TURİZME AÇILSIN


Bu makale 2019-10-31 18:51:04 eklenmiş ve 316 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

Ülkemizde özelleşmeyen bir şey kalmadı, nereyi özelleştirsek de cebimizi güzelleştirsek diye düşünenler üzülmesinler. Özelleştirme içinde özelleştirme yapabilirler. Bir koyundan bir post çıkar, öyle şey mi olur diyorsanız yanılıyorsunuz. Bal gibi olur, hem de altı kızarmış kadayıfın üstü kaymaklısı olur ki, tadından yenmez. Anlatayım.

 

Köprülerimiz tünellerimiz artık özel, geliri yapana güzel. İstanbul'un kuzey ormanlarının içine yapılan 3. köprümüz de bu güzelliklerimizden biri. Vızır vızır para basıyor çevre yollarıyla beraber. Mola yerlerini bile Karayolları değil köprüden geçirenler kiraya veriyor.

 

Biliyorsunuz bu köprümüzde bir de tren yolumuz var. Köprü açılalı üç yılı geçti, tren yolu öyle bekliyor. Toplam üç kilometrelik hat iki ucu boşta durup duruyor. Ulaştırma Bakanlığı’na sordum; "bu hat ne zaman çalışacak, trenler nereden nereye gidecek?" diye, cevap olarak "planlama aşamasında olduğunu, nereden nereye gideceğinin ve nerelerden geçeceğinin henüz belli olmadığını ama yeni havalimanına uğramasını düşündüklerini" söylediler.

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın bir dairesi trene hat düşünürken, bakanlığın başka bir dairesinde Kanal İstanbul için hazırlatılıp yeni açıklanan ÇED Raporunda ise tren yolunun Trakya bölümünde köprüden çıktıktan sonra havalimanına gittiği, oradan hafif güneye saparak planlanan Kanal İstanbul üzerinden Dursunköy civarında 1.000 metre açıklığa sahip bir köprü ile kanal su seviyesinin 72 metre üstünden kanalın diğer yakasına geçerek Çatalca civarında mevcut Edirne hattına bağlanacağı, hattın Dursunköy'de ikiye ayrılarak bir bölümünün Başakşehir üzerinden Halkalı’ya kadar bağlanacağı anlatılıyor. Hattın Anadolu yakası ise bu raporda bile yok. Haritalarda ucu açık duruyor. Diğer bakanlıklarla istikşafi görüşmeler sürüyor olmalı. Muhtemelen Adapazarı civarında mevcut hatta bağlayacaklardır.

 

Yani üç yıldır köprü üzerinde bekleyen tren yolunda trenin işlemesi için, 200 km'nin üzerinde demiryolu hattının planlanması ve Kuzey Ormanları’nda 400.000 civarında ağacın kesilerek hattın inşa edilmesi gerekiyor.

 

2002 yılı sonunda AKP iktidara geldiğinde nüfusumuz 65 milyon, demiryolumuz 10,974 km idi. 2018 sonunda nüfusumuz 82 milyona yükselirken demiryolu uzunluğumuz 12,740 km oldu. Böylece 2002 yılında kişi başına 16,9 santim olan demiryolu uzunluğumuz AKP iktidarında %8 azalıp 15,5 santime gerileyiverdi. Bizi kıskanan Almanya'da ise bu uzunluk 40,8 santim.

 

Buradan turizm alanında da faaliyet gösteren köprü geçiricisi ile Turizm Bakanı’na öneriyorum. Yapın bu güzelleştirmeyi, ek bir protokol ile köprü üzerindeki treni turizm amaçlı çalıştırın. İstanbul'a gelen turistler kıtadan kıtaya trenle seyahat etsinler. Tura her katılana "kıtalararası geçiş belgesi" hediye edilir. Hediyesi 50 Euro'dan. Günde ortalama 300 turist geçse yılda beş milyon Euro ciro yapar, daha birinci yılda ek yapım maliyetini çıkarır. Sonrası kısa günün karıdır. Bakanlığın yeni fonundan reklamını da yaparsınız tüm turizmcilerin cebinden. Devlete de turizm tahsislerindeki gibi cirodan % 2-3 civarında pay verilir, tamam. Malum sloganımız "kazan, kazan."

 

Kıtalararası tren geçişi ne mi olacak, o şehrin içindeki Marmaray'dan geçecek tabi ki. Avrupa'ya gitmek için Çin'den kalkan yük treni beklemez ki üçüncü köprüdeki hattın bitimini. Çıktı bile yola, 5 Kasım'da ülkemizde. Marmaray'dan geçirecekler. Yük trenleri geçerken sen de biraz bekleyiverirsin güzel kardeşim.

 

Özelleştirelim özel köprüdeki tren hattını, turizme kazandıralım. Yapılan hat mahzun durmasın, turizm kazansın, köprü geçiricisi kazansın, devlet komisyonunu alsın o da kazansın...  

 

31.10.2019- M. Şevket Atalay

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA