GENÇ KALMANIN SIRRI


Bu makale 2019-11-08 19:39:52 eklenmiş ve 129 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Ölümün çaresi bulunmamış olsa da genç kalmanın genç görünmenin ve dinç olmanın çözümlerini televizyon programlarında ya da pek çok ulaşılacak bilgi ortamlarında görebiliyoruz.

Ülkemizde tanınmış simalardan Ajda PEKKAN 1946 ve Nebahat ÇEHRE ise 1945 doğumlular. Genelde onların hala ekranlarda genç ve güzelliklerini koruyor olması, aslında bu işi sıkı tutunca olabiliyor hissini ve umudunu veriyor bizlere.

Benim çevremde de pek çok çocukluk arkadaşlarım, benden büyük olduğu halde tanıdığım simaların yıllara nasıl meydan okuyan bir dinamiklik ve genç görünüme sahip olduklarını gördükçe imrenmiyor değişlim.

Bana da yaşımı göstermediğim söylenir. Bu tabii ki beni, herkesi edeceği gibi çok mutlu ediyor. Her ne kadar bu durumu haklı çıkartacak bir beden ve görüntüye sahip olsam da, yer çekiminin ve geçen yılların elbet birkaç izi oluyor hepimizde. Bazı akranlarımın, çok daha yaşlı ve çökmüş gibi görünen hallerine şahit olmak beni üzüyor ama bir o kadar da azmimi arttırıyor.

Eğer genç görünmek istiyorsanız benim de size tavsiyelerde bulunacağım birkaç formül var.

Her şeyden önce daima bir uğraşınız olsun. Bir şeyleri vazife edinin kendinize. Bedeniniz ve zihniniz asla boş kalmasın. Kendinize de zaman ayırın ve dinlenmeyi de ihmal etmeyin elbette.

Mutlaka sanatsal ve sosyal bir yönünüz olsun hayatınızda. Günlük hayatın koşturmasının dışında spor yapmayı da unutmayın. Bedeninizi ve ruhunuzu gereksiz şeylerle yormayın. Daha elverişli kullanmaya çalışın. Çünkü ruhunuz da bedeniniz de gereksiz her şeyden olumsuz etkilenecektir.

Elâlem ne der kaygısını hayatınızdan çıkartın. Zaten seviyeli ve saygılı bir yaşam biçiminiz varsa, böyle bir sorununuz da yoktur.  Doğaya ve tüm canlılara saygılı davranmak, yastığa başınızı koyarken vicdanınızı rahatsız eden bir şey yoksa, güzel de bir uyku düzeniniz olacaktır. Bu da genç kalmak, ruhen de zinde olmak için çok önemli.

Gereksiz tartışma ve çekişmelerden, sizi şişiren ortam ve insanlardan uzak durun. Bu hayat size bir defa verildi. Kıymet verdiğiniz her kim varsa, değerinizi bilmediği zaman bir iki şans verin ama çok da uzatmayın.

İyilik yapmak da çok önemli bir genç kalma iksiridir. Yardımlaşmayı, paylaşmayı asla ihmal etmeyin. Bu sizin ruhunuza büyük rahatlama ve zindelik verecektir. Huzur dediğimiz o hafiflik sizi ruhen yer çekimine ve hızla geçen yıllara karşı zırh gibi koruyacaktır.

Ertelemeyin. İmkânlarınız dâhilinde yapmak istediğiniz her şeyi aklınıza geldiği andan itibaren yapın. Yarına bırakırsanız bugünkü imkânlara sahip olmayabilir, belki de sağlığınız yetmeyebilir. Yaşamak güzeldir. Tadını çıkartın. İsraf etmeyin ama biriktirmek için de kendinizi yıpratıp hayatı kaçırmayın. Doğaya can verin, sahip çıkın ve doğadan nasibinizi de alın.

Manevi doygunluğunuz, maddi olan her şeyden çok daha önemli. Hırslarınızdan kesinlikle kurtulun. İhtiyacınız olanlarla yetinmek sizi hafifletecektir. Bir de en önemlisi bol bol kitap okuyun derim.

Benim aklıma gelenler bunlar. Elbette sizin de genç kalmak ve dinç olmak için tercih ve önerileriniz, fikirleriniz vardır. Hepsini yoğurup hayatınıza uygulayın derim. Benden söylemesi.

Herkese mutlu ve sağlıklı bir hafta dilerim,

Maneviyata göç etmesinin 81. yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü sonsuz bir minnet, sevgi ve saygıyla anıyorum.

ATAM İZİNDEYİZ…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA