Ülkemizin Ciğerleri Yanıyor


Bu makale 2019-08-22 18:01:39 eklenmiş ve 139 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Yanan bir ağacın sessiz çığlığını, yanan hayvanların acıdan inleyip çırpınışlarını ve onlara can veren bu toprakların yaşadığı bu ıstırabı göremeyen adına “insan denen yaratıklar” yazıklar olsun size!...

Ege bölgesi ve İzmir’de yaşanan orman yangınları büyük üzüntü yaratıyor.

Karabağlar Tırazlı, Limontepe, Urla, Seferihisar Orhanlı, Kocaköy, Beyler, Kuyucak, Yeniköy, Efem Çukuru, Bahçecik, Menderes, Gaziemir bölgelerimizdeki yangınlar yürekleri dağladı, emeklerimiz ve ciğerlerimiz yandı. Şiddetli rüzgârın etkisi ile hızla yayılan yangınların söndürülmesine dönük çalışmalar sürüyor.

Yurt genelindeki meydana gelen orman yangınlarının son yıllarda çok artması, ”yeşil alanlarımız ve ormanlarımız ranta kurban mı ediliyor” kuşkularını da haklı olarak gündeme taşıyor.

“Son yıllarda hız kazanan her çeşit yeşil ve orman katliamlarının olması tesadüf olamaz” diye düşünen insanlarımızın haklı kaygıları çok fazla zira ülkemizin geleceği yok edilircesine olan bu olaylara çözümlerin bulunması şart diyebiliriz.

Yanan ormanlar ile birlikte içinde yanan hayvanlarımızın ve oradaki paha biçilemez değerlerimizin telâfisi mümkün olabilecek mi, yoksa 3-5 yıl sonra unutturup yerlerine betonlar mı dikilecek soruları ürkütücü bir şekilde zihinleri kurcalıyor..

Gündeme bomba gibi düşen maden sahalarında yapılan orman katliamları ve yurdumuzun paha biçilemez değerleri giderek yok oluyor ya da hain eller tarafından yok ediliyor, güzelim ülkemiz adım adım katlediliyor.

Bazen duyarsızların fırlattığı sigara, bazen mangal olsun ya da rant amaçlı olarak kasıtlı yapanların olsun veballeri çok ağır bunu böyle bilmeliler zira orada yok olan ormanlar ve içinde yaşayan canlılar da yok oluyorlar. Bu soykırımla eşdeğer olan bir insanlık ayıbıdır ve asla affedilemez.

Bayramdan bu yana Çanakkale, Muğla, İzmir bölgesinde çıkan son yangınlarla ülkemizin ciğerlerine mevsimin en büyük ateşi düştü ve son bir haftada Muğla ve İzmir’de 500 hektarlık alan küle döndü, bu acı tablolar çok fazla maalesef.

Güzelim ormanlarımız yanarken ateşler yüreklere düşüyor…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA