VİLLALAR YOZGAT’TA YAPILSIN


Bu makale 2019-10-03 19:08:09 eklenmiş ve 270 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

İstanbul'da orta şiddette bir deprem olunca neler gördük? 1999 depreminden ders almadığımızı geçen sürede hiç bir şey yapılmadığını gördük. En azından ben öyle gördüm.

 

Siyasette pay kapma kaygısının devam ettiğini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın deprem sonrası koordinasyon toplantısına davet edilmediği gündemi meşgul ederken depremden en az İstanbul kadar etkilenecek Tekirdağ'ın Belediye Başkanı’nın kimsenin aklına gelmediğini de gördüm. Sanki deprem Gümüşyaka'da son bulup, Sultanköy'le Marmara Ereğlisi'ni teğet geçecek.  Oysa depremin büyüğü Tekirdağ açıklarında olacak. Tekirdağ'da İstanbul kadar depremden etkilenecek.

 

Ben gündem dışına çıkıp, yapılmaması gereken ne varsa yapıldığını ve yapılması gerekenleri anlatayım.

 

1999 depreminden sonra 2000 yılında İstanbul'un nüfusu 10 milyon, Tekirdağ'ın 623 bin, Kocaeli'nin ise 1,2 milyon kişiydi. Aynı yıl ülkemizde 67,8 milyon kişi yaşıyordu.

 

2018 yılı sonunda İstanbul'un nüfusu on beş milyonu geçerken, Tekirdağ'ın nüfusu bir milyonun, Kocaeli'nin ise 1,9 milyonun üstüne çıktı. Toplam nüfusumuz ise 82 milyonu aştı.

 

Ülkemizin nüfusu son 18 yılda %21 çoğalırken İstanbul'un %50, Tekirdağ'ın %65 ve depremden bunlar kadar etkilenecek Kocaeli'nin nüfusu ise %58 arttı. Peki, nereden geldi bu nüfus?

 

İstanbul ve Tekirdağ'a bu nüfus Anadolu'dan geldi. 2000 yılına göre Sivas'ın nüfusu %14, Çankırı'nın nüfusu %20, Yozgat'ın nüfusu ise %38 azaldı.

 

Eğer 1999 depreminden ders alsaydık ülkemizin her yerinde iş aş imkânı yaratır, tüm şehirlerimizin ülke ortalaması civarında nüfus artışıyla gelişmesini sağlayabilirdik.

 

18 senede yapılmaması gerekenler yapıldığı için demografik tablolara yansıyan gerçekler yukarıda.

 

Yapılması gerekense basit, iç göçü zorunlu deprem yasasıyla tersine çevireceksiniz. İşi de, aşı da Anadolu'ya taşıyacaksınız.

 

İstanbul ve çevresinde yeni sanayi kuruluşuna izin verilmeyecek. Organize sanayi bölgesindekiler kapasite artışına gidemeyecek. Organize sanayi bölgesi dışındaki taşınması mümkün sanayi kuruluşları Anadolu'da nüfusu azalan illerde oluşturulacak organize sanayi bölgelerine taşınacak. Buralarda arsalar ücretsiz olacak. Tüm altyapı, fabrika bina ve taşınma maliyetleri devlet tarafından karşılanacak. Boşalacak fabrika yerleri değerleriyle yeni yerle takas edilip fark çıkarsa sahibine verilecek. Çalışacaklar için gerekecek konut, okul, hastane gibi yapılar devlet tarafından yapılacak. Fabrikalar çalışmaya başladığında kuruma ve çalışanlara on yıl vergi indirimi uygulanacak. Böylece taşınacak emekçilerin geliri de İstanbul'a göre artacak.

 

İstanbul ve çevresinden boşalacak nüfus nedeniyle oluşacak konut fazlasından depreme dayanıklı yapılar kentsel dönüşüm olarak değerlendirilecek. Bu şehirlerdeki depreme dayanıksız yapılar yıkılacak, buralarda oturanlar boşalan sağlam konutlara nakledilecek, böylece İstanbul ve çevresinde yeni konuta gereksinim kalmayacak. Boşaltılacak konut ve fabrika arazileri kesinlikle yeşil alan ve spor alanı olacak.

 

Yozgat'ın, Sivas'ın, Çankırı'nın ve diğer onlarca Anadolu şehrinin nüfuslarını arttırın, İstanbul'u, Tekirdağ'ı Kocaeli'ni küçültün, Türkiye büyüsün...

 

Kafanızı, hayale yorup sığınmacılara başka ülkenin topraklarında villa yapmak yerine deprem gerçeğine odaklayın. Villaları Yozgat'ta yapın, neticede toplam maliyeti çok daha düşük olur...

 

02.10.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA