Advert
Hulusi ŞENEL
Hulusi ŞENEL
Giriş Tarihi : 06-02-2020 16:24

KILIÇDAROĞLU CHP’Yİ NEREYE GÖTÜRÜYOR?

Sevgili okuyucular,

Habererk sitesinde yayınlanan bir habere göre Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile yeni bir Anayasa taslağı hazırlanıyor ve bunu da Kılıçdaroğlu’nın talimagı ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hazırlıyormuş. Taslakta; Türkiye, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti gibi ibareler kaldırılıyor. Bununla ilgili haber AYDINLIK gazetesinde manşet olarak yayınlanmış. Aydınlık okuyanlar görmüşlerdir.

 

Hatırlarsanız Dersim olaylarını meclise getiren Kılıçdaroğlu idi ve Dersimde katliam yapıldığını iddia etmişti. Okumuş olanlar bilirler, bir süre önce (13 Aralık 2014) AYDINLIK gazetesine bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu CHP’nin artık Atatürk’ün partisi olmadığını da söylemişti.

Şimdi bunları duyunca aklımıza şu soru geliyor; Kılıçdaroğlu Genel Başkanı olduğu Atatürk’ün kurduğu CHP’yi nereye götürmek istiyor?

Bu sorunun cevabını da başta Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm CHP Milletvekilleri vermeliler.

 

Prof. Kabaoğlu’nun hazırladığı Anayasa taslağı ile ilgili haber aşağıda olup okuyabilirsiniz.

 

…………

 

CHP’NİN ANAYASA TASLAĞINDAN TÜRK MİLLETİ İFADESİ ÇIKARILDI

 

Gündeme bomba gibi düşen CHP’nin Anayasa taslağından birçok kavramın çıkarıldığı iddia edildi. Çıkarılan kavramların başında ‘Türk Milleti’ var.

Alperen Başarır – (Habererk.com)

 

CHP’nin bir süredir parlamenter sisteme dönüş üzerinde birtakım çalışmalar yürüttüğü biliyor. Bu kasmamda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği ile hazırlanan Anayasa taslağını CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hazırladı. Kitapçıkta Anayasa’nın ‘değiştirilemez’ denilen ilk dört maddesinde önemli değişiklikler göze çarptı. ‘Atatürk Milliyetçiliği’ kavramının görmezden gelindiği taslakta, ‘Türk Milleti’ yerine ‘Anayasal Yurtseverlik’ kavramı kullanıldı.

Kitapta ayrıca ‘Türkiye’ kelimesinin hiç olmaması ve yerine ‘Ülke’ kelimesinin kullanılması garip karşılandı. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ yerine ise sadece ‘Cumhuriyet’ kelimesi kullanılması gözlerden kaçmadı.

Kitapçığın yedi bölümden oluştuğu ve TBMM’de temsilcisi bulunan tüm partilere gönderildiği bildirildi. Kitapçık ayrıca TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a da yollandı.

 

KİTAPÇIK HDP’NİN İSTEDİĞİ ŞEKİLDE

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun demokratik muhalefet dediği ve HDP’yi de içine alan yeni anayasa konusunda izlenmesi gereken yolun ne olacağını sıraladığı kitapçıkta, Değiştirilemez denilen maddelerin değiştirildiği gözlendi. Bu maddelerden ‘Atatürk Milliyetçiliği’ kavramı çıkarılarak, yerine ‘İnsan haklarına dayanan laik ve demokratik sosyal hukuk devleti’ kavramı kullanıldı.

 

YENİ İFADELERİN UYDURULDU

Kitapta, yeni anayasa için gerekenler bölümünde içi dolu dolu olan kavramlar çıkarılarak yerine yeni ifadelerin uydurulduğu bölümde, ‘Türk Vatandaşlığı’ yerine ‘Anayasal Yurtseverlik’, ‘Türkiye’ yerine ‘Ülke’, ‘Türkiye Devleti’ yerine ‘Cumhuriyet’, ‘Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı’ yerine ‘Türkiye Cumhuriyeti insanı’, gibi ifadeler uyduruldu ve önerildi.

 

İYİ PARTİ NE TEPKİ VERECEK?

Bu noktada CHP’nin ittifak ortağı İYİ parti’nin bu kitapçığa ne tepki vereceği meraklaedilirken, HDP’nin istediği bir metnin taslak olarak dahi hazırlanmasına ne diyeceği merakla bekleniyor.

Kaboğlu’ndan tuhaf açıklama

Kitabın ön sözünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yazdı. Ayrıca CHP amblemi kullanılmasına rağmen CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu yaptığı açıklamada kitabın CHP’yi bağlamadığı söylemesi kafaları karıştırdı. Kaboğlu, kitabın kendi sorumluluğunda olduğunu söyledi.

E-posta: hulusisenel@yahoo.com

………

 

SEVDİĞİM SÖZCÜK: “En iyi kişi kendinden çok, ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendisini adayan insandır.” Atatürk

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA