KÜRESEL DEPREM TAHMİNİ-1


Bu makale 2019-10-03 19:10:27 eklenmiş ve 217 kez görüntülenmiştir.
Doç. Dr. Levent Tuğrul

 

“Yeni nesil deprem tahmincisi F. Hoogerbeets” i özellikle Türkiye medyası yoğun ilgiyle izlemeyi sürdürüyor. Bu sınır ötesi ilgi adamı da bezdirmiş ki, bir açıklama yapma gereği duymuş; “Türkiye’de tahminlerimi abartıyorlar. Ben yıldızların dizilimine göre dünya üzerinde oluşacak çekim gücüne dayanarak, bir şeyler olabilir diyorum yalnızca. Konum belirtmiyorum. Onlar bunu Türkiye’yi uyardı diye aktarıyor!” Bir astrolog olarak yaklaşımı doğru olabilir, ancak görünür medyamızı hiç tanımadığı belli. Aslında biz de tanıyamaz olduk, ama yine de bir noktayı vurgulamakta yarar görüyorum. Biz öyle dünyada, şurada, burada olan biteni pek umursamayız. 15 Şiddetinde deprem olsa, mahalledeki güncel olaylar kadar ilgi toplamaz. En fazla iki gün konuşulup, unutulur. İlgiyi bir az daha artırabilmek için Türkiye’yi kaçınılmaz şekilde hedefe koymak zorundalar. O zaman, bir hafta kadar konuşabiliriz hakkında. Sonra bizim, astrologlar (!) girer devreye, depremin nedenlerini açıklama yarışı başlar. Mini etekten dansa kadar milyonlarca nedenini çoktan keşfetmişlerdir, ama hain ve kafir bilim dünyası bu görüşlere itibar etmez; karikatür dergilerine düşerler.

Neyse, adam zaten ben bilim adamıyım da demiyor. Biraz dikkatli bakınca, söylediklerinin Sümer, Mısır, Babil vb astrolojik yazıtlarında da benzerlikleri olduğu açıkça görülebilir. En bilineni dolunay meselesi. Dünya yüzeyindeki suyu, hatta insanın vb kanını çekip, dengesini bozabiliyor. Hele birkaç gezegen art arda sıralanıp, Merkür tersine gidince herkes deprem olacağını anlar. Yer altı zaten kırık dökük; üstünden hiçbir farkı yok. İnsanlar yerin altında da üstünde de ateşten bir denizde yüzen kara parçalarına tutunarak yaşamak zorunda. Gezegenler tek başına az, ama bir araya geldiklerinde çok güçlü çekim oluşturup sallıyor yeryüzü adasını. Fay hattı denen çatlaklardan kırılıveriyor tabakalar. Sonra altta da, üstte de birbirine çarpıp, kırıyorlar teknenin küpeştesini. Bence bu kadim astrolojik yaklaşımın yeni nesil yorumu sanıldığından daha çok işe yarayabilir deprem tahminlerinde.

           Jeolojik depremler konusundaki açıklamaları uzmanlarına bırakıp, “Acaba bu yöntem, sosyal, ekonomik, siyasi vb depremlerin tahmininde de işe yarayabilir mi? sorusunun peşine düştüm. Biraz araştırınca da işe yarayabileceğini anladım. Öncelikle unsurları doğru tanımlayıp, yerlerine koymak gerekiyor. Sümer, Mısır ve Babilliler de gezegenlerin aslında ilahlar olduğunu söylerken bunu yapmışlar aslında. Tek başına bir ilah da güçlüdür, ancak bir araya geldiklerinde dünyayı istedikleri kadar sallayıp, her şeyi “yerle yeksan edebilirler”. Örnek olarak ekonomiyi ele alıp, bu sistemle,  olası küresel depremleri önceden tahmin etmeye çalışalım. Nasıl eskiler göğü ziguratlardan, piramitlerden, kulelerden sürekli izlemişse, günümüzdeki Birleşmiş Milletler, IMF, bankalar, kredi kuruluşları vb gibi “kutsal ve yüksek” mekanlardan öyle dikkatle izlenip, inceleniyor dünya ekonomisi. Sihirli istatistikler, uzmanları dışında anlayanı pek olmayan gizemli “indekslerle” sunulup, tartışılıyor toplantılarda. Sonuç hep aynı aslında. Sürekli deprem oluyor ve düzenler değişiyor, ama… Neyse devamını söylemeye gerek yok.

            Artık biliyoruz ki, boşluk diye bir şey yok, uzay bir enerji denizidir. Ekonomi uzayının da çok çeşitli enerji kaynakları varmış gibi görünse de, sonuçta hepsi, tanecik (quantum) bakışıyla (!) para denen bir kavramla özdeşleşiyor. Maddenin atomu gibi ekonomideki para. Günümüzde her şeyin eninde sonunda gelip dayandığı tek gerçek olarak kabul edilen, sanal bir kavram aslında. Ekonomi uzayının da ilahları var ve yer yüzünü onlar sarsıyor. Tek başına bile etkili olabilen bu ilahlar, (G8, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi, Davos vb gibi topluluklarda) bir araya geldiklerinde yeni depremlerin yakın olduğunu hemen anlayabiliyoruz. Tabii ki biz de tam bir zaman ve konum veremiyoruz, ancak sistem yine de garantili. 2019 Birleşmiş Milletler raporları Ağustos’ta yayınlandı. Bu verilere dayanarak 2020 yılı ve sonrasında olabilecek ekonomik depremleri tahmin etmeye başlayabiliriz. Bunun için de, göreceksiniz, paranın ilahlarını izlemek yeterli oluyor.

            Yeni nesil astroloji böyle bir şey işte.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA