İSTANBUL BÜYÜYECEK


Bu makale 2019-11-14 17:11:11 eklenmiş ve 375 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Olursa eğer İstanbul %1 büyüyecekmiş. İyide bu büyüme ne getirecek ne götürecek düşünülüyor mu?

 

Kanal İstanbul ÇED Raporu ortaya çıktı. Rapora göre göz bebeğimiz İstanbul'umuz alan olarak büyüyecekmiş.

 

Kanal kazılırken çıkacak toprakla Marmara Denizi'nde ada yapacaklardı ya, denize olumsuz etkileri olur diye vazgeçmişler. Marmara'ya sadece kanalın Marmara tarafında ve Küçükçekmece Gölü’nde 6,9 km2 alanda yapacakları dip taramasından çıkacak 66 milyon m3 dip çamurunu dökeceklermiş. Hafriyat toprağıyla yapılacak adalardan kirlenecek Marmara Denizi bu kadarcık dip çamuruyla kirlenmeyecekmiş.

 

Kanal kazısından çıkacak hafriyat Marmara Denizi’ni kirletmesin diye Karadeniz Sahili’ne dökülecekmiş. Raporda yazdığına göre Karadeniz Sahili’nde kanalın batı tarafına rekreasyon alanı, doğu tarafına ise konteyner limanı ile lojistik merkezi yapılırken çıkan hafriyat kullanılacakmış. Kullanılacak hafriyat 1,1 milyar m3 kadarmış. Bunu kanalın sağına ve soluna 38 km uzunluğunda aşağı yukarı 1,5 km genişliğinde dökeceklermiş. Bu alanda yaklaşık 54,6 km2'cikmiş.

 

Merak etmeyin, bu hafriyatı şehir trafiğine sokmayacaklarmış, kanalın bir tarafına 34 metre eninde, 3 gidiş, 3 geliş, 6 şeritli asfalt yol yapıp oradan taşıyacaklarmış. ÇED raporunda belirtilmemiş kanalın doğusundan mı, yoksa batısından mı geçeceği ama işin gereği bu şantiye yolu Karadeniz kıyısında da devam edecektir, dolgu alanlarının sonuna kadar.

 

Karadeniz'de yapılması planlanan dolgu alanının büyüklüğü hakkında fikir sahibi olmanız için biraz bilgi vereyim. Siz kıyaslayıverin. İstanbul'un yüz ölçümü 5461 km2. İstanbul'un %1'i olarak gözüken bu dolgu alanı İstanbul'un 39 ilçesinin 26 tanesinden daha büyük. Hafriyatı dökmeyi planladıkları 38 km uzunluk ise İstanbul'un Avrupa yakasındaki Karadeniz kıyısının %40'ı, Trakya'daki Karadeniz sahilinin ise %25'i.

 

ÇED Raporunda yazmayı unutmuşlar, kanal gerçekleşirse olumlu bir etkisi olacağı kesin. Trakya'nın Karadeniz sahillerinde denize girmek mümkün olamayacağından buralarda görülen boğulma vakaları kesin olarak azalacak.

 

İstanbul Boğazı yaklaşık 30 km boyunda ve ortalama 1,4 km eninde. Yani Karadeniz'de yapılacak dolgu alanından m2 olarak küçük. Bunu da göz ardı etmişler. İnsan böyle bir eser yaparken kullanılmasını da düşünür. Çıkardığın hafriyatı biriktir bir yerde, kanal tamamlanınca döküver İstanbul Boğazı’na, doldur gitsin. Haydi haydi yeter. Gemiler mecbur kalsın kanaldan geçmeye. Yok Montrö Sözleşmesi’ymiş, yok Karadeniz'e kıyısı olan devletlerin haklarıymış, bize ne. Onlar düşünsün.  

 

ÇED Raporunun birçok yerinde Karadeniz sahilinde korunması gereken kumullar, sahil yapısı, endemik bitkilerle kara ve deniz faunası olduğu anlatılıyor, lakin bu konunun hafriyatın Marmara'ya dökülmesinden vazgeçildiği için çevresel etki yönünden incelenmesine gerek olmadığı belirtilmiş.

 

Eğer kanal yapılırsa Terkos Gölü’nün denizle bağlantısı kesilecekmiş, denizle arasında olan kumullar yok olacakmış. Kanal inşaatına yeraltı sularından zarar gelmemesi için yapılacak izolasyon uzun uzun anlatılmış ama Terkos Gölü’nün denizle bağlantısı kesilirse neler olacağı hiç incelenmemiş. Önlemler alınsın denilerek geçiştirilmiş.

 

Kanal İstanbul yapılırsa çıkacak hafriyat nedeniyle İstanbul'un miktarsal olarak büyüyeceği kesin, kalite olarak ne olacağını ise ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

 

ÇED Raporunda göçmen kuşların göç ederken buralarda konakladığı ancak kanal ve havalimanı nedeniyle artık buralarda konaklayamayacak olan göçmen kuşların yeni bir konaklama yeri bulacakları belirtilmiş. Böylece kuşların beyinlerini kullanabildikleri raporla bir kez daha tescillenmiş.

 

Göçmen kuşlar beyinleriyle konaklayacak yeni yerler bulabilirler ama kanalı yapmaya çalışanların beyinleri sayesinde biz yaşanacak bir İstanbul bulamayacağız...

 

13.11.2019- M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA