HUKUK


Bu makale 2019-09-05 18:40:06 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Malumunuz her yıl Eylül ayı başında adli yıl açılışı yapılır. Elbette bu yıl da yapıldı.

 

Adli yıl açılışı yazılı ve görsel iletişimimizde her zamanki gibi fazlasıyla yer aldı. Açılışın yeri tartışıldı, katılanlar tartışıldı, üstüne saatlerce yorumlar yapıldı.

 

İyi de hukuk sistemimizin durumu ne halde? Bu konuda rakamlarla bir açıklama, bir eleştiri duydunuz mu? Adalet sistemimiz düzgün mü, aksayan bir şeyler var mı?

 

Açılışta ev sahipliğini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan'a göre iyileştirilen adalet sistemimizdeki küçük aksaklıkların sebebi Baro yönetimleri. Mevcut Baro yönetimleri seçim sistemini değiştirirsek zaten güzelleşmiş olan adalet sistemimiz şahane olacakmış. Öyle demedi mi? Ha, bir de CHP yönetiminde sorun var, onların yüzünden de aksaklıklar oluyormuş. Adli yıl açılışında dediklerinden ben bunu anladım. Yani Baro yönetimi seçim sistemini değiştirip, ana muhalefet partisini de hale yola soktuk mu, inanın hukuk sistemimiz tüm dünyayı kıskandıracak.

 

İçinizde bu sözleri beğenenler, doğru bulup alkış tutanlar olabilir. Bense lafa bakmam, sayılara bakarım.

 

İşte size Adalet Bakanlığı sitesinden, devletin resmi rakamları. Rakamlar 2009 yılından başladığı için günümüzü 2009 yılıyla kıyaslayabiliyoruz. 2002 yılı ve öncesi rakamlarına ulaşabilirsek AKP öncesiyle de kıyaslayabiliriz, ama istatistik rakamları buhar olup yok olmuş vaziyette.

 

2009 yılı sonunda Ceza, Hukuk ve İdari Yargıda gelecek yıla devreden dosya sayısı 2.429.344 adetmiş. Derdest dosya sayısı on yıl sonra 2018 yılı sonunda 3.718.633'e çıkmış. Son on yılda nüfusumuz % 15 artarken, mahkemelerde karar bekleyen dosya sayımız % 53,07 oranında artmış. 

 

2009 yılı sonunda İcra takibinde olan 11.083.703 dosya varken 2018 sonunda bu sayı 18.680.387'ye çıkmış. On yılda İcra takibindeki dosya sayısı %68,54 artmış.  

 

Peki, adli yıl açılırken 31.08.2019 itibariyle rakamlar ne olmuş? Bu yıl Ceza, Hukuk ve İdari Yargıda bekleyen dosyalar sekiz ayda % 10,36 artarken, İcra takibinde %13,27 oranında çoğalmış dosyalar.

 

Bu yıl sadece sekiz ayda son on yıldaki yıllık ortalama artış hızının iki katından fazla artmış mahkemelerdeki derdest dosya sayıları.

 

On yedi yıldır tek başına iktidarda olan AKP yönetiminde daha müreffeh, daha çok kazanan bir ülke olmamış mıydık? AKP iktidarında her şeyin düzeldiği gibi adalet sistemimiz de düzelmemiş miydi?

 

AKP yönetiminde daha mutmain insanlar olduysak, niçin birbirimizi daha çok mahkemeye verir olduk? AKP sayesinde milli gelirimiz arttıysa, niçin insanlarımız alacaklarını daha çok icra yoluyla almaya çalışıyor?

 

Ne dersiniz? Baro yöneticilerinin seçim sistemini değiştirirsek azalır mı mahkemelerdeki dosyalar? Düzelir mi hukuk sistemimiz?

 

04.09.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA