçada ‘zaitun’ kelimeleri zeytini ifade oluyor olması kültürel sürekliliğin bir göstergesidir. Zeytin ve zeytinyağı sözcükleri de Doğu Akdeniz ticaretinin o dönemlerde ne derece güçlü olduğunu gösterir biçimde yine Mezopotamya kaynaklıdır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, zeytinin üreyen bir bitkidir. Öldü sanırsınız, dibinden fidesi yetişir. O yüzden ölümsüzdür. Zeytin insanı çok dinlendiren, huzura  sevkeden bir ağaçtır. O yüzden tanrıçaların sembolü olmuştur. Barış zeytinle ifade edilir. Nitekim Atina’da mabetin önünde ölümsüz ağaç vardır, devamlı yenilenen bir ağaçtır. Hatta bir efsane var. Güya Persliler Atina’yı yaktıkları zaman onu da yaktılar. Ama o yeniden yaşadı.

Zeytinin anavatanı konusunda büyük kavgalar olduğunu belirten Ortaylı, “ülkemizde bile ilçeler iller arasında didişmeyi bir yana bıraksanız çok iyi edersiniz. Türkiye’de zeytin çok çeşitli ve kaliteli. Bu topraklar ve mikroklima itibarıyla Ege Bölgesi Akdeniz’e kadar çok değişik ve güzel türler var” dedi. Zeytinin sağlık açısından da çok faydalı olduğunu vurgulayan Ortaylı, “birisi yer başındaki kepeğe iyi gelir, insanların kapalı bölgelerinde oluşan alerjik yaralara iyi gelir, kiminin midesine faydalıdır, kiminin de bağırsaklarına.” İfadelerini kullandı.

 

UZZK Başkanı Ümmühan Tibet konuşmalarından sonra panelistlere ve katkı verenlere plaket takdim etti.