KÜRESEL DEPREM TAHMİNİ – 2


Bu makale 2019-10-10 17:20:00 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.
Doç. Dr. Levent Tuğrul

 

Ağustos 28, 2019 da Birleşmiş Milletler (BM), yıllardır sürdürdüğü dünya nüfus hareketleri ile ilişkili istatistiki tahminlerini, içinde olduğumuz yıl gerçekleşen rakamlara göre revize ederek yayınladı. Bu tahminlerin gerçekleşme yüzdesi çok büyük. Yıllar önce, ilk başladıklarında, nüfus tahminleri için birkaç farklı senaryo ön görülmüştü. Çünkü özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında, dünya nüfusu daha önce hiç olmayan bir oranda arttı. 1950 Yılında kabaca 2,5 milyar olan dünya nüfusu, 30 yıl sonra, 1980 de 4,5 milyara ulaşmıştı. Bu durum özellikle 1965 – 1970 arasında nüfus artış hızının % 2,0 nin az da olsa üstüne çıkması ile fark edilmişti. Olası senaryolardan en korkulanı bu hızda devam etmesiydi. Bu gerçekleştiği takdirde birkaç on yıl içinde dünya nüfusu, temel gereksinimlerin (gıda, su, sağlık, eğitim, güvenlik vb)mevcut üretim kapasiteleriyle kesinlikle karşılanamayacağı bir düzeye fırlamış olacaktı. Bu artan yoksulluk, toplumsal huzursuzluklar, göçler demekti.

Ancak bir diğer grup analist oldukça karmaşık değerlendirmeler sonucunda nüfus artış hızının belli bir noktadan sonra gerilemeye başlayacağı ve dünya nüfusunun 10 milyara ulaşmasını takiben oldukça stabil kalacağına dayanan ikinci bir senaryoyu da tahmin raporuna eklemişti. Yıl be yıl bu iki olasılıktan hangisinin gelecek projeksiyonlarında gerçeklik kazanacağı konusu tartışılarak gözlemler sürdürüldü. Genel kanı, bu iki olasılığın ortasında bir gerçekleşmenin olacağı yönünde üçüncü bir senaryoyu da dikkate almaktaydı.

2019 Yılındaki son değerlendirme, dünya nüfus artış hızının gerilemeye başlayıp, 10 milyar civarında neredeyse sabitleneceği beklentisini doğrular nitelikte. Bu ilk bakışta, oldukça sevindirici görünen bir durum. Çünkü teknik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak, dünyanın bir gün 10 milyar civarında bir nüfusun gereksinimlerini karşılayabilir duruma ulaşabileceği düşünülüyor. Ancak bu olumlu beklentileri, daha önce akla gelemeyen başka bazı sorunların gölgelediğini düşünenler de giderek artıyor.

Bu sorunlara geçmeden önce, BM’in çok geniş olan nüfus değerlendirme raporunun temel bazı kıstaslarından söz etmemiz gerekiyor. En önemlisi, bu raporlar ülkeler bazında yapılıyor. Yani dünyadaki insanların gelir, eğitim, sağlık, insani gelişme indeksleri vb gibi kıstasları ülkelerin toplam değerlerine dayanıyor ve yaygın “insani” değerlerle tam örtüşmüyor. Bu açıdan bir fikir edinebilmek için ise, raporun ayrıntılarına inmek, benzeri başka kuruluş, vakıf ve ekonomik değerlendirme kuruluşlarının gözlemleri ile desteklemek gerekiyor. Yani gelecekteki sosyo – ekonomik deprem tahminlerini yapabilmek ve tehlikeli fay hatlarını tespit için BM nüfus raporlarının derinlerinde sismografik araştırmalar yapmak gerek. Ancak böylece insan toplumlarının “para uzayındaki” yığılma, çatışma, üste çıkma, ya da baskılanıp ezilme olasılıklarını tahmin etmek olası.

BM raporlarında nüfus verileri 1. Genel dünya rakamları, 2. Ülkeler bazında kategoriler olarak gruplamalara yer veriyor. Bu ülke grupları da 1. Daha Gelişmiş Ülkeler, 2. Gelişmekte olan ülkeler olarak beliriyor. Aslında bir 3. Grup daha var ki, onlar da “Az gelişmiş ülkeler”. Bunların rakamları da var, ancak istatistik açıdan ikinci grup içine gömülmüşler. Böylece sanki “derin yoksulluk içinde olan ülkeler sanki gözden kaçar” bir pozisyonda. Bu az gelişmişlik sınırı da, para değeri olarak, yıllık 1025 (günlük c. 2,81) ABD doları GSMH (kişi başı Gayri Safi Milli Hasıla) olarak belirlenmiş. Bu noktaları akılda tutarak, küresel deprem tahminimize geri dönebiliriz. O sevindirici “nüfus artış hızı duraksaması” özellikle 1. Gruptaki, daha gelişmiş ülkelerde zaten daha 1950 de başlayıp (%1,18), 2020 de hızla % 0,26 düzeyine iniyor. Yoksul ülkeler (toplu halde) artış 1980 e kadar sürüyor ve ancak 2020 de, % 1,26 ile ilk grubun 1950 deki düzeyine yaklaşacak. En yoksul ülkelerdeki durum ise daha da kötü. 1990Yılında % 2,65 le zirve yaptıktan sonra 2020 de ancak % 2,33 le dünya ortalamasının 1965 – 70 deki zirvesinin bile üstünde kalacak. Kısacası dünya nüfusu duraklasa da YOKSUL NÜFUS GİDEREK ARTACAK.

İşte küresel ve parasal deprem şeytanı da bu fay hattının ayrıntılarında gizli.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA