Atmosferi Kirletmeye Nasıl Cüret edersiniz?


Bu makale 2019-10-03 19:09:26 eklenmiş ve 326 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Greta Thunberg adını bir süredir sürekli olarak duymaktayız. Henüz 16 yaşındaki küçücük bir kız; tek başına eylem yapıyor, televizyon programlarına çıkıyor, devlet başkanlarıyla görüşüyor. Kimdir bu kız? Neyi temsil ediyor?

 

Aslında bu 16 yaşındaki kızın hepimize anlatmaya çalıştığı ve belki de çoğumuzun ısrarla anlamadığı bir şey söylüyor: "Dünyamız yok olmak üzere, acilen bir şeyler yapmalıyız!"

 

Dünyamız neden yok olmak üzere? Bu 16 yaşındaki kız kimdir ve ne biliyor?

 

Greta Thunberg, İsveçli bir çevre ve iklim aktivisti. Dünyaca ünlü bir opera sanatçısı anne ile aktör bir babanın iki kız çocuğundan da biri. Bebeklik çağlarından itibaren çok sessiz ve içine kapanık biri olmuş, mecbur kalmadıkça tek kelime konuşmamış. Bir insan daha 8 yaşındayken dünyanın tüm yükünü omuzlamaya kalkar mı? Şahsen oyuncak bebeklerimizle oynayıp arabalarımızı yarıştırmakla meşguldük biz o zamanlar, ancak Greta için durum çok farklı. Çünkü o bizim gibi oyuncaklarıyla oynamak yerine dünya dertlerinin peşine düşmüş...

 

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın ne anlama geldiğini ilkokul çağlarındayken öğrenen bu genç kız, izlediği belgesellerde buzulların eridiğine, okyanusların kirlediğine ve hayvanların soylarının tükendiğine şahit olmuş.

 

Üstelik bunlara sebep olanın ‘insan’ denilen canlı olduğu gerçeğiyle yüzleştikten sonra, kimsenin bunu değiştirmek için bir şey yapmadığını görünce yaşadığı hayal kırıklığı yüzünden 11 yaşında depresyona girmiş.

 

Depresyondan sonra iyice içe dönük olan Greta daha sonra yetişkinlerin adım atmaya niyetlenmediği bir ortamda tek başına bir şeyler başarmak isteyen Greta, her cuma okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu önünde eylem yapmaya başlamıştır.

 

Sonrasında Greta’nın tek başına çıkan sesi akranlarına yol göstermekte, yüzbinlerce insana umut olarak ve genel bir haykırışa dönüşmüştür. Greta'nın eylemleri bir anda her ülkeden insanların katılım gösterdiği bir kitle hareketine dönüşmüş ve Greta Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne, Avrupa Komisyonu'na, Dünya Ekonomi Forumu'na katılarak dünyada sesinin duyurmasına neden olmuştur. Time Dergisi, onu 2018'in en etkili 25 gencinden biri olarak seçmiştir.

 

Katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne çarpıcı bir konuşması yapması ortama bomba gibi düşmüştür: "Yok oluşumuzun başındayız. Sizlerse sadece paradan konuşuyorsunuz. Nasıl cüret edersiniz?"

 

ABD Başkanı Donald Trump ise BM'deki konuşmanın ardından Greta için 'parlak ve güzel bir geleceğe umutla bakan mutlu bir genç kız' şeklinde şaşırtıcı bir tanımlama yapmıştır.

 

Greta Thunberg'in yeni nesil için umut aşıladığı aşikâr. İnanılır gibi değil ama, Greta'nın serzenişi dünyanın pek çok yerinden birçok çocuğu harekete geçirdi bile!

 

ABD'nin New York şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu'nun ilk günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in başkanlık ettiği İklim Değişikliği Zirvesi'nin açılışıyla başlamıştır. Dünya liderlerine seslenen Guterres, "2050 yılına kadar müzakere etme zamanı değil, karbon salınımını 2050'ye kadar sıfıra indirmek için harekete geçme zamanı" ifadelerini kullandıktan sonra zirvede 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de bir konuşma yapmış ve  aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 5 ülkeyi BM'ye şikayet etmiştir.  


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA