NİYETİN NE SENİN?


Bu makale 2019-10-10 17:14:01 eklenmiş ve 103 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Hepimizin hayatında acı tatlı birçok olaylar oldu ve olmaya devam ediyor. Bu olayların kimisi günlük, gelip geçici olaylar, kimisi ise derin izler bırakan olaylar.

Olaylar deyince her günümüz bir olay diye düşünmeyin. İyisiyle kötüsüyle bu hayat bizim. Bazen dillere destan olaylara öncülük eder, imza atarız, bazen de böyle olayları gerçekleştirenlere seyirci kalırız. Genelde ise günlük olayların akışına ayak uydurur yaşar gideriz.

Çalıştığımız işler, kazandığımız paralar, okuduğumuz okullar, aldığımız diplomalar, oturduğumuz makamlar hepsi bizim hayatımızın şekillenmesinin bir nedeni. Bunların öncesinde de hayatımızı asıl şekillendiren, ailemiz, arkadaşlarımız ve yaşadığımız çevredir.

Bir de bana göre hayatımızı asıl şekillendirdiğini düşündüğüm konu niyetimizdir. Ne yapmak, ne yaşamak, nasıl yaklaşımda bulunarak hayata dokunmak, nasıl bir iz bırakmak istediğimizin altında aslında niyetimiz yatmaktadır.

İstenildiği kadar mal mülk sahibi olunsun, istediği kadar diploma sahibi, para sahibi, itibar sahibi olunsun, bunları ne niyetle kazandınız ve ne niyetle değerlendiriyor, kullanıyorsunuz budur bence önemli olan.

Çok bilen, eğitimli kültürlü, varlıklı, yapmak istediklerini yapabilecek yeti ve imkana sahip insanlar eğer iyiye, güzele, doğruya niyet etmiş, çevresine yardımcı olmaya niyetli ise ne ala, anacak hırslı, hep bana hep bana diyorsa, her şeyin odağında kendisini görüyorsa ve elindeki imkanları kötü kullanıyorsa çok kötü.

İşte bu yüzden bana göre niyet her şeyden önce geliyor. Eğitime bilime ilime katkı sağlamak, çevresine, devletine milletine faydalı birey olmak çok önemli bir niyettir.

Ben çevremde çok iyi niyetli, doğaya, çevreye, insanlara saygılı, hayata sürekli değer katan, katkı sağlayan birçok insan tanıyorum. Ama bir o kadar, hatta daha çok insan da tanıyorum ki, sadece çıkarları için yaşıyor. Doğaya, canlılara ve topluma hiçbir faydası yok.

Aslında bu tür insanların kendilerine de saygısı yok. Çünkü kendileri için kaliteli, insani ve güzel bir hayat sürdürmek niyetli de yok. İyiler ve iyi niyetliler çoğalırsa böyle insanlar azalır düşüncesindeyim ama maalesef iyi niyetliler gittikçe azalıyor gibi geliyor bana.

Bu konuda bir arkadaşım “ düzen bu hale getiriyor insanları, cılkı çıkmış dünyanın” dedi…

İyi de o düzeni biz insanoğlu yaratmadık mı? Biz niyetimizi, tarafımızı iyilikten, güzellikten yana belirleyelim, o niyetle yaşalım da, dünyanın cılkının çıkaranlar varsın istediklerini düşünsün. Herkes kendi payına iyi düşünür ve iyi niyetle davranırsa, eminim gittikçe güzel şeyler daha çok yaşanacaktır.

Kahraman ordumuza muvaffakiyetler diler, hiçbir Mehmetçiğimizin burnu bile kanamadan dönmesini dilerim.

Mutlu ve huzurlu haftalar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA