FRENK YEMİŞİ


Bu makale 2019-09-05 18:40:33 eklenmiş ve 15 kez görüntülenmiştir.
Selcan Duran

 

Merhaba Sevgili okurlarım, umarım iyisinizdir. Hep birlikte daha sağlıklı yaşamak ve birlikte bilgilenmek adına…

Bugün sizlere egzotik, çok özel ülkemizde çok fazlaca bilinmeyen ama yararlarına bakıldığında gereken önemin yeterince verilmemiş olduğunu düşündüğüm özel bir meyveden bahsetmek istiyorum.

Daha önce adını duymuş muydunuz bilmiyorum ama…

Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen dikenli incir; Hint inciri, kaktüs meyvesi, Frenk yemişi gibi çeşitli isimlerle de tanınan bir meyve. Adı ne olursa olsun faydaları hiç değişmiyor. Lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de oldukça değerli tropik bir meyve.

Sıcak iklim meyvesi olan dikenli incir, ülkemizde Adana, Mersin ve Antalya civarında yetişen bir meyve türü. Son birkaç yılda popüler hale gelen dikenli incir hem görüntüsü hem de lezzetiyle dikkatleri üzerine topluyor. Bu iki güzel etkisinin yanı sıra bir de sağlığa olan faydaları var. Yapılan çalışmalar, dikenli incirin cilt üzerinde etkilerinin aloe veradan daha fazla olduğunu ortaya koydu. Dikenli incir, yaşlanma belirtileri olarak ortaya çıkan kırışıklıklara meydan okur ve göz altı torbalarının tedavisinde etkilidir.

Bol miktarda C vitamini içerir ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağırsak sağlığını korur. Her gün 2 adet yediğinizde bağırsakların düzenli ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

İbn-i Sina'nın da tedavi amaçlı kullandığı bir meyveydi. Yaz meyvesi olan dikenli inciri bu zamanlarda bol bol yiyerek halsizliğin üstesinden gelebilirsiniz.

Şeker, jöle ve votka yapımında da kullanılıyor bu özel meyve. Aynı zamanda suyu da içilebiliyor.

Bu meyvenin dışı oldukça dikenlidir ve dikenleri de o kadar ufak ve incedir ki gözle bile göremezsiniz. Yani dalından koparıp yenmesi mümkün değildir. Her hangi bir meyve gibi!

Ola ki yanlışlıkla dokunursanız, siz fark etmeden vücudunuzda dikenleri hissetmeye başlarsınız. Bir kere vücuda giren diken de eğer kısa sürede müdahale edilmezse hemen vücudun içine doğru kayar gider ve kolay kolay çıkmaz. Çıkarmak için çaresi ise zeytinyağını dikenli bölgeye sürüp beklemektir.

Kaktüs meyvesini çocuklar da rahatlıkla yiyebilir.

Doğada kendiliğinden yetiştiği için katkısız olması sebebi ile her yaş grubu rahatlıkla tüketebilmektedir.

Önemli Bilgi olarak şunu vermek isterim;

Pek çok faydası olan bu meyvenin de fazla tüketilmesi halinde tabi ki olumsuz etkileri de var, 2-3 adetten fazla tüketmek enzimler açısından sindirilemeyen çekirdeklerinin bağırsakları tıkaması gibi, karın ağrısı gibi, şikâyetler biz de ciddi rahatsızlıklar oluşmasına sebep olur.

Sağlıkla ve mutlu kalın... Sevgilerimle


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA