Türkiye’de Yağışlarda Yüzde 30 Düşüş Bekleniyor


Bu makale 2019-11-08 19:41:27 eklenmiş ve 252 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Akdeniz Havzası’nda diğer bölgelere kıyasla daha hızla yükselen sıcaklıklar, yiyecek ve özellikle su kaynaklarının tehdit etmeye başlamıştır. Elde edilen bulgulara göre, su kıtlığı yaşayan insanların sayısının önümüzdeki 20 yıl içinde 250 milyona ulaşması beklenmektedir.

 

Yapılan yeni bir araştırmalara göre iklim değişikliği en çok Akdeniz Havzası’nı etkilemektedir.  Avrupa ve Akdeniz Havzası’ndan 43 ülkenin yer aldığı Hükümetler arası “Akdeniz için Birlik” kuruluşunun hazırlamış olduğu rapora göre, bölgede sıcaklık artışı dünyanın diğer bölgelerine göre daha yüksek oranda olmaktadır.

 

600 bilim insanının çalışmalarının aktarıldığı raporda, Akdeniz Havzası’ndaki ortalama sıcaklıkların endüstri devrimi öncesindeki döneme kıyasla 1,5 derece arttığını ortaya koymaktadır. Aynı dönemde dünyanın diğer bölgelerindeki sıcaklık artışı ise ortalama 1,1 derece olarak kaydedilmiştir.

 

“Akdeniz için Birlik” kuruluşunun Genel Sekreteri Nasser Kamel, “İklim değişikliğinin sonuçlarının tahmin edilenden çok daha erken ortaya çıkmaya başladığını” belirterek bizler için kötü ve sıkıntılı günlerin gelmekte olduğunu vurgulamıştır.

 

Yükselen sıcaklıklar ve yağış oranlarının düşmesi kuraklık ihtimalini artırırken, bu durum su ve besin kaynaklarını ciddi anlamda tehdit etmeye başlamıştır.

 

Peki Balkanlar ve Türkiye’de kuraklık ve yağış durumunun nasıl olması beklenmektedir?

 

Özellikle Balkanlar ve Türkiye’de yağışlarda %30 oranında düşüş ve kuraklık yaşanması beklenmektedir. Bunun yanı sıra beklenmediği kadar şiddetli yağmur fırtınalarda da artış yaşanabilir.

 

Raporun sonuçlarına göre 2040 yılına kadar Akdeniz’deki sıcaklık artışının 2,2 dereceyi bulacağı tahmin edilmektedir. Yüzyılın sonuna doğru ise sıcaklık artışının Akdeniz’in bazı bölgelerinde 3,8 dereceye ulaşacağı öngörülmektedir. Bu durum ise oldukça istenmeyen bir manzarayı karşımıza çıkarabilecek güçtedir. Başka bir ifadeyle tüm ekolojinin etkilenerek bozulabileceğine işaret etmektedir.

 

Uzmanlar, bölgede “su kıtlığı yaşayan insanların” sayısının önümüzdeki 20 yıllık sürede 180 milyondan 250 milyona yükseleceğine dikkat çekmekte ve acilen önlemlerin alınması gerektiğini söylemektedirler.

 

Bölgeyi bekleyen sorunlar arasında sıcaklık artışına bağlı olarak toprak kalitesinin düşmesi, kuraklık nedeniyle ekin kaybı, sıcaklık dalgaları, deniz ürünlerinin azalması yer almaktadır.

 

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ise yaptığı çalışmalarda İklim değişikliğinin etkileriyle Türkiye, subtropikal iklimden tropikal iklime doğru geçmekte olduğunu belirtmektedir. Ayrıca küresel iklim değişikliğinin etkilerinin Türkiye’de açık şekilde görüldüğü ve iklim değişikliğine bağlı olarak yaz ve kış arasındaki farkın azaldığını, bahar aylarının etkisinin uzadığı vurgulanmıştır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA