TÜRKÇE NEDEN BİLİM DİLİ DEĞİL?


Bu makale 2019-10-10 17:20:31 eklenmiş ve 102 kez görüntülenmiştir.
ATİLA GÖRDÜK

 

Yanıt: Doğru söze emmin ne diyebilir ki?

Değerli okurlar, güvenilir iki profesörden iki konuda alıntı yaparak bu gün karşınızdayım.

İlki, 26 Eylül Perşembe günü ADD mutat toplantısındaki söyleşide Urla Zeytinler Köyü’nden Sayın Profesör Ercan KIZILAY'ın sunumu Türk Dil Devrimi üzerineydi. Oldukça öğretici, güncel bilgiler verildi. Dinleyicilerden birçok arkadaş da konuşmaları ile katkı sağladılar. Gördük'çe de anlatımını Pencere Haber Gazetesi yönetiminde ki köşesine ayırmıştı. Katılımcı arkadaşlar sık sık bilimsel dillerden, felsefeden söz ettiler. ‘Felsefe' düşünmek-aklı kullanarak doğruyu bulmaktır. Yüce Yaratıcı bu tanımlamayı NAHL süresi 100.'ncü Ayet'te ''düşünesiniz, aklınızı kullanasınız, anaya babaya bakasınız” diye detaylandırmıştır. İşte bu dizeler her Cuma, hoca efendiler tarafından cuma vaazında halka anımsatılmaktadır. Bunca anımsatılmaya, bunca uyarılmaya rağmen yaşananlar yüce Yaratıcı’nın sözlerinin görmezden gelindiği hatta hiç dikkate alınmadığını göstermektedir. Neden bu sonuçlarla karşı karşıya kalınmıştır?

Hz. Muhammed'den 500 yıl sonra dünyaya gelen 1330/1400 yılları arasında yaşamış olan İmam Gazali ve onun yolundan giden onlarca sözde din bilgininin-ulemanın İslam toplumlarını saçma sapan biat kültürüne yönlendirmelerinin sonucunda düşüncesiz-felsefesiz bir yapı oluşmuştur. Aklı reddeden İslam toplumları 1915 yıldır, açıklık, sefalet, cehalet, yoksulluk girdabında kıvranmaktadır. Düşünmeyeceksin, aklını kullanmayacaksın, felsefe yapmayacaksın.

Ya ne yapacaksın? Yalnızca söylenenlerin doğruluğuna inanacaksın, biat edip yapacaksın ve Cennet’e gireceksin. Meşhur Karadenizli türkücü kardeşimiz de “felsefe yapma” diyerek ironi yapmaktaydı. Toplumun bugün geldiği düzeye baktığımızda meşhur türkücümüz epeyce de başarılı olmuş gözüküyor verdiği mesajlarla..!

Ve gelelim başlığımıza, sunucu Prof. Ercan Kızılay Türk dilinin niçin bilim dili olamadığını kısa ve öz bir biçimde açıkladı. İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Latince bilim dili oluyor da niçin Türkçe bilim dili olamıyordu? Türkçe konuşan ulusların bilime katkısı ne olmuştur? Bilim diline hangi Türkçe sözcüğü kayıt ettirmeyi başarabilmişiz? Teknolojik üretimlerde herhangi bir Türkçe tanımlama var mıdır? Atatürk döneminde kurulan uçak fabrikası emperyalizmin işbirlikçi kadrolarınca kapatılmıştır. Küçük Amerika hayali ne yazık ki ipte asılmayla son bulmuştur. Şimdi de F-35 mi alalım, yoksa SU 35 mi? S 400 mü, Patriot mu? Hiç Türkçe sözcük var mı?

İkincisi ise gerçek Atatürkçü, yurtsever, aydın insan Profesör Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun 1974 yılında yayımlanan ''Sağsız Solsuz Demokrasi'' kitabından bir alıntı ile söyleşimize devam edelim. Bir soru size; ABD’nin kurucusu George Washington, SSCB'nin kurucusu Lenin, Hindistan'ın kurucusu Mahatma Gandi, Küba'nın Fidel Castro mu? Evet. Peki, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'müdür? Kimilerine göre Türkiye Cumhuriyeti'nin iki kurucusu varmış..! Kimmiş ikinci kişi? İsmet İnönü'ymüş. Efendim, Lozan Antlaşması İsmet İnönü'nün başarısıymış..! Oysa İnönü, Lozan Antlaşması görüşmeleri sırasında Atatürk tarafından tam altı kez Ankara'ya geri çağırılıyor. Gerekli uyarıları yapıyor İnönü'ye ve yeniden Lozan'a yolluyor. Dolayısıyla Lozan Antlaşması Atatürk'ün eseridir.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu İsmet İnönü'yü “bir efsane sona erdi” diye tanımlıyor. İlerleyen zamanlarda Atatürk, İnönü'yü niçin başbakanlıktan azledip yerine Celal Bayar'ı getirmiştir?

Atatürk lideri olduğu CHP'nin ilkeleri ile bağdaşmayacak zihniyette olduğunun farkına vardığı İsmet Paşa'yı geriye çekmiştir. Atatürk sonrası Türkiye'sinde yaşanan gelişmeler Atatürk'ün ne denli haklı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. ABD yanlısı, ağalık düzeni özentili, köy enstitülerini kapatan İsmet İnönü'nün gerçekliği budur. Yani Atatürk Devrimcisi değildir, Türk Halkını tanımadığı ve benliğinde hala Osmanlı Paşası kaldığıdır. Bu realite geç de olsa efsaneyi yıkmıştır.

Kuzey Fay Hattı 5,8 şiddetinde bir sarsıntı ile kendini hatırlattı. Bilim adamları hep bir ağızdan önlem alınması doğrultusunda açıklamalarda bulunmaktadırlar. Yeni bir şey değildir. 20 yıl gibi uzunca bir zamandır yetkili organları sürekli uyaran bilim adamlarını dinleyen yok. Rantın tatlı kazancını halkın yaşamına yeğ tutan iktidar ve çevresinin uyarılara kulak asmaması çok pahalıya patlayacaktır. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Haluk Özgener sona gelindiğini, enerjinin açığa çıkacağını söylemesi durumun son derece ciddi olduğunun göstergesidir. Bilim adamları olabilecek büyük bir depremin telaşı içindeyken, sakallı softalar depremin ne zaman-hangi saatte olacağını cinlerden öğreneceklerdir hiç endişelenmeyin..!

Şiddet sarmalına girmiş bir toplumda yaşamaya zorlanıyoruz. Her gün tanık olduğumuz kadın cinayetleri ve cinsel tecavüzler, ahlaksızlıklar toplumu tehdit eder hale gelmiştir.

Şiddeti özendiren tutumlardan derhal vazgeçilmelidir. Görsel yayınlarda şiddet görüntüleri yasaklanmalıdır. Sigara, alkol gibi zararlı maddeler ekranlarda buzlanarak yayımlanırken şiddet görüntüleri ne yazık ki artarak gözler önüne serilmektedir. Bireysel silahlanmaya karşı yoğun kampanyalar düzenlenmeli, kayıt dışı silahlanma kontrol altına alınmalıdır. Kişiye yönelik suça yatkınlık değerlendirmeleri yapılmalıdır. Caydırıcı cezalar verilmelidir. İyi hal indirimleri ve af söylentileri suç işlenmesini teşvik edici durumdan çıkarılmalıdır. Devlet egemen sisteminde kadınların lehine pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Teoride var olan yasaların pratikte de günlük yaşama hiç geciktirilmeden uygulanmaları gereklidir.

Sağlıcakla kalın

Atila GÖRDÜK

iletişim: 0546 678 86 78 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA