DOST MU? ARKADAŞ MI?


Bu makale 2019-10-03 19:07:37 eklenmiş ve 55 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

            Hepimizin birçok dostu olmuştur. Aslında arkadaş ile dostluk arasında kelime farkı var diye bilenler olsa da, işin aslı öyle değildir.

            Elbette dostluk ettiğiniz kişiler arkadaşlık ettiğiniz kişilerden, sizin için çok daha önemli olur. Çünkü onlarla sadece selamlaşmaz, dertlerinizi de sevincinizi de paylaşırsınız. Arkadaşınızla zamanı paylaşırsınız fakat dostunuzla hayatı paylaşırsınız.

            Arkadaşınız, düştüğünüzde akıl verir, dost ise elini uzatır. Arkadaş dedikodu yapar, dostunuz ise size inanır. Arkadaşınızla konuşarak anlaşırsınız, dostunuzla bakışarak gibi…

            Arkadaşlık da çok değerlidir. Onlar olmazsa olmaz ancak bir gerçek vardır ki, bir sürü arkadaşla tesadüfen tanışmışsınızdır ancak bunların arasından seçim yaparak dostunuzu seçmişsinizdir.

            Yani mahallenizdeki, okulunuzdaki, iş yerinizdeki herkes arkadaşınızdır fakat içlerinden bir ikisi ile dost olursunuz.

            Aslında dostluk edeceğimiz insanlar kesinlikle çok azdır. Bazen bir kişi ancak… Ancak arkadaşlık ettiğimiz kişileri saymaya kalksak çoğunu bir çırpıda hatırlayamayız bile.

            Tüm bunlara bakarak arkadaşlıklarımızın çok güzel, dostlarımızın ise çok değerli olduğunu, hayatımızın bir parçası olduğunu düşünebiliriz.

Arkadaşlarınızın size yaptığı olumsuzlukları kolayca içinize sindirebilir, hatta önemsemeyip ciddiye bile almayabilirsiniz. Dahası, arkadaşlarınız arasında o olmasa da olur deyip geçebilirsiniz. Fakat aynı şeyi dostunuz için bu kadar kolay yapamazsınız.

Dostunuzla en değerli şeylerinizi paylaşmışsınızdır. O sizin sırlarınızın ortağı, maneviyatınızın en değerli parçasıdır. Bu yüzden dostunuz dediğiniz kişi sizi tabiri caiz ise satar ya da yamuk yaparsa adına “dost kazığı” denir…

Bir derde düştüğünüzde ailenizden sonra ilk olarak dostunuzdan medet umar, onu yanınızda görmek istersiniz. Hatta bazen ailenizden bile önce… Mutlu günlerinize arkadaşlarınızı davet eder, dostunuzu ortak edersiniz.

Ne mutlu bana ki dostluklarım konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Arkadaşlarım da benim için gerçekten hep değerliler. Bana arkadaşça yaklaşana arkadaş, dost olmak isteyene ise dostça yaklaştım. Ama elbette kendi seçtiğim çok kıymetli, benden yaşça büyük olan da küçük olan da, kadın olan da erkek olanda dostlarım var.

Bu yaşıma kadar öyle çok param falan olmadı. Öyle bir beklentim de olmadı. Belki çok param olsaydı, dünyanın hiçbir servetine değişemeyeceğim dostlarım olmayacaktı. O yüzden çok şanslı hissediyorum kendimi.

Umarım sizlerin de böyle değerli dostları vardır. Çünkü ömrümüz bittiğinde geriye bırakacağımız en değerli şeyler, dostluklar ve anılarımız olacak.

Bir sohbette bu cümleyi söylediğimde bir arkadaşım; “çok paramız, malımız, mülkümüz olursa değerli olarak bir de mirasımız geride kalır.”demişti. Elbette öyle. Ancak mal el değiştirir, para da harcanır. Oysa dostluklar başkasına devredilmez ve satın alınamaz demiştim cevaben…

Laf sokmak için falan değil, gerçekten düşüncem böyle olduğu içindi.

Herkese güzel dostlukların daim olduğu, mutlu bir hafta dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA