ÖYLE BİR LAF ETTİ Kİ…


Bu makale 2019-10-24 20:06:16 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Geçtiğimiz gün sosyal medyada, birisinin düşünmeden ve fütursuzca denilebilecek paylaşımı, büyük tepkiye neden oldu. Paylaşımı gören ve okuyan pek çok kişi tepki göstererek paylaşımı yorum yağmuruna tuttu.

Bence sosyal medya deyip, aklımıza ne gelirse yazabileceğimiz bir mecra diye düşünmemek lazım. Her ne kadar özgür alan olarak görülse de sosyal medyadaki paylaşımlar yüzünden ceza alanlar, tepki toplayanlar hatta bazı cemiyetlerden aforoz edilenler bile oluyor.

Paylaşımda aslında Urla’da noterde işinin halledilme sürecinin uzun sürmesi ve bir tane noterin yetersizliği, bir noter daha açılması dile getirilmiş. Asıl tepki ise bu paylaşıma değil. Hatta bu paylaşıma katılan da çok olmuş. Ancak bir kişi öyle bir yorumda bulunmuş ki; açıkçası ben de çok yersiz ve düşünülmeden yazıldığı kanısındayım. Ayrıca da birçok esnaf ve şoföre haksızlık edildiği düşüncesindeyim.

Yorumda “Urla’da hangi esnaf ve şoför doğru dürüst davranıyor” gibi bir genelleme cümlesi ile hiç hoş olmayan bir yaklaşımda bulunulmuş. Ben Urla’da da, Seferihisar’da da esnaflık yaptım. Pek çoğunu tanırım. Hemen hepsinin işini gayet dürüstçe ve gayretle yapan, toplumsal fayda açısından büyük çaba gösterdiğine inanıyor ve gözlemliyorum.

Şoförler de aynı zamanda birer esnaf ve onlarda her gün ekmeklerini dört teker üzerinde can taşıyarak ve sorumluluğunun bilincinde olarak kamusal hizmet veriyorlar. Onların da tek amacı ekmeğini kazanırken taşıdıkları canları da, kendi canlarını da sağ salim varacakları yere ulaştırmak.

Elbette her toplulukta olacağı gibi, zaman zaman işine sadık olmayan, amacının dışına çıkmış olanlar olabilir. Ancak bu bütün esnafı ve bütün şoförleri suçlamak şeklinde bir yorumla dile getirilemez. Getiren kim olursa olsun elbette tepki görecektir.

Yaşadığı yerin olumsuzluklarını çözmek, gidermek amaçlı ve iyi niyetli, usturuplu her türlü eleştiri ve öneriye açık olunmalıdır. Ancak bu tür umarsızca eleştiride bulunmak çözüm ve katkıda bulunmak değil, suçlamaktır. Kim olsa bu yorumdan rahatsızlık duyar ve oradaki tepkilerden birinde olduğu gibi “beğenmeyen çeker gider” cümlesini yapıştırıverir.

İyileştiren, çözüm üreten, geliştiren, katkıda bulunan herkese selam olsun. Bu ülkenin her karış toprağı hepimizindir.

Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, bize bu büyük ayrıcalık ve gururu yaşatan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anarım.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA