ASPİRİN TEDAVİSİ


Bu makale 2019-08-28 15:35:37 eklenmiş ve 22 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Mecazi bir anlamdır aspirin tedavisi. Hani başımız ağrır da, sebebine bakmaksızın, bir aspirin alınır ve o an ağrıdan kurtulma sağlanır ya; işte buna aspirin tedavisi denir.

İşte bizim ve bizim gibi standartlarda olan ülkelerde de, uygulanan yöntemlerin pek çoğu bu şekildedir. Bir sorun varsa, lokal olarak o sorunun halledilmesi sağlanabildiği kadar sağlanır ancak, tamamen sorunun ortadan kaldırılması gibi bir uygulamaya gidilmez.

Meselelerin sebebini bulup, çözümler araştırılıp, analiz edilip kaynağını bulup bir daha öyle bir sorunun oluşmasının önüne geçerseniz bu gerçek tedavi şeklidir. İşte bizde bu olmuyor. Her şey günü kurtarmaya yönelik hale geldi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, aslında tam da olması gereken şekilde ülkeyi idare etmiş, yönetmiş ve sadece o yılları değil, bu günlerimizi ve geleceğimizi de garanti altına alacak, yöntem ve hedefler sunmuştur. Eğer O’nun gösterdiği hedef ve uygulamalar doğru uygulansa idi, şuan ülkemizde ne kadın ölümü, ne çocuk istismarı, ne ekonomik krizler, ne işsizlik, ne adaletsizlik, ne terör ne de doğa katliamları gibi canımızı yakan hadiseler olurdu.

Bu ve benzeri olayları sıfıra indirmek elbette mümkün olmaya bilir ancak; en aza indirip, medeniyet seviyemizi, yaşam standartlarımı gayet yükseltecek, travma derecesi varan olumsuz olayları yaşamamızın önüne kesinlikle geçilirdi. Aspirin tedavisi dediğimiz geçici yöntemlerle günü kurtarmakla meşgul olan değerli yöneticilerimiz yüzünden maalesef yıllardır olduğu gibi, bundan daha nice yıllar sonra da medeniyet dediğimiz seviyelerde yaşamak yerine, o seviyeleri yakalama bahanesiyle çırpınır dururuz.

Emine Bulut Cinayetini işleyen caniye ne ceza verileceği, indirime gidilmemesi gibi bir sürü haber dinliyoruz her gün. Evet, en ağır ceza verilmeli. Hatta bana göre göstere göstere, acı vere vere idam edilmeli. Ama bu demek değil ki, bu yüzden bu tür olaylar biter…

Bu olaydan sonra benim haberlerde izlediğim ve çevremde duyduğum, daha bir hafta geçmeden 4 kadın cinayeti, onlarca çocuk istismarı, geçmişte bir sürü de sabıkası olan kişilerce de işlenmiş hırsızlık vakaları, bir çok orman yangını…. Yani her şey kaldığı yerden devam ediyor. Gerçi kalmadı hiç. Olduğu gibi artarak devam ediyor maalesef…

Yani biz kaynağını (Eğitim gibi, Maneviyatın paradan önemli olduğunu anlatmak gibi, Vatanın toprağını ve o topraklarda yetişen her şeyin namusumuz olduğunu ve onların canına kıymak, yakmak, yıkmak yerine can pahasına korumamız gerektiğini anlatmak gibi) bulup çözemezsek daha çok ölümler, vahşetler, yangınlar, cinayet gibi iş kazaları, düğünlerde havaya atılan silahlar vb. Bir çok olmaması gereken ama olan ve olmaya devam eden travma düzeyini aşmış olayları bir gün bizim de başımıza gelmesi an meselesi diyerek izleme devam ederiz.

Umarım ülke yöneticileri başta olmak üzere ülkemizde bu tür olayların artık yaşanmaması için topyekûn, elbirliği ile ciddi ve amacına yönelik seferberlik başlatılır ve bir daha yaşanmamak üzere önlenmiş olur.

Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, ülkeye katkısı olan tüm ebediyete göç etmişlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA