MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANALIM!


Bu makale 2019-11-08 19:45:20 eklenmiş ve 47 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Bugün aramızdan ayrılan büyük insan değerli kumandan vatan sevdalısı Mustafa kemal Atatürk’ü yazacağım sayın arkadaş ve dostlarım.

Mustafa kemal Atatürk bir söylevinde, “Benim adım Mustafa Kemal’dir, ben her şey den önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum böyle öleceğim, eğer beni onurlandırmak istiyorsanız, Türkiyeli Türk oğlu Türk Mustafa Kemal olarak anın. Benim hayat yolum şu çizgide olacaktır. Türkler ve Türklük en yüksektedir, bu memleket tarihte Türk’tü. Bugünde Türk’tür ve ebediyen de Türk olarak yaşayacaktır” dedikten sonra “Türk milleti değeri biçilmez bir Arslan’dır, bizler hepimiz onun tüyleri arasına sıkışmış ve sığınmış gözle görülmez çok küçük varlıklarız. Bizler o yüce güç Arslan’ın büyük azimli hareketlerinin ve hamlelerinin inkılabını yaşatacak olanlardanız. Kahraman Türk milleti, tarih boyunca bu aziz toprakların sahibi vatanı için can vermekten bir an bile geri durmamış tereddüt etmemiştir. Bu aziz Vatan topraklarının, her karışında aziz şehitlerimizin kanları vardır. Bu şehit kanları ile sulanmış aziz Vatan topraklarımız tüm Türk milleti için kutsaldır, Ata yadigarıdır bunu hiç unutmadık unutmayacağız. Bu topraklar üzerinde nefes alıp yaşayan aziz Türk milletinin hayattaki aziz üstünlüğü Türk olup Türk olarak doğmaktır. Bu asil duyguları ruhunda yaşatan bizler, Millet sever olarak doğduk öyle yaşadık, hepimiz birer millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Bu aziz vatanımız toprakları üzerinde nefes alıp yaşayan herkes Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır…”

Burada aziz vatan topraklarını düşmandan kurtarıp bize miras olarak bırakan, Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıca çocuklara olan üstün sevgisini yazıp, sizinle paylaşmak istedim.

Mustafa Kemal Atatürk çocukları çok severmiş, onun için açık mavi gözleri ile her gittiği yerde çocukları ararmış. Bu çocuk sevgisi çağdaş ve mutlu Türkiye’yi her gezdiğinde çocuklarda görür çocuklarda bulurmuş. Atatürk tüm yurt gezilerinde gördüğü çocuklara sevgiyle yaklaşır onları sever, onları yanına alır her zaman uzun uzun söyleşirmiş. Bir de Atatürk Türk çocuklarını üstün gördüğü için değişik suallerde sorar, onların zihin zenginliklerini tanırmış.

Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ümüzden sonra gelen ne Cumhurbaşkanları ne de Başbakanlar gibi üst düzeyde olan yöneticilerden, çocuklarla ilgili hiçbir haber yaklaşımı duymadık. Onlardan hiçbiri bir çocuğu elinden tutup, bir merasime bir resim sergisine, götürdüğünü ne gördük nede duyduk.

Ben de merakla soruyorum hiçbir Cumhurbaşkanı, Başbakan ve üst düzeyde yöneticilerin bir çocuğu elinden tutup Protokol sırasına oturttuğunu görmedik.

Hiçbir Cumhur Başkanı Atatürk gibi bir çocuğu elinden tutup severek, salıncakta sallamadı, gördüğü bir çocuğu Atatürk gibi bir taşıttan elleriyle indirmedi. Bir yabancı konukla birlikteyken Atatürk’ten başka hiçbir Cumhurbaşkanı, yanına çocuk almadı bunları yapan yalnız Yüce kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’tü. Bir yetişkini dinlerken bile Atatürk’ün gösterdiği ciddiyetle dinleyen olmadı, çocuklarla denize giren Cumhurbaşkanı ve bir Başbakanı gördünüz mü?

Çocuklarla gezen onları sevip okşayan, ellerini öptüren bir yönetici gördünüz mü Atatürk ten başka!

Tüm bunlar bir yana Atatürk’ün vefatından sonra, bu alemde bu ülkede, yetişkinler arasında bile eski dostluklardan, sevgiden samimiyetten eser kalmadı. Bu yalnız kendi tarihimizde değil bütün dünya tarihinde araştırırsak, göreceğimiz Atatürk’ün gençlere ve çocuklara verdiği önemi göremeyiz.

Tarihi sayfalara bakıyorum da bütün dünya tarihinde, yetişkin ve bilge çocuklara Atatürk ölçeğinde önem ve değer veren, onları Atatürk kadar ciddiye alıp değerlendiren hiçbir kimse olmamıştır. Bütün bunları yazmama sebep dünya tarihinde insanları insan yapıp, onları değerlendiren ve üzerinde duran Atatürk’ten başka bir lider olmamıştır. Ne mutlu bize ki Atatürk gibi çok değerli insan ruhu taşıyan bir büyük liderin mensuplarıyız ben bununla her zaman gurur duyar ve “Sen ölmedin Eyyy Mustafa Kemal Atatürk” derim!

 

DUYGUSAL BİR GÜNÜMDE!

 

Ey Türk genci uygarlıktır hedefin

Diyerek gösterdi bize Atatürk

Çok zekidir benim Aziz milletim

Diyerek yüceltti bizi Atatürk

 

İşgal için gelen cahil düşmana

Demişti Türk’leri çok iyi tanı

Canım feda olsun Aziz vatana

Demeyi öğretti bize Atatürk

 

Bayrak oldu Türk’ün kırmızı kanı

Kadın erkek hepsi verdiler canı

Yazılsın bir daha Türklük destanı

Dedi ve yazdırdı yüce Atatürk

 

Hedefimiz uygarlıktır diyerek

Medeniyet yollarını gösterdi

Devrimleri sıra, sıra yaparak

Bize önder oldu yüce Atatürk

Rıza Usta!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA