Sıcak hava dalgası dünyayı ölümle tehdit ediyor


Bu makale 2019-09-05 18:41:25 eklenmiş ve 326 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Dünya’nın kuzey yarım küresini ve özellikle Avrupa’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası birçok ülkede şimdiye kadarki en yüksek sıcaklıklara ulaşılmasına neden olmaktadır. Özellikle bazı ülkelerde ölüm vakaları çok fazla artmıştır.

Hollanda’da 1901 yılından beri yapılan kayıtlardaki en yüksek değere ulaşıldı ve 29 Temmuz günü 40,4 °C ile şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık kaydı gerçekleşmiştir.

İngiltere Birleşik Krallık resmi meteoroloji idaresi Met Office tarafından yapılan açıklama ile de Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesinde 38,7 °C ile şimdiye kadar ki ülkenin kayıtlarındaki en yüksek sıcaklık değerine ulaşıldığı açıklamıştır. Açıklamada 40 derecenin üstüne çıkma riskinin de yükseldiği bildirilmektedir. Özellikle yıllardır İngiltere’nin iklim koşullarına göre tasarlanmış ve yapılmış tren raylarının risk analizleri gerçekleştirilmiş ve sıcaklıkların daha da yükselme olasılığına dikkate alınarak tren raylarında bükülme yapma riskine karşın hız sınırları 60 km ile sınırlandırılmıştır.

Paris ise 42,6 °C ile şimdiye kadarki en yüksek değerin kayıtlara geçtiği diğer bir Avrupa ülkesi olurken, Almanya’nın Lingne şehrinde aynı şekilde ölçülen 42,6 °C bu ülkenin de kayıtlarındaki en yüksek değer olmuştur.

Hollanda İstatistik İdaresi CBS tarafından yapılan açıklamaya göre de 22-29 Temmuz 2019 tarihlerini kapsayan yılın 30’uncu haftasında ülkede 1.687’si 80 yaş ve üzerinde olmak üzere toplamda 2.964 kişi hayatını genellikle sıcakların etkisiyle kaybetmiştir.

Açıklamada bu dönemde hayatını kaybeden kişi sayısının, önceki yıllarda aynı dönemde gerçekleşen toplam rakamın 400, 80 yaş ve üzeri grupta ise 300 kişi üzerinde olduğuna dikkat çekmektedirler.

Hollanda’nın nüfusunun yaşlanmakta olduğuna dikkat çekilen açıklamada, gelecekte sıcak hava dalgalarının daha fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olacağı uyarısı yapılmaktadır.

Temmuz ayındaki altı günlük sıcak hava dalgasından Hollanda da etkilenmiş ve 25 Temmuz 2019 günü bazı bölgelerde 40 derece ile kayıtlardaki en sıcak gün yaşanmıştı. Hollanda bu aşırı ısınmaya ve iklim değişikliğini göz önüne alarak bazı radikal önlemler alma aşamasına gelmiş ve özellikle yaşlı nüfusu korumak için bir dizi yasaklar koymaya hazırlanmaktadır.

Bütün bunlara karşın dünyanın diğer kısımlarında bir sorun yok mu? Tabii ki var.

Geçtiğimiz haftalarda Japonya’da yaşanan aşırı sıcakların 11 kişinin ölümüne neden olduğu resmen bildirilmiştir.

Japonya Yangın ve Felaket Yönetimi İdaresi’nin açıkladığı verilere göre sıcaklar nedeniyle
5.664 kişi hastanelere başvurmuş ve konulan tanı ise sıcaklık çarpması olmuştur.

Japonya’da 2018 yılının yılın aynı döneminde yalnızca bir haftada 65 kişi aşırı sıcaklardan dolayı hayatını kaybetmiş ve sıcaklık dalgası doğal felaket ilan edilmiştir. Dolayısıyla bu dönem çok daha inan hayatını tehdit eden bir iklim ile karşılaşmaktayız.

Bütün bu yaşanan olaylar bize yaşadığımız dünyayı kirletmeden ve minimum karbon salınımının hedef alınması gerektiğini göstermektedir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA