Advert
Mutlu TUNCER
Mutlu TUNCER
Giriş Tarihi : 09-10-2019 09:52

URLA’DA CHP KONGRESİNE DOĞRU…

 

CHP kongreleri önemli diyeceğim ama elde edilecek sonuçlar öyle genel yapıya etki edecek gibi değil… Örgütün yerel konum belirleme ritüeli… Partinin üst düzeydeki birkaç siyasi egemenin, beklentilerine cevap verecek, örgütsel eylemler zinciridir bu kongreler. 

Öncelikle şunu söyleyeyim; hiçbir yerde karışıklık, kaynayan kazan filan yok… Her ilçede, her ilde her şey ayan beyan ortada… Ancak “demokratik ilkeleri yerine getiriyoruz” havası var…  Urla’da da durum böyle… Size bu durumu açalım!

2017’de CHP Urla’da, eski il başkanları Bülent Baratalı ve Alaattin Yüksel ekipleri arasında kıyasıya bir yarış olmuştu… Hatta “Urla’ya sığamadılar” diye yazmıştım… O yarışta, İlçe Başkanı Bahri Yalaz; belediye başkanı aday adayı olacağı için ilçe yarışına girmeyerek yerine Hakan Özbadur’u işaret etmişti. Hakan Özbadur’un seçildiği kongrede Baratalı grubundan kimseye il delegeliği verilmemiş, sadece kızı Burcu Baratalı ilçe yönetimine seçilmişti… Ancak yerel seçimde işler değişecekti…

Öyle de oldu… Baratalı’nın akrabası İ. Burak Oğuz aday yapıldı ve Belediye meclis listesini ağırlıklı olarak bu ikili oluşturdu. Mecliste birkaç dik duran üyenin dışında biat kültürü hakim. 

Şimdi konu şu; İlçe kongresinde neler olacak?

Öncelikle Bahri Yalaz; emanetini geri isteme hevesinde. Peki bunu nasıl ve kimlerle hareket ederek yapacak? Yalaz’ı iteleyen cephe gerisi grupta elbette baş aktör, Bülent Baratalı… Bir ön safta, Mustafa Kıpkıp ve ikili oynayan, bir taraftan Tunç Soyer ile hareket ediyormuş gibi görünüp, diğer taraftan Baratalılarla işbirliği yapan İ. Burak Oğuz var!

Büyükşehir Grubu, Hakan Özbadur ile devam etmek noktasında ve gelişmeler de bunu gösteriyor. Soyer’in Urla adayı Hakan Özbadur!

Buradan nasıl bir sonuç çıkar?

Öngörüm şu;

Bülent Baratalı, delege seçimlerine kadar bildiği yolda ve bildiği ekiple kendisini öne çıkarmadan hareket edecektir. Delege seçimlerinde kendisini tatmin edici bir sonuç alamaz ise; ilçe kongresine giderken, Hakan Özbadur ile pazarlığa oturacaktır. Bu durumda Bahri Yalaz ise, tek başına kalacaktır. Liste çıkarır mı? Bilemeyiz.

Kısacası; egemenlerin ritüeli Urla’da da sahnelenecektir.


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA