BELEDİYE BİNASI KAÇAK MI?


Bu makale 2019-10-10 17:19:32 eklenmiş ve 311 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Sosyal medya, neredeyse herkesin elinde olan cep telefonları ile pratik haberleşmenin bir parçası oldu. Bu sayede belki hiç tanışmadığınız kimselerle de iletişim imkânları sağlanabiliyor.

Bu koşullarda kişilerin birbiri üzerinde bırakabileceği ilk intiba, yazım dili ve ifade biçiminden öteye gidemiyor. Bir fotoğraf, video veya ifade sizin hakkınızda birçok bilgiyi barındırabiliyor.

Günümüzde sosyal medyanın bireysel kullanıcıları olduğu gibi kurumsal kullanıcıları da var elbet. Devlet başkanlarından kamu kurumlarına, derneklerden şirketlere uzayan birçok kurumsal kimlik de sıklıkla kullanır oldu sosyal medyayı. Bireysel kullanıcıların ifadeleri çoğu zaman çok önemli olmasa da, kurumsal kullanıcıların ifadeleri aksine çok önemlidir. Sehven dahi olsa ifadede harf ve hatta virgül hatasının özrü olmayabilir. Büyük krizlere neden olabilir. Nitekim Japonya’ya atom bombasının bir yanlış tercüme nedeniyle atıldığı iddia edilmişti. Bu nedenle böylesi hesaplar günümüzde genellikle ifade uzmanları tarafından yönetilir.

Urla Belediyesi de hizmet ve etkinliklerini resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak halkımızı bilgilendiriyor. 20 Eylül’de Muharrem ayı hasebiyle Urla Belediyesi yanında Belediye Başkanı Urla halkına bizzat aşure ikram etmişti. Ancak aşure kazanlarının arkasındaki brandada yazılı ifadede halkımız aşure dağıtımına davet edildiği yazıyordu. Aşure dağıtılır mı, ikram mı edilir?

Belediyenin resmi facebook sayfasından 8 Ekim günü yapılan bilgilendirmede, Gülbahçe Köyü’nden fiziksel engelli bir hanımefendinin tekerlekli sandalye ile Başkan’ı ziyarete geldiği ve yaptığı böreği Başkan’a armağan ettiği, Başkan’ın da kendisine nazik ziyareti ve armağanı için teşekkür ettiği ifade edildi. (Sosyal medyada iletiler yeniden düzenlenebiliyor)

Armağan, birini sevindirmek, mutlu etmek, onurlandırmak, kutlamak için veya anı olarak verilen şey, hediyedir. Armağan yenmez, saklanır. Börek, aşure, çay, kahve gibi yiyecek – içecekler ikram edilir. Şahsen Başkanımızın bu ayrımı bildiği kanaatindeyim. Ancak onun ağzından çıkmış gibi yazılan ileti bilmeyenlerde şüphe uyandırabilir.

Aynı ziyaret ve börek ikramı paylaşımının fotoğrafından, ziyaretin Başkanlık Makamı’nda değil, Kültür Müdürlüğü’nde gerçekleştiği anlaşılıyor. Engelli vatandaşımız asansörü olmayan belediye hizmet binasında normal olarak zemin kattan öteye gidememiş.

Yasa gereği binaların ruhsatları il ve ilçelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına belediyeler tarafından veriliyor. Ruhsatları denetleyenler de belediye zabıtaları.

Belediyemizin bazı hizmet binaları, kamu binaları standartlarına uygun değil.

Kabaca bir bakışla belediyenin 4 katlı ana hizmet binası ve yanındaki restore edilmiş tarihi binasında standartlar gereği olması gereken asansör ve yangın merdiveni yok, tek engelli girişinin eğimi, azami % 6 eğimden fazla.

İçinde Devlet Tiyatroları’nı barındıran Atatürk Kültür Merkezi’nin ana salonunda standartlar gereği olması gereken acil durumlarda kullanılan çıkış kapıları mevcut değil. Hayati öneme haiz bu eksikliklere sahip herhangi bir binanın da ruhsat alabilmesi mümkün değilken belediyemiz bu binalardaki eksikliklerle nasıl hizmet verebilmektedir? Belediyenin iş güvenliği uzmanı bu konuda nasıl bir risk değerlendirmesi yapmıştır?

Kaçak bina ne demek?

Kendisine veya başkasına ait bir arsa üzerinde yetkili kurumlardan hukuksal olarak inşaat ruhsatı alınmadan veya ruhsat alındıysa bile ruhsata aykırı bir şekilde yapılmasından kaynaklı olarak ifade edilen binalar “kaçak bina ne demek?” sorusunun yanıtıdır.

Belediye çalışanları ve ilçe halkının güvenliği ön planda tutularak, hizmet binalarında bulunan eksikliklerin ivedi bir şekilde giderilmesi ve kamu binaları standartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu konuları yetkililere hatırlatarak gerekliliklerin tamamlanması için göreve davet ediyorum. Önce iş güvenliği. Kaza geliyorum demez.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA