SAKLAMAK


Bu makale 2019-08-22 18:00:30 eklenmiş ve 181 kez görüntülenmiştir.
Doç. Dr. Levent Tuğrul

 

(Hopi Yaratılış Destanı’ndan)

Yaratılış dedi ki; “İnsanlar hazır oluncaya dek, onlardan saklamak istediğim bir şey var! Bu, onların kendi gerçeklerini yaratacaklarını anlamalarıdır!” Kartal dedi ki;”Onu bana ver, aya götüreyim!” Yaratıcı; “Bir gün, oraya gidip bulurlar!” Somon dedi ki; “Onu okyanusun dibine gömeyim!” Yaratıcı; “Hayır! Oraya da ulaşacaklar” Bufalo dedi ki; “Onu geniş kırlara gömeceğim” Yaratıcı; “Yerin derisini kesip, onu orada da bulurlar!” Yer Ana’nın koynundaki, kör - gören Anne – Anne dedi ki; “ Onların kendi içine sakla!” Yaratıcı; “Tamam!” dedi.

Böylece yaratıcı kehanetini, bir yazıt gibi, insanların içine sakladı. Öyle ki, o yazıttaki sırrı çözmeye hazır olan, bir an içine bakıp gördüğünde, anlayabilir. Anlamaya hazır olmayanlar ise zaten hiçbir zaman içlerine bakmayacak, baksalar da, bu dünyada var olmalarının gerçek nedenini asla anlamayacaklar…

(Bir başka yerli öyküsü)

Uzun süren kanlı çatışmalardan sonra, Kanada’da ki yerli halklar tüm yaşam alanlarını yitirmiş, tüm varlık olanaklarını kaybetmişlerdi. Son kalan kabileler, gözden en uzak kırsal alanlara kaçıp, oralarda yaşamaya çalıştılar. Bu da kurtuluş olmadı. Kanada ordusu, bir gün, tüm gücüyle karşılarına dikilip onları kuşattı. Toplama kamplarına sürüleceklerdi. Kabilelerde kalan son savaşçılar, bedenlerini yerin ve göğün tüm renkleriyle boyayıp, Kutsal Ruh’un sonsuz çayırlarına gitmeye hazırlandılar. Öleceklerdi. Kanada ordusunun komutanı, kabile yaşlılarının bayramlık giysileri ile savaş alanını iyi gören bir tepede toplanmış olduğunu gördü. Tüm kadın ve çocuklar da çevrelerindeydi. Bunun nedenini merak edip, ulağını yolladı. “Gençleri ölümüne savaşırken, kaçıp bir yerlere saklanacaklarına, neden orada toplanıp evlatlarının ölümünü seyretmeye hazırlanıyorlar? Git, bunu öğren gel!” dedi. Ulak geri geldiğinde, tepede toplananların söylediğini aktardı: “Tarihin sessiz tanığı olmak için toplanmışlar. Biz burada yaşanacakları en küçük ayrıntısına dek görüp, anlamalıyız ki ölümleri boşuna olmasın. Gelecek nesiller ne yaşandığını her yönüyle anlayabilsin!”

1971 Yılında, zamanın en büyük deniz gücü olan ABD donanması, Kanada kıyılarına yakın bölgedeki Kamçitka adasında bir atom bombası denemesi daha yapmaya karar verir. Özellikle üniversitelerdeki çevreci gençler, bu denemenin nasıl engellenebileceği konusunda derin tartışmalara ve arayışlara girişir. Durum çok çaresiz görünmektedir. Bir avuç genç aydının ABD donanması karşısında hiç bir şansı olamayacağına inanılmaktadır. Sonuçta bu gençler, “sessiz tanıklık” yapmaya karar verir ve küçük bir yelkenli ile deneme sahasına doğru yola çıkar. ABD donanması bu tekneyi engellemek amacıyla tedbir alır. Aynı anda olayı telsiz haberleri ile tüm Kanada ve dünyaya yayan radyo istasyonları halkın dikkatini bu olaya çeker. Bir grup sanatçı da konserler vererek halkın doğrudan uyarılmasına destek verir. Sonuçta küçk yelkenli adaya varamadan bölgeden çıkartılmış ve geri dönmek zorunda kalmıştır ama artık ABD donanması karşısında saf tutmuş bir kamuoyu oluşmuştur. Bu olay, yerel bir çevre hareketinin giderek nasıl bir dünya aktivizmine dönüşebildiğinin en bilinen örneğidir. Soru şu; “Bu başarı o gençlerin midir? Öyle sanılır ama aslında, olaydan haber alınca siyasi bloklaşmaların ötesinde, kitlesel bir tepki gösteren kamuoyunundur. Aksi halde, pek çok olay gibi yaşanır ve unutulurdu. İşte ancak bu tür toplumlarda sessiz tanıklık işe yarar bir yöntemdir. Dünyanın genel çevre sorunlarının, dar ve kısır çıkar çatışmalarının çok üstünde bir yere sahip olduğunu anlamayan toplumlar ise bu tür mücadeleleri daima yitireceklerdir. 

Saklamak gizlemek değil, korumaktır ve ancak insan kisvelerinin içine gizlenmiş yaratılış sırlarını görebilen aydın insanların tanıklığı, toplumlarının geleceğini kurtarabilir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA