İSKELE’DE YAŞAMAK HAYATIN EN GÜZELİ


Bu makale 2019-10-10 17:22:01 eklenmiş ve 47 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Çocukluğumdan beri yaşadığım, eski tarihin merkezi olan Urla İskelesi’nin sevdalısı olan bir kişi olarak her zaman şunu söylemişimdir: “Benim sevdam Limantepe Kleozemenai tarihi kazıları içinde yaşamıma devam etmektir. Çocukluğumdan beri yaşadığım bu yörenin kanıtsal bekçisiyim” der, her zamanda bu inanç duygularıma sahip çıkarak burada yaşamaya devam ediyorum.

Urla İskelesi benim için bir Cennettir. Ben bu Cennette fakir duygularla sabahleyin kalkar, evimin balkonuna çıkar, denize karşı ellerimi açar, “Ya Rabbim ben bu gün nefes alıyor yaşıyorum” deyip hayata başlarım.

Sabahleyin ilk yaptığım iş Limantepe deniz kenarından yola çıkıp, İskele fırınından iki simit alıp, evime gelmektir. Sabah kahvaltısını eşim hazırlarken ben bahçeye iner bir bakarım. Ondan sonra tavuk kümesine gider tavuklarıma yemlerini verip, evime dönerim. Yazın açık balkonda denize karşı bütün İskele Limanı ve çarşı gözümüzün önünde kahvaltı yaparız. O saatler balıkçıların tekneleri ile denize açılmaları bambaşka bir şey. Uzun süren kahvaltı soframızın güzelliği hanımın zengin ikramlarıdır.

Sabah Kahvaltısı bu güzellikte bittikten sonra, her ikimizin de işleri vardır. Ben mevsimine göre bahçemde yapacağım işlerle uğraşırım. Hiç boş durmam bu beni hayata bağlayan tek unsurdur. Bunun dışında sporu severim, mevsimine göre denize girer, balığa gider,yürüyüşler yaparım. Bu yaptığım yürüyüşler benim birçok dostla karşılaşmama sebepte oluyor, merhabalaşıp hal hatır soruyoruz. Ne güzel oluyor bilemezsiniz. Bir de bunların yanında İskele’ye gelen turist ve yeni yerleşimciler var, onları çoğu yolda yürürken gelip, otel, pansiyon, kalacak bir yer soranların yanında kiralık ev, satılık arsa, ev soranlar oluyor.

Bunları yazıyorum eskiden böyle değildi bu, bir iki kişi yolda görünce sorardı. Şimdi öyle değil bizde bunun karşılığında bildiklerimizi sorulan soruya göre, istenen arsa evse emlakçılara gönderiyoruz, otel se veya pansiyonsa bildiğimiz yerlere gönderiyoruz.

İskele içinde kalacak otel arayanlara da benim bildiğim Piyer otel. Benim çok sevdiğim her zaman ziyaret ettiğim Muzaffer’in sahibi olduğu Yorgo Seferis oteline ve çok muhteşem güzellikte mavi denize nazır Pera otele göndeririz, bu son yazdığım otellerin dışında İskele’de başka otel var mı ben de bilmiyorum, bunları tanımam da. Her akşamüzeri Limantepe’den, Demiryolu Kampı’nın kapısına kadar yürüyüş yaparken önlerinden geçtiğim içindir.

Eskiden yürürken Yorgo Seferis oteline sahibi olan Muzaffer için uğrar, ne güzel sohbetler yapar kahvelerimizi içer eskiler anardık. Şimdi oda yok çok duygulu olduğum için o sokağa çok seyrek uğrarım. Şimdi yol güzergahım Pera otelin önü oldu, oradan geçerken her gün olmasa da otelin bürosundan samimi sevgi ifadeleri içeren seslerle karşılaşıyorum, bunları duymak seyrek olsa bile beni çok mutlu ediyor o mutlulukla yoluma devamla, Denizaltı Restoranı ve isimlerini sayamayacağım bir çok restoranı geçerek yoluma devam ediyorum. Bu yol üzerinde ses sanatçısı Gönül Yazar’ın ve aziz dost Tanju Okan’ın evini geçtikten sonra ilk uğrak yerim dostlar meclisinin sahilde kurmuş oldukları içki sofraları olurdu.

İskele’de yaşayan bu aziz dostlar her akşamüzeri kurdukları o muhteşem çilingir sofralarının neşesini hiçbir zaman unutmayacağım. Bizi görünce bardaklar ellerinde havalanır buyurun sedaları gökyüzüne çıkardı. Hiç unutamayacağım bu dostlar meclisine dönüşte buradayım deyip, yolumuza devam ederken her zaman bu dostluk şöleniniz hiç bozulmasın, her zaman bu dost birlikteliğiniz bozulmasın yaşasın diye içten temennilerimi dile getirir yoluma devam ederken, Yetiş Kaptan gazinosuna gelmiş olurduk. Yetiş Kaptan ve diğer sahil gazinolarını geçtikten sonra, Gelinkaya efsanesinin yaşandığı körfeze gelmiş olurduk.

Körfezde yürürken eski yıllarda yaptığım bu sahil yürüyüşlerimde tam buradan geçerken çoğu zaman denizin içinde hala ayakta duran kayanın üzerinde oturmuş denize karşı Kadınım şarkısını söyleyen Tanju Okan ı görürdüm.

Ne unutulmaz günlerdi onlar, şimdi hepsi masal oldu bitti. Ama hayat devam ediyor, buna dur diyemeyiz acısıyla tatlısıyla hayat yaşanmaya devam edecektir. Dostlar hayatı güzellikleri ile yaşamaya devam edin.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA