30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI


Bu makale 2019-08-28 15:37:49 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.
Hulusi ŞENEL

 

Sevgili okuyucular,

30 Ağustos’ta kazandığımız büyük zafer, öyle sıradan bir zafer değil, Türk milletinin esaretten, Anadolu’nun da işgalden kurtuluş zaferidir. Bu nedenle 30 Ağustos Zaferi her yıl büyük bir heyecanla, muhteşem bir şekilde kutlanmakta, kutlanmalıdır da.

 

Yakın yüz yılımızın bu önemli zaferi hiç şüphesiz ki, Mustafa Kemal’in keskin zekâsı, komuta dirayeti ve milletimizin imanından gelen vatan sevgisi sayesinde kazanıldı. Bu nedenle bu büyük zaferin öncesi ve sonrası meydana gelen tarihsel olayları okullarda çocuklarımıza, gençlerimize çok iyi anlatmamız-öğretmemiz gerekir.

 

Ancak son yıllarda eğitim sistemimize baktığımızda, cumhuriyet tarihi dediğimiz yakın yüzyılın hiçte iyi öğretilmediğini sezinliyoruz. Bunun böyle olduğunu gençlerdeki Atatürk sevgisinin azalmasında, tarihle ilgili sorulara doğru dürüst cevap verememelerinden anlamaktayız. Unutmayalım, geçmişini bilmeyen bir gençlik geleceğini de bilmez.

 

Bu acıklı durum aynı zamanda eğitimde; Atatürk çizgisinden uzaklaştığımızın, öğretmen kalitesinin düştüğünün, eğitim müfredatının siyasi iktidarların görüşlerine göre yaz-boz tahtasına dönüştüğünün göstergesi olmuyor mu ?.

 

Atatürk büyük zaferin ardından kurduğu cumhuriyet ile eğitime büyük önem vermiş, alfabeyi değiştirip okuma-yazma seferberliği ilan etmişti. Çünkü Osmanlının cahil bıraktığı halkımızın çağdaş bir toplum olması için eğitimin ne kadar önemli olduğunu idrak etmiş bir önderdi.

..............

 

Bu arada üzülerek söyleyeyim ki, 1960 sonrası yükseköğrenim kurumlarımızda gençlerin beynine halkımızın milli ve manevi değerlerine uymayan hiçbir zaman kabul görmeyecek ideolojiler enjekte edildi. Gençler ideolojik kamplara bölündü. Bu kamplarda yer alan gençler ülkesine ve milletine yararlı hizmet yapmaları beklenirken ülkeyi kardeşkanı gölüne çevirdiler, anaların-babaların yüreklerine büyük ateş düşürdüler.

 

Bütün bunlar milli-ulusal değerlerini yitirmiş bir takım sözde akademisyen eğitimcilerden oldu. Bunlar halâ varlar.  Eğitim kurumlarındaki kürsülerde, araştırma laboratuvarlarında eğitime-bilime hizmet edeceklerine medyaya, siyasete çöreklenerek büyük zafer öncesi ülkemizi işgal edenlerle, Türk-Türkiye ve Atatürk karşıtlarıyla işbirliği yapmaktalar.

 

Bu nedenle gerçek Atatürkçü eğitimcilere, aydınlara, medyacılara, siyasetçilere büyük görevler düşmekte. Her fırsatta çocuklarımıza-gençlerimize yakın tarihimiz çok iyi öğretilmeli. Okullarda askerlik dersi mutlaka ve ciddi bir ders olarak okutulmalı. Milli Savunma Bakanlığı yaz tatillerinde özel kamplar kurarak lise ve yükseköğrenim gençlerini bu kamplara davet ederek hem askerlik sevgisi aşılamalı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları hakkında bilgilendirmeli, Atatürk’ün ilke ve inkılapları/devrimleri öğretilmeli.

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun.

 

E. Posta- hulusisenel@yahoo.com

……..

SEVDİĞİM SÖZCÜK; “Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur.” ATATÜRK


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA