DEĞİŞTİRELİM


Bu makale 2019-09-13 10:02:33 eklenmiş ve 225 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Ayyuka çıkan dedikodulara bakılırsa AK-Saray'dan ülkeyi yönetenler milletvekili seçim sistemini değiştirecekmiş. Üzerinde çalıştıkları sisteme göre milletvekili seçiminde dar bölge uygulanacakmış. Türkiye 600 seçim bölgesine ayrılacak ve her bölgede en çok oyu alan milletvekili olacakmış.

 

İyi de sadece seçilme yöntemini değiştirerek ülkeyi daha müreffeh, vatandaşlarımızı daha mutlu yapabilir miyiz?

 

Aslında yapmak istedikleri iktidar sürelerini uzatacak yöntem icat edip, suyun başında durmaya devam edebilmek.

 

Oysa milletvekili seçilme yönteminden çok milletvekilinin niçin seçildiğine odaklanıp bu konuda yetki ve sorumluluklarını tartışmak, bununla ilgili kanunları düzenlemek, birinci önceliğimiz olmalı. Seçilme yöntemi ikincil sorundur.

 

Eğer ikincil soruna odaklanıp sadece milletvekili seçilme yöntemini değiştireceksek, burada da ilk tartışılması gereken milletvekili sayısı olmalıdır. Daha yeni milletvekili sayısını altı yüze çıkardık mı? Niçin bu sayıya yükselttik, bu değişiklik ne işe yaradı? Tartışan, araştıran var mı?

 

Daha önce de yazdığım gibi sorunumuz özünde yapısaldır. Yapısal değişiklik içinse işe İl İdaresi Kanunu ile başlamak gereklidir. İlk yapılması gereken; il sayısını ya 50-60 civarına düşürmek ya da 120 civarına yükseltmek olmalıdır. Bu değişiklik illere nüfusa göre dağıtılacak milletvekili sayısının adaletli olmasına yarayacaktır. İl sayısının düşürülmesi sadece milletvekili dağılımı açısından değil, ülke kaynaklarının daha verimli daha ekonomik kullanımı açısından da gereklidir.

 

Örneğin Edirne, Tekirdağ, Kırklareli illeri ile Çanakkale'nin Trakya topraklarıyla İstanbul'un Silivri ve Çatalca ilçelerinin bazı parçaları eklenerek Trakya adıyla tek bir il oluşturulsa kaynakların verimli kullanımı ve yönetimi yönünden daha iyi olmaz mı? İl sayısının arttırılmasının ülkemizin gelişmesine faydaları konusunda yapılmış bir çalışma varsa; onu da inceleyelim elbette.

 

Milletvekili sayısına gelince. Yaptığım çalışmalarda il sayısının düşürülmesiyle beraber temsiliyet yönünden vardığım optimum milletvekili sayısı 450 gibi gözüküyor. Bu sayının 400 tanesi illere nüfuslarına göre dağıtılmalı, 50 tanesi ise yurt dışı oylarıyla birlikte Türkiye milletvekili olmalıdır.

 

Seçilme yöntemi olarak daraltılmış bölge tercih edilmelidir. İller nüfuslarına göre üçlü ve ikili seçim bölgelerine ayrılmalı daraltılmış bölgede en çok oy alan adaylar nispi temsil yöntemiyle milletvekili seçilebilmelidir. Üçlü bölgede en çok oyu alan parti, üçüncü sıradaki adayın iki katından fazla oy almış ise; o bölgede bu parti iki milletvekili çıkarmalıdır. Bu yöntemle seçmen hem parti hem de adayın kişiliğini birlikte oylayabilecektir. Ülke barajı gibi bölge temsilini engelleyici bir yöntem olmamalıdır.

 

Türkiye milletvekili adaylarını partiler ayrı bir listeyle belirlemeli, yurt dışı oylarıyla birlikte toplam oyların % 10'undan fazlasını alan partilere milletvekillikleri dağıtılmalıdır. Böylece partiler Meclis'te görmek istedikleri bilim insanı, sanatçı, fikir insanı hattâ parti liderinin şoförünü de milletvekili yapabilecektir. Bağımsız adayların Türkiye milletvekili olmasına da olanak sağlanmalıdır. Bağımsız adaylar daraltılmış bölgede aday olabilecekleri gibi Türkiye milletvekili adayı da olabilirler. Tüm geçerli oyların % 2'sinden fazla oy alabiliyorlarsa Türkiye milletvekili olabilmelidirler.

 

Bunlar da benim milletvekili seçim sistemi önerilerim. Ancak, önerilerim İl İdaresi Kanunu’ndaki değişikliklerle birlikte geçerlidir. Önerim tek başına sadece milletvekili seçim sistemi değişikliğinde uygulanırsa bir işe yaramaz. Aynı AK-Saray'da hazırlanan sistem gibi olur, fayda getirmez.

 

Seçim sistemini değiştirelim değiştirmesine de, bu değişikliği bilime hukuka adalete dayandıralım, kişisel çıkarlarımıza değil...

 

11.09.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA